Щорічний звіт перед виборцями за роботу у 2019 році провели трохи більше половини депутатів Полтавської міської ради.
Відповідно до законодавства, визначати орієнтовний період звітної кампанії має сама рада, чого у регламенті Полтавської міськради не враховували. Тому фактично полтавські депутати звітують тоді, коли забажають - від початку осені до кінця літа.
Зауважимо, що депутати, які не звітують перед виборцями, можуть бути позбавлені мандату за народною ініціативою. Однак поки що прецедентів відкликання обранців за цим пунктом у Полтаві не було. Можливо, саме тому далеко не всі в корпусі розповідають, чим займалися весь рік.
Станом на липень 2020 року маємо дані щодо 22 депутатських звітів, тобто свій обов’язок виконали 52% корпусу міськради.
Найчастіше депутати обирали традиційний спосіб: звітували публічно, організовуючи зустрічі у дворах, на території районних рад чи поблизу своїх приймалень. Загалом маємо 12 таких обранців. З них семеро оприлюднили і текстовий варіант свого звіту. Про що йшлося на решті зустрічей, невідомо.
Основні аргументи, чому депутати не люблять звітувати у текстовому форматі:
“Люди не цікавляться текстом, лише цікавляться реальними справами”; все, що зроблено, “і так пам’ятаєш”, а публікувати текст звіту на будь-якому ресурсі - це займатися “піаром і популізмом”.
Для прикладу наводимо цитату депутата Анатолія Клименка (ВО “Батьківщина”), який проводив публічну зустріч з виборцями, проте звіт у текстовому вигляді не готував:
“Для чого мені готувать? Все те, що ми напрацьовуємо фракцією, воно на сайті виставляється, все, що я робив, я так пам'ятаю… Мене цікавить результат, а та шумиха мене не цікавить. Люди бистріше за мене розкажуть і знають, ніж я виставлю в Фейсбуці”.
Ще 6 депутатів в корпусі при цьому, навпаки, готували лише текст звіту, не організовуючи поки що загальних публічних зустрічей. Йдеться про Юрія Бойка (ВО “Батьківщина”), Олександра Кісільова (“СДП”), Тараса Синяговського (ВО “Свобода”), Тетяну Паутову (позафракційна), чиї звіти можна побачити на сайті ради, та Дмитра Лаптєва (Об’єднання “Самопоміч”) і Едуарда Волкова (“Рідне місто”), які опублікували інформацію про підсумки роботи на своїх сторінках у Фейсбук.
Ще одна депутатка - Олена Чірікова-Зоріна (“СДП”) - оформила свій звіт за 2019 рік у вигляді мінігазети та розповсюджувала її серед жителів округу, від якого балотувалася.
Також виділимо обранців, які зробили свої звіти максимально публічними, прозвітувавши в онлайн режимі: це секретар міськради Олександр Шамота (в ефірі телеканалу) та Вадим Ямщиков (ВО “Свобода”) і Юрій Синяк (“СДП”), які під час карантину влаштовували ефіри-звітування на своїх сторінках у Фейсбук.
Офіційний сайт міськради досі не користується авторитетом серед депутатського корпусу. Зазначимо, за Регламентом роботи ради апарат має здійснювати “облік та контроль” звітності і повинен “протягом 10 днів з моменту звіту депутата оприлюднити електронну версію звіту на офіційному сайті ради”.
Тож з 22 депутатів, які прозвітували, свої звіти на сайті ради оприлюднила половина - 11 обранців. Переглянути тексти звітів можна у вкладці “Інформація про діяльність депутата”.
Щодо депутатів, які не звітували про свою роботу в 2019 році. Таких маємо 18. Двох депутатів - Віктора Харченка (“Рідне місто”) та Олександра Рагуліна (“СДП”) не враховуємо, оскільки вони набули повноважень під кінець четвертого року каденції.
Чому ж обранці не звітували? Депутати, з якими вдалося сконтактувати, або не бажають давати коментарі на цю тему, або пояснюють, що не виконують свій обов’язок, бо “не хочуть піаритися”.
“У мене інші задачі. Я таким не займаюся… Я роблю не для популізму, а для людей. Я не піарюся на цьому, максимум можу у Фейсбук розмістити”, - говорить депутат Олег Бєлоножко (ВО “Батьківщина”).
Якщо брати пофракційно, то найгірша ситуація зі звітністю в обранців від “Совісті України”. Жоден депутат з цієї фракції не розповідав про свою діяльність у 2019 році. Нагадаємо, представники “Совісті України” не відвідують сесії ще від серпня 2018 року.
Найкращі у ситуації зі звітуванням - представники “СДП” та “БПП “Солідарність”, де кожен депутат з фракції звітував за рік роботи в раді.
Нагадаємо, що Закон “Про статус депутатів місцевих рад” говорить, що депутат місцевої ради зобов’язаний звітувати про свою роботу перед людьми не рідше одного разу на рік. При цьому законодавство не обмежує обранців у форматі подачі звіту і строках його проведення, лише натякаючи, що звітуватися потрібно публічно, завчасно повідомивши виборців про місце проведення звіту.
Зазначимо, “Атестація депутатів місцевих рад” розпочинає кампанію “Вимагаємо звіту!”, аби ще раз нагадати депутатам про їхні обов’язки та домогтися від обранців звіту за 5 років роботи. Заповнюйте форму, приєднуйтеся до колективного звернення.
Наразі за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись на сайті організації.
За додатковою інформацією про здійснення ініціативи в Полтавській області звертайтесь до: ГО «ПОЛТАВСЬКА ПЛАТФОРМА», e-mail: platformaplt@gmail.com.
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16 регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка вебплатформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Полтава за реалізацію ініціативи відповідає ГО «ПОЛТАВСЬКА ПЛАТФОРМА».