Лайфхаки для депутатів: як місцевим обранцям звітувати про свою роботу в умовах воєнного стану

02.03.2023

Лайфхаки для депутатів: як місцевим обранцям звітувати про свою роботу в умовах воєнного стану

Про особливості звітування депутатів місцевих рад, законодавчі вимоги та зміни, пов’язані з воєнним станом, говорили учасники та учасниці вебінару, що відбувся 3 березня у рамках спільної ініціативи громадської кампанії "Атестація депутатів місцевих рад" та видання «Місцеве самоврядування».

Юрист Андрій Мацокін детально розповів про положення законодавства щодо звітування місцевих депутатів, особливості звітування місцевих депутатів в умовах воєнного стану, проаналізував типові помилки під час звітування.



«Депутат/ка місцевої ради не може просто сидіти, склавши руки, і чекати, коли в нього або в неї закінчиться каденція. Як тільки депутат/ка набув/ла статусу депутата, у нього/неї виникають активні зобовязання - захищати інтереси виборців. Звітування є обов’язком депутатів місцевих рад, про це варто пам’ятати. Однак при цьому, знаю з практики, депутати часто звітують, просто оприлюднивши звіт і уникаючи зустрічі з виборцями офлайн чи онлайн. Тому позитивним рішенням є ухвалення місцевими радами нормативних актів, в яких вказано, що звітування має проходити у двох форматах - оприлюднення тексту звіту і проведення звітування так, щоб депутату/ці можна було поставити запитання, доручення, зауваження тощо», - порадив юрист.

Він також нагадав і про відповідальність виборців, які мають бути зацікавлені у тому, аби депутати проводили перед ними періодичні звітування:

«Нерідко ми обираємо депутатів, не усвідомлюючи до кінця, навіщо. Бо так треба, бо вибори, бо це наш знайомий, бо гарна людина і так далі. Але це - зовсім не те, що має бути. І обравши депутатів, маємо розуміти, що це наша з ними спільна відповідальність. А якщо депутат обов’язкками нехтує, то у мене питання: чому ж ми голосуємо потім знову за той самий склад ради?» - зазначив Андрій Мацокін.

Серед типових помилок при звітуваннія він зокрема назвав такі як відсутність деталізації процедури звітування, відсутність положень, які б деталізвували формат та зміст звітування, невизначення відповідальних осіб органів місцевого самоврядування за розміщення інформації про звітування, оприлюднення текстів звітів тощо.




Вебінар став третім у серії навчальних заходів для місцевих депутатів, ініційованої всеукраїнською громадською кампанією «Атестація депутатві місцевих рад». На наступних вебінарх депутати розглянуть питання комунікації з виборцями та органами влади, конфлікту інтересів у депутатів та інші теми, актуальні для місцевих обранців.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».