29 листопада відбулась 25 сесія Одеської міської ради. В цьому матеріалі експерти всеукраїнської громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад” проаналізували деякі рішення, прийняті депутатами.
Організація проведення сесії
Початок сесії планували на 10:00, але ввечері 28 листопада повідомили про те, що вона переноситься на 9 годину ранку. Пізніше стало відомо, що причиною перенесення став візит на Одещину президента України Володимира Зеленського.
На сесії був присутній народний депутат України Олексій Гончаренко, який на початку виступив із промовою.
В порядку денному було 87 проєктів рішень. Значну частину з них опублікували з порушенням вимог законодавства, тобто пізніше ніж за 10 днів до сесії. Зокрема, лише ввечері 28 листопада було розміщено документ з поправками до проєкту рішення 2.2., який стосувався бюджету міста Одеса на 2024 рік.
Бюджетні питання
Головним питанням сесії було затвердження бюджету Одеської міської територіальної громади на 2024 рік.
Бюджет затверджено 41 голосом “За” з наступними показниками (з поправками профільної постійної комісії):
Нагадаємо, що у листопаді 2023 Верховна Рада ухвалила закон, за яким надходження від "військового" податку з 1 жовтня спрямовують не у місцеві бюджети, а до державного. Також для порівняння варто згадати, що бюджет міста на 2023 рік було затверджено у розмірі 10,53 млрд грн.
Зауважимо, що в бюджеті Одеси залишився депутатський фонд. Відповідні поправки були внесені до проєкту рішення постійною комісією з питань планування бюджету напередодні сесії. Як зазначено у пояснювальній записці, пропозиції щодо депутатського фонду та збільшення його обсягу були прийняті за підсумками засідання з депутатами на презентації бюджету, яке відбулось 15 листопада. Власне, обсяг депфонду у 2024 році затверджено у сумі 244 млн грн у розрахунку: 61 депутат по 4,0 млн грн кожному. У 2023 році депфонд було прийнято у розмірі по 3 млн грн на кожного депутата.
Також на наступний рік в бюджеті міста заплановано реалізацію заходів 23 цільових місцевих програм на загальну суму 2,63 млрд грн.
Зокрема, в рамках Міської цільової програми надання соціальних послуг та інших видів допомоги вразливим верствам населення міста Одеси на 2024-2026 роки передбачено надання одноразової грошової допомоги у розмірі 20 000 грн мобілізованим особам, які призвані на військову службу до Збройних Сил України та зареєстровані на території територіальної громади м.Одеси. У 2024 році надати допомогу планують 1000 мобілізованим військовослужбовцям.
Щоправда, механізм виплат та деталі ініціативи залишаються незрозумілими та потребують додаткового роз’яснення, наприклад:
Багато дискусій викликав проєкт рішення щодо затвердження Міської цільової програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу, гепатитам та наркоманії у місті Одесі «Прискорена відповідь Одеса» («Fast-Track Odesa») на 2024 – 2026 роки.
Чотири рази депутати повертались до голосування щодо цього питання через недостатню кількість голосів для ухвалення рішення. Народні обранці ставили питання щодо деталей програми, під час обідньої перерви спілкувалися щодо роз’яснення положень та заходів, пропонували внести правки під час сесії і повернутись до голосування, але все ж рішення прийняте не було.
Склад ради
Одним з питань сесії було дострокове припинення повноважень двох депутатів міської ради. Це депутат від фракції “ЄС” Вадим Терещук, а також депутатка від фракції “Слуга народу” Олена Коробкова. Рішення про їх вихід зі складу ОМР прийнято 38 голосами “За”.
Варто згадати, з 24 лютого 2022 року Вадим Терещук не відвідав жодної сесії.
Також уранці 30 листопада після сесії на своїй сторінці Facebook про складання депутатських повноважень повідомила і депутатка від фракції “Слуга народу” Олександра Ковальчук. Вона подякувала своїм колегам по фракції та запевнила, що це було зважене рішення.
Таким чином, станом на 1 грудня 2023 року від повного складу у 64 депутати в Одеській міській раді залишається 59 депутатів. На наступній сесії може відбутися голосування щодо заяви Олександри Ковальчук.
Враховуючи вищесказане, постає питання про подальше функціонування постійної комісії з питань транспорту і дорожнього господарства. Оскільки, крім депутатки Ковальчук, в її склад входять ще 2 депутати: Петро Обухов та Юрій Шумахер. Згідно з Положенням про постійні комісії Одеської міської ради, а саме п.4 розділу ІІ “склад постійної комісії не може бути більше ніж 6 депутатів і менш ніж 3 депутати міської ради”.
Ймовірно, це була остання сесія Одеської міської ради в поточному році. Загалом, починаючи з лютого, депутати збирались на 9 засідань ради. Яким складом та у якому форматі будуть працювати обранці у 2024 році, експерти громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад” обов’язково проаналізують під час моніторингу діяльності депутатів протягом четвертого року повноважень ради.
Фото: ІНТЕНТ