Як депутати Рівнеради відвідували засідання сесій та комісій у 2022 році

09.05.2023

Як депутати Рівнеради відвідували засідання сесій та комісій у 2022 році

Дев’ять місцевих обранців за другий рік своєї каденції взяли участь у більше 99% голосуваннях ради і п’ять депутатів не пропустили жодного із засідань профільної комісії. Чотири депутати – Святослав Клічук, Василь Харковець, Володимир Хомко та Юрій Осіпчук потрапили і в той, і в інший список. Про це свідчать результати моніторингу, який у рамках кампанії “Атестація депутатів місцевих рад” провели експерти Громадянської мережі ОПОРА, проаналізувавши діяльність депутатів з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року.

Першочерговий обов’язок місцевих депутатів, наших представників у раді,  –  брати участь в ухваленні рішень від імені громади. Закон України  «Про статус депутатів місцевих рад» зобов’язує депутата брати участь у роботі ради, постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень. Тож депутат місцевої ради користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях ради та її органів, до складу яких він входить. 

Відвідування сесій Рівнеради
Загалом за другий рік повноважень депутатів 8 скликання відбулось сукупно 17 пленарних засідань чергових і позачергових сесій або 859 голосувань.

Щоб відстежити, яким чином депутати Рівнеради долучаються до прийняття рішень у громаді команда кампанії «Атестація місцевих депутатів» проаналізувала статистику відвідуваності сесійних засідань міської ради за допомогою порталу RIVNE.RADA4YOU.ORG. Особливість цього сервісу полягає в тому, що він відслідковує, скільки разів депутат брав участь у голосуваннях, які відбувалися на сесії. Оскільки депутат може приєднатися до роботи після початку сесійного засідання, а також покинути його після розгляду перших питань, то портал відстежить реальну кількість голосувань, коли депутат висловив свою позицію «за» / «проти» / «утримався». Коли депутат був присутній на сесії, але з якихось причин не брав участі у голосуванні, то це RIVNE.RADA4YOU.ORG зараховує як відсутність депутата під час голосування. Одразу зауважимо, що система показує лише цифри і не враховує поважності чи неповажності причини, чому депутат був відсутній на сесії чи не брав участі у голосуванні. Дані про це можна знайти у протоколах засідань сесії.

100% показник відвідуваності відповідно до даних порталу RIVNE.RADA4YOU.ORG мають два депутати – Андрій Жильчук із фракції «Європейська Солідарність» та Василь Харковець із фракції «Рівне Разом». Більше 99% показник відвідуваності ще у кількох депутатів – у позафракційного секретаря Рівнеради Віктора Шакирзяна (99,53%), Романа Денисюка (99,65%) та Святослава Клічука (99,53%) із фракції «Голос», Світлани Марчук (99,42%) та Святослава Стельмащука (99,42%) із фракції «Рівне Разом», Юрія Осіпчука (99,07%) із фракції Всеукраїнського об'єднання «Свобода» та Володимира Хомка (99,07%) із фракції «За Майбутнє».

Ще 16 депутатів взяли участь у 80 і більше відсотків голосувань ради. Це представники фракцій:

  • «Європейська Солідарність» – Оксана Майборода (98,84%), Наталія Майорова (98,25%), Тамара Тимощук (98,72%), Людмила Туровська (88,36%), Павло Алексєвич (80,79%),
  • «Рівне Разом» – Катерина Марчук (92,43%), Сергій Рибачок (88,36%), Михайло Жаровський (86,26%),
  • «ГОЛОС» – Зураб Кантарія (87,31%), Анастасія Кулакевич (85,1%);
  • «Батьківщина» – Олена Нездюр  (85,56%);
  • «За Майбутнє» – Анна Хлістунова-Шарпар (97,44%), Анатолій Чугуєвець (94,41%), Маріян Года (86,73%).
  • фракція Всеукраїнського об'єднання «Свобода» – Володимир Валявка (98,14%), Роман Петролюк (98,73%).

Натомість менше 50% участі у голосуваннях ради зафіксовано у представника фракції «Голос» Миколи Бляшина (36,79%), представників фракції «Слуга Народу» Олександри Коваленко (49,71%), Олени Хотенко (32,25%) та Віталія Коваля (23,05%). 

Більшість депутатів, які мобілізовані і служать у лавах Збройних сил України, зрозуміло з яких причин мають  низький відсоток присутності (менше 50%).

Вбачаємо, що у контексті теперішнього часу не зовсім об’єктивно розглядати показник відвідуваності ради у контексті окремих фракцій, адже частина людей залучені до захисту держави у складі як Збройних Сил України, так і Сил територіальної оборони, тому мають значно нижчий показник присутності порівняно із попереднім роком. З цим пов'язаний із той факт, що середній показник відвідування сесій у 2022 році по раді становить 75,59%, а у 2021 році він був – 83,98%.

Зазначимо лише, що минулого року найбільша присутність на засіданнях була у секретаря Рівнеради Віктора Шакирзяна (100%), депутатів Павла Алексєвича (99%, фракція «Європейська Солідарність»), Сергія Рибачка та Світлани Марчук (по 99%, фракція «Рівне Разом»), Романа Денисюка (99%, фракція «ГОЛОС») та Євгенія Іванішина (99%, фракція Всеукраїнського об'єднання «Свобода», склав повноваження депутата на початку 2022 року у зв'язку із призначенням на посаду заступника міського голови). Найменша присутність (менше 50%) була зафіксована у представників фракції «Слуга Народу» Олександра Іванова (31%) та Віталія Коваля (21%). 

Відвідування комісій
Депутатські комісії – це майданчик для обговорення проектів рішень, які будуть винесені на сесію міської ради. Якісне опрацювання таких рішень за участі всіх зацікавлених, у тому числі і мешканців може попередити ряд непорозумінь чи невдоволення у процесі реалізації рішення. Кожен із місцевих обранців, окрім секретаря ради, є членом відповідних комісій, утворених у міській раді цього скликання:

- Постійна комісія з питань архітектури, будівництва та землевпорядкування (8 членів комісії, з 3 серпня додався Роман Петролюк із фракції Всеукраїнського об'єднання «Свобода»);

- Постійна комісія з питань бюджету, фінансів та управління комунальною власністю (9 членів комісії);

- Постійна комісія з питань економічного розвитку, промисловості, інвестицій, підтримки підприємництва та регуляторної політики (5 членів комісії);

- Постійна комісія з питань міського господарства, транспорту, зв'язку та екології (8 членів комісії);

- Постійна комісія з питань науки, освіти, культури, туризму, духовного відродження, молоді, спорту, зв’язків з громадськими об’єднаннями, засобами масової інформації, захисту прав людини, законності, правопорядку, розвитку місцевого самоврядування, Регламенту, депутатської діяльності та етики (6 членів комісії, з серпня 2022 року сюди перейшла Людмила Радчук із фракції «Європейська Солідарність»);

- Постійна комісія з питань охорони здоров’я, материнства і дитинства та соціального захисту населення, захисту учасників бойових дій і членів сімей загиблих героїв Небесної сотні та учасників бойових дій (залишилося 5 членів комісії, з 3 серпня 2022 року вийшла Людмила Радчук, фракція «Європейська Солідарність» ).


Ми проаналізували, як місцеві обранці відвідували засідання комісій протягом 2022 року за допомогою оприлюднених протоколів на сайті Рівненської міської ради.

Постійна комісія з питань архітектури, будівництва та землевпорядкування. За рік відбулось 19 засідань комісії. Найменше засідань – по 2 – пропустили Маріян Года (фракція «За Майбутнє»), Святослав Стельмащук (фракція  «Рівне Разом»), Людмила Туровська (фракція «Європейська Солідарність») та Роман Петролюк (фракція Всеукраїнського об'єднання «Свобода», долучився до роботи комісії з 3 серпня 2022 року), найбільше – Галина Кульчинська (фракція «Батьківщина) – 10 засідань. У порівнянні із 2021 роком проявляється певна тенденція – Маріян Года традиційно пропускає найменше засідань, а Галина Кульчинська – найбільше.

Постійна комісія з питань бюджету, фінансів та управління комунальною власністю. За рік відбулось 28 засідань комісії. Найменше засідань – одне – пропустила Світлана Марчук (фракція «Рівне Разом»), по 2 засідання пропустили Наталія Майорова (фракція «Європейська Солідарність») та Роман Яворський (фракція «Слуга Народу»), 4 – Анатолій Чугуєвець (фракція «За Майбутнє»), 5 – Володимир Валявка (фракція Всеукраїнського об'єднання «Свобода»). Найбільше пропустив Микола Бляшин (фракція «Голос») – 18, а також Олександра Коваленко (фракція «Слуга Народу») – 15. Тенденція у порівнянні із попереднім роком – найменше пропусків у Світлани Марчук, Наталії Майорової, Володимира Валявки, найбільше – у Миколи Бляшина.

Постійна комісія з питань економічного розвитку, промисловості, інвестицій, підтримки підприємництва та регуляторної політики. За рік відбулось 19 засідань комісії. Лідерами за відвідуваністю є Тамара Тимощук (фракція «Європейська Солідарність») та Анастасія Кулакевич (фракція «Голос»), які пропустили лише по 2 засідання. Також 4 пропуски у Олени Нездюр (фракція «Батьківщина»). Найбільше пропусків –  по 9 – у Михайла Жаровського (фракція «Рівне Разом») та Олени Хотенко (фракція «Слуга Народу»). Щодо тенденцій – традиційно у число тих, хто найменше пропускав потрапила Тамара Тимощук та Олена Нездюр, а найбільше – Олена Хотенко.

Постійна комісія з питань міського господарства, транспорту, зв'язку та екології. За рік відбулось 14 засідань комісії. Лідерами за відвідуваністю є Святослав Клічук (фракція «Голос») та Володимир Хомко (фракція «За Майбутнє») – вони не пропустили жодного засідання. По 2 засідання пропустили Оксана Майборода (фракція «Європейська Солідарність») та Катерина Марчук (фракція «Рівне Разом»), 3 – Юрій Чаборай (фракція «Слуга Народу»). Щодо тенденцій за два роки, то можна сказати, що Катерина Марчук, Оксана Майборода та Володимир Хомко традиційно показують високі показники присутності.

Постійна комісія з питань науки, освіти, культури, туризму, духовного відродження, молоді, спорту, зв’язків з громадськими об’єднаннями, засобами масової інформації, захисту прав людини, законності, правопорядку, розвитку місцевого самоврядування, Регламенту, депутатської діяльності та етики. За рік відбулось 18 засідань комісії. Жодного засідання не пропустили Любов Романюк (фракція «Слуга Народу») та Василь Харковець (фракція «Рівне Разом»), по одному засіданню пропустили Анна Хлістунова-Шарпар (фракція «За Майбутнє») та Людмила Радчук із фракції «Європейська Солідарність», яка перейшла у комісію з 9 серпня 2022 року). 

Треба зазначити, що у 2021 році Тарас Обоїста – єдиний, хто відвідав усі засідання цієї комісії. Щодо тенденцій роботи цієї комісії  – цьогорічні депутати-лідери по присутності мало пропускають засідання.

Постійна комісія з питань охорони здоров’я, материнства і дитинства та соціального захисту населення, захисту учасників бойових дій і членів сімей загиблих героїв Небесної сотні та учасників бойових дій. За рік відбулось 16 засідань комісії. Жодного разу не пропустив засідання Юрій Осіпчук (фракція Всеукраїнського об'єднання «Свобода»). По одному пропуску в депутатів фракції «Європейська Солідарність» Андрія Жильчука та Людмили Радчук, яка з 3 серпня 2022 року вийшла зі складу комісії, ще 4 пропуски – у Зураба Кантарії (фракція «Голос»). Найбільше пропусків у Віталія Коваля (фракція «Слуга Народу») – 14. Щодо тенденцій – мала кількість пропусків у депутатів-членів комісії, традиційно лідер за пропусками – Віталій Коваль. 

Отже, найактивнішою комісією, яка провела найбільше засідань, стала “бюджетна” (28 засідань), найменше – постійна комісія з питань міського господарства, транспорту, зв'язку та екології (14 засідань).

100% засідань своїх комісій відвідали 5 депутатів: Святослав Клічук (фракція «Голос»), Володимир Хомко (фракція «За Майбутнє»), Василь Харковець (фракція «Рівне Разом»), Любов Романюк (фракція «Слуга Народу»), Юрій Осіпчук (фракція Всеукраїнського об'єднання «Свобода»). За підсумками двох років роботи комісій жодного засідання не пропустив Юрій Осіпчук.

Загальна тенденція щодо роботи профільних комісій у 2022 році – зменшення кількості засідань комісій у порівнянні із 2021 роком. Наприклад, у 2021 році бюджетна комісія провела 49 засідань, а найменш активна за кількістю засідань комісія із економічного розвитку – 25. Натомість у 2022 році усі комісії, окрім бюджетної, провели менше 20 засідань.

Контакти: Громадянська мережа ОПОРА у Рівненській області, тел. 0631665859, rivne@opora.org.ua.

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати в соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
На платформі Атестація депутатів місцевих рад.
В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком». 
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснюється оцінювання та про його результати можна дізнатись на сайті організації.