“Вуличні” сесії та протигаз у раді: реакція полтавських депутатів на пандемію коронавірусу

“Вуличні” сесії та протигаз у раді: реакція полтавських депутатів на пандемію коронавірусу

В Україні більше трьох тижнів триває карантин і чим далі, тим його заходи стають все жорсткішими. У цьому матеріалі ми розкажемо про зміни в роботі Полтавської міської ради, викликані пандемією. А також про те, хто з депутатів епатував фото у протигазі та як міськрада надгробком мотивує полтавців не ходити на пікніки.

Зрозуміло, що на час карантину ні міська рада, ні тим паче виконавчий комітет свою роботу не припинятимуть. Адже пандемія коронавірусу, навпаки, вимагає цілковитої мобілізації ресурсів міста і оперативних управлінських рішень. 

Для ухвалення рішень необхідні керівники на місцях, однак загроза інфікуватися теж не примарна, тому міська рада у зв’язку з карантином внесла деякі корективи до своєї роботи. 

Геть із приміщення. Починаючи з 19 березня рада проводить засідання виконкому та комісій під відкритим небом, у своєму внутрішньому дворі. Така ж ситуація і з пленарними засіданнями. За три тижні депутати збиралися на сесії двічі, обидва рази позачергово. Привід для цього зрозумілий - пандемія коронавірусу. Тому основні питання - перерозподіл бюджету і збільшення коштів на ключові в нинішній ситуації сфери: охорону здоров’я і цивільний захист. 

  • Департаменту охорони здоров’я та соціального розвитку загалом додали більше ніж 42 мільйони гривень. Понад 33 мільйони гривень призначені для придбання апаратів штучної вентиляції легень, засобів особистого захисту, антисептиків та тест-систем для виявлення коронавірусу. Все це мають постачити у міські заклади охорони здоров’я.
  • Управлінню з питань цивільного захисту збільшили обсяг фінансування на 5 млн 400 тис. грн, які мають піти на засоби захисту й обладнання з дезінфекції.
  • Комунальним підприємствам “Декоративні культури”, “Міськсвітло”, “ЖЕО 2”, “Спецкомбінат похоронно-ритуальних послуг” додали майже 800 тис. грн на засоби індивідуального захисту для працівників. Також 199 тис. грн отримає КАТП-1628 на засоби захисту та збір і вивезення сміття;
  • КП “Полтаваелектроавтотранс” отримає 1 млн грн фінансової підтримки на закупівлю паливно-мастильних матеріалів, а “Полтававодоканал” через субвенцію в обласний бюджет отримає 500 тис. грн на додаткове знезараження питної води та очищення стічних вод.

Гроші на медицину й комунальні підприємства міська рада “забрала” з управління освіти (більше 27 млн грн з харчування дітей, за рахунок зекономлених під час карантину коштів), департаменту культури, молоді і спорту (більше 4 млн грн за рахунок економії на проведенні міських заходів та економії енергоносіїв), Управління житлово-комунального господарства (4 млн грн, які мали витратити на проєкти-переможці “Бюджету участі”) та інші. 

Також обранці зняли 4 млн грн з програми висвітлення діяльності виконавчого комітету міськради.

Голосували депутати поіменно, тобто кожен оголошував свою позицію “за”, “проти” чи “утримуюсь” з кожного питання порядку денного. Обидві сесії транслювалися онлайн, остання сесія супроводжувалася сурдоперекладом (чого рада не робила досить давно). 

Також вперше за півтора року на пленарне засідання прийшов хоча б один член фракції “Совість Україна”. Йдеться про голову фракції Григорія Сахна, який з’явився на 32 сесії.

Загалом на останніх “оновлених” засіданнях збиралися не більше 75% корпусу: на 31 сесії були відсутні 11 депутатів, на 32 сесії - 13 депутатів. Найбільше пропусків в опозиційних фракцій “БПП “Солідарність” та “Совість України”.

Фото із засідання 32 позачергової сесії Полтавської міської ради.





Онлайн зустрічі. Далі депутати зможуть збиратися із особливо важливих питань, пов’язаних із запобіганням коронавірусу, “економічним добробутом та правами людини” вже у форматі відеоконференції і, відповідно, ухвалювати рішення онлайн. 

Тепер така можливість закріплена Регламентом роботи Полтавської міськради, зміни до якого депутати затвердили на останній тридцять другій позачерговій сесії. 

Крім цього, рада цим же рішення дозволила секретарю міськради Олександру Шамоті під час карантину працювати вдома.

Як голосуватимуть депутати під час відеоконференцій та хто з них не підтримав перехід на онлайн формат, читайте у нашому попередньому матеріалі. 

Відомо, що для проведення пленарних онлайн засідань рада використовуватиме програму від американської компанії Cisco Webex. Її обранці вже встигли протестувати під час пробного засідання 3 квітня. 

Поки повноцінної онлайн сесії рада ще не проводила, натомість засідання виконавчого комітету вже проходять у схожому форматі.

Фото із засідання виконавчого комітету Полтавської міської ради від 2 квітня.

Що ж до комунікації з громадянами, яка в нинішніх умовах як ніколи важлива, то під час карантину Полтавська міська рада випробовує різні тактики - від інформування про поширення вірусу до залякування і прямих натяків на найгірший сценарій прогулянок людними місцями. Так, для прикладу, афішу з інформацією про небезпеку ураження вірусом рада доповнила зображенням надгробка і копача, який риє яму під сімейним барбекю.



Схожої риторики у своїх зверненнях дотримується і секретар Полтавської міськради Олександр Шамота. У своїй публікації за 31 березня він теж поруч згадав людей, які “продовжують гуляти на всю” і копачів, яких “поки що в достатній кількості”.

Інші депутати також не залишились осторонь теми коронавірусу. Хтось пише мотивуючі пости на кшталт того, як планувати свій день під час карантину, хтось просто поширює новини про пандемію, є й ті, хто ввімкнули гумор і креатив. Тож далі - підбірка публікацій полтавських обранців на тему коронавірусу.

“Батьківщинівець” Юрій Бойко підготувався до введення карантину.
Фото зроблене в сесійній залі, під час засідання виконкому.



Це не єдине фото Юрія Бойка в протигазі.




Позафракційна депутатка Тетяна Паутова також користується власноруч виготовленою маскою.
 




Андрій Матковський з “БПП “Солідарність” радить займатись вдома обтиранням, цитуючи Висоцького.



Депутат Сергій Бутко з Об’єднання “Самопоміч” поширює поради електрика.

Та розкриває причинно-наслідковий зв’язок між гігієною рук і вимиранням тиранозаврів.



Колега по фракції Об’єднання “Самопоміч” Дмитро Лаптєв визначився з варіантом самоізоляції.

Максим Голдиш із “Совісті України” вже півтора року не відвідує сесії і натякає на таємниці, які може відкрити карантин.

“Свободівець” Артем Чубенко ділиться тяготами тривалого карантину.



“Батьківщинівець” Дмитро Петров “безпечно” вітає Миколу Гоголя з річницею.



“Атестація депутатів місцевих рад” продовжує стежити за дією міської ради та обранців під час карантину.

Нагадаємо, ми проаналізували сторінки полтавських депутатів у Facebook та розповіли, хто з них спілкується з виборцями, хто любить поширювати на сторінці меми, а хто не гребує нецензурними висловами.

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна стежити:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
На платформі Атестація депутатів місцевих рад.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Полтава за реалізацію ініціативи відповідає громадська організація «Полтавська Платформа».