32 депутати Рівнеради прозвітували про свою діяльність під час другого року каденції. Чому це важливо і як виборцю оцінити звіт депутата – читайте у цьому матеріалі ОПОРИ, підготовленому в межах всеукраїнської громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад”.
Звітування як вияв поваги до виборця
Як депутати представляли інтереси вас як виборця і громадянина, ви можете відчувати особисто, наприклад, поспілкувавшись із депутатом, звернувшись до нього на прийомі, переглянувши засідання сесії/комісії чи відстежуючи діяльність обранця у соцмережах. Однак повну картину своєї роботи, яка не завжди є публічною, депутат має змогу показати для виборців у звіті.
Вимога звітувати передбачена Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», адже депутат представляє своїх виборців та відповідальний перед ними. Звітування депутата перед громадою – це, по-перше, необхідна процедура з точки зору законодавства, а по-друге – вияв поваги до виборців, які передали у руки обранця право розпоряджатися бюджетом і долею громади.
Коли і як має звітувати депутат Рівнеради?
Регламент Рівненської міської ради визначає, що депутат Рівнеради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язаний звітувати про свою роботу перед громадою. Проведення звітів депутатів відбувається до 15 березня наступного за звітним року. Депутат зобов’язаний подати завчасно письмовий звіт для його розміщення на сайті Рівнеради, а також може проводити звітні зустрічі з виборцями, в тому числі онлайн, інформувати в засобах масової інформації про свою діяльність.
Хто з депутатів Ради прозвітував про роботу у минулому році?
Аналіз сайту Рівненської міської ради на предмет наявності персональних звітів обранців свідчить, що 32 депутати подали звіти для публікації. Зокрема, Павло Алексєвич (фракція «Європейська Солідарність»), Володимир Валявка (фракція ВО «Свобода), Роман Денисюк (фракція «Голос»), Михайло Жаровський (фракція «Рівне Разом»), Андрій Жильчук (фракція «Європейська Солідарність»), Роман Петролюк (фракція ВО «Свобода), Олександр Іванов (фракція «Слуга Народу»), Зураб Кантарія (фракція «Голос»), Святослав Клічук (фракція «Голос»), Олександра Коваленко (фракція «Слуга Народу»), Віталій Коваль (фракція «Слуга Народу»), Дмитро Котляров (фракція «Європейська Солідарність»), Оксана Майборода (фракція «Європейська Солідарність»), Наталія Майорова (фракція «Європейська Солідарність»), Катерина Марчук (фракція «Рівне Разом»), Світлана Марчук (фракція «Рівне Разом»), Федір Мисюра (позафракційний), Олена Нездюр (фракція ВО «Батьківщина»), Олександр Нестерук (фракція ВО «Батьківщина»), Тарас Обоїста (фракція «Європейська Солідарність»), Юрій Осіпчук (фракція ВО «Свобода), Олег Осуховський (фракція ВО «Свобода), Людмила Радчук (фракція «Європейська Солідарність»), Любов Романюк (фракція «Слуга Народу»), Святослав Стельмащук (фракція «Рівне Разом»), Тамара Тимощук (фракція «Європейська Солідарність»), Людмила Туровська (фракція «Європейська Солідарність»), Василь Харковець (фракція «Рівне Разом»), Олена Хотенко (фракція «Слуга Народу»), Юрій Чаборай (фракція «Слуга Народу»), Віктор Шакирзян (позафракційний, секретар ради), Роман Яворський (фракція «Слуга Народу»).
Не прозвітували 10 депутатів: Микола Бляшин (фракція «Голос»), Сергій Васильчук (фракція ВО «Батьківщина»), Маріян Года (фракція «За Майбутнє»), Анастасія Кулакевич (фракція «Голос»), Галина Кульчинська (фракція ВО «Батьківщина»), Олександр Курсик (фракція ВО «Батьківщина»), Сергій Рибачок (фракція «Рівне Разом»), Анна Хлістунова-Шарпар (фракція «За Майбутнє»), Володимир Хомко (фракція «За Майбутнє»), Анатолій Чугуєвець (фракція «За Майбутнє»). Зазначимо, що Олександр Курсик та Сергій Рибачок перебувають на військовій службі.
Більшість із депутатів, які не прозвітували, не першу каденцію представляють у раді виборців Рівного. Під час попередньої каденції Рівнеради Микола Бляшин, Сергій Васильчук, Маріян Года, Олександр Курсик та Анатолій Чугуєвець звітували 4 рази, очільниця фракції ВО «Батьківщина» Галина Кульчинська подала один звіт за всі роки – звіт про роботу фракції у міськраді у 2020 році. Детальніше про те, як ці депутати звітували у попередній каденцій Рівнеради можна прочитати тут.
У повному складі за 2022 рік не прозвітували представники однієї фракції – «За Майбутнє» (Маріян Года, Анна Хлістунова-Шарпар, Володимир Хомко, Анатолій Чугуєвець).
Про що звітували місцеві обранці?
Наявність депутатського звіту ще не свідчить про те, що у ньому достатньо інформації – як з позиції закону, так і з позицій інтересів виборця. Законодавство вимагає, аби депутатський звіт містив відомості про:
Жоден із депутатських звітів не містить усіх вищезазначених відомостей. Чотири із п’яти складових містять звіти двох обранців – Романа Денисюка (фракція «Голос») та Віктора Шакирзяна (позафракційний, секретар ради), три показники присутні у звітах Павла Алєксєвича, Святослава Клічука, Олександри Коваленко, Оксани Майбороди, Катерини Марчук, Світлани Марчук, Любові Романюк, Святослава Стельмащука, Тамари Тимощук, Людмили Туровської, Василя Харковця, Олени Хотенко, Юрія Чаборая, Романа Яворського, два – у звітах Михайла Жаровського, Олександра Іванова, Зураба Кантарії, Наталії Майорової, Олени Нездюр, Олександра Нестерука, Людмили Радчук, один – у звітах Володимира Валявки, Андрія Жильчука, Романа Петролюка, Дмитра Котлярова, Федора Мисюри, Тараса Обоїсти, Юрія Осіпчука, Олега Осуховського. У поданому звіті Віталія Коваля висвітлена його діяльність як начальника Рівненської обласної військової адміністрації, а не депутата міської ради.
Зазначимо, що Павло Алексєвич, Дмитро Котляров, Федір Мисюра, Тарас Обоїста та Олег Осуховський перебувають на військовій службі, тож не всі складові у їх звітах можуть бути відображені.
Здебільшого у звітах за 2022 рік депутати висвітлюють свою роботу для наближення Перемоги. Зокрема, представники фракції ВО «Свобода» - Володимир Валявка, Роман Петролюк, Юрій Осіпчук та Олег Осуховський подали спільний звіт від імені усієї фракції, де зазначили: «…звіт за 2022 рік повністю пов'язаний із повномасштабної війною, яку 24.02.2022 року розв’язала ганебна московія проти Української держави. Відповідно, свою громадську та волонтерську діяльність представники нашої політичної сили спрямували на допомогу військовослужбовцям, соціально незахищеним та малозабезпеченим верствам населення, адже всі плани мирного життя українців були перервані тисячолітнім ворогом України».
Також і у звіті Олени Нездюр, представниці фракції ВО «Батьківщина» зазначено: «основним пріоритетом діяльності у 2022 році – є волонтерська та благодійна діяльність направлена на зміцнення обороноздатності нашої країни».
У звіті депутата Юрія Чаборая (фракція «Слуга Народу») теж вказано: «На жаль, усі сили та моя депутатська робота були покладені на те, щоб допомогти ТРО, вимушено переміщеним особам, нашим військовим та іншим людям, що постраждали через початок повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України. Хоч і вдалося попрацювати і над проблемами громади та вчасно і якісно реагувати на їх звернення».
Дехто з депутатів у звітах писав про найпоширеніші проблемні питання, з якими зверталися люди, наприклад, Федір Мисюра, позафракційний депутат, зазначав, що «із початку повномасштабного вторгнення росії звернення громадян здебільшого стосувалися допомоги військовозобов’язаним у підготовці до служби і військовим підрозділам ЗСУ та територіальної оборони».
Кілька депутатів у своїх звітах надавали перелік зустрічей із мешканцями, вказуючи зміст питання, яке розглядалося, іноді – кількість присутніх людей. У звіті Людмили Туровської із фракції «Європейська Солідарність» можна побачити і реакцію депутатки на питання, яке обговорювалося.
Про те, які проблеми рівнян ще потребують вирішення у своєму звіті вказала Любов Романюк із фракції «Слуга Народу». Про цілі на 2023 рік у своїй діяльності писав Роман Денисюк, очільник фракції «Голос», окремо депутат виділив ті цілі, які залишилися нереалізованими через початок повномасштабної війни у 2022 році.
Про розроблені проєкти рішень обранці писали рідше, іноді просто вказували їх кількість. У звіті Святослава Клічука із фракції «Голос» можна побачити інформацію і про розроблені проєкти, і про те, як вони впливають на громаду міста і результат їх розгляду радою.
Загальна тенденція – менше відомостей у звітах про участь у роботі ради та її органів, участі у голосуваннях за важливі для громади питання, присутності на сесії. Трапляється, що депутати надто формально підходять до процедури звітування, а тому не описують повноцінно своєї роботи. Можливо, це пов’язано в тому числі із тим, що немає вимогливого запиту від виборців щодо цих питань.
Щодо форми звіту, то представники фракції «Рівне разом» використовували єдиний візуальний стиль оформлення. Це може полегшувати сприйняття виборцями звіту, проте важливо, аби це не заважало самому депутату і не обмежувало його висвітлити усю проведену ним діяльність.
Депутати фракції «Рівне Разом» також включили у звіт розділ «Відзнаки», куди розміщують інформацію про отримані подяки та нагороди. Зокрема, це можна побачити у звіті Катерини Марчук, Світлани Марчук та Святослава Стельмащука.
Щоб виборцю оцінити звіт депутата, варто звернути увагу перш за все на зміст: чи є у ньому інформація про роботу депутата у раді та особисту участь в обговоренні, прийнятті та організації її рішень, роботу в окрузі та виконання доручень виборців. Якщо депутат додатково висвітлює й іншу свою діяльність – це добре, головне - не підміняти нею виконання обов’язків депутата.
Раніше ОПОРА писала про те, як депутати Рівнеради відвідували засідання сесії та комісій у 2022 році, як працюють для Перемоги та як комунікують з виборцями. Читайте про роботу своїх депутатів, цікавтеся нею і тоді й депутати будуть мотивовані більш якісно представляти ваші інтереси.
Контакти: Громадянська мережа ОПОРА у Рівненській області, rivne@opora.org.ua.
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».