Лише чотири депутати із сорока двох голосували щодо всіх питань, розглянутих Рівненською міською радою, й не пропустили жодного засідання постійних комісій. Такі результати моніторингу експертів Громадянської мережі ОПОРА у 2023-ому році в межах всеукраїнської громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад».
Експерти моніторили голосування на сесіях та присутність на комісіях 36 депутатів 8-го скликання Рівненської міської ради (загалом їх 42). До аналізу не було включено шістьох обранців – Павла Алексєвича, Федора Мисюру, Олега Осуховського, Дмитра Котлярова, Олександра Курсика і Тараса Обоїсту. Вони служать у Збройних Силах.
Відвідування сесій та постійних комісій – це обовʼязок депутатів. За Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», якщо депутат пропустив понад 50% засідань ради або комісії протягом року, його можна позбавити мандату за народною ініціативою.
Присутність при голосуванні
Для аналізу голосувань депутатів ми використали ресурс rivne.rada4you.org. Він показує реальну кількість проголосованих питань та вибір обранця щодо кожного. Якщо депутат присутній на сесії, але не голосував, то сервіс показує це як його відсутність.
За 2023 рік було проведено 5 сесій та 12 пленарних засідань, під час яких відбулося 1208 голосувань, у них у середньому брали участь 81,29% депутатів.
За результатами моніторингу 100% участі в голосуваннях мають чотири депутати: Олена Нездюр (фракція “Батьківщина”), Людмила Туровська (фракція “Європейська Солідарність”), Святослав Стельмащук та Василь Харковець від фракції “Рівне Разом”.
Девʼять депутатів показали 99% активності на голосуваннях – це Роман Денисюк (фракція “Голос”), Володимир Хомко та Анна Хлістунова-Шарпар (фракція “За майбутнє”), Тамара Тимощук (фракція “Європейська Солідарність”), Роман Петролюк та Юрій Осіпчук (фракція ВО “Свобода”), Катерина Марчук та Світлана Марчук (фракція “Рівне Разом”) та позафракційний Віктор Шакирзян, який виконує обовʼязки міського голови Рівного.
Менше ніж до половини голосувань доєднались Олександр Іванов (фракція “Слуга Народу”) – 39%, Олександра Коваленко (фракція “Слуга Народу”) – 42%, Олександра Хотенко (фракція “Слуга Народу”) – 48% та Людмила Радчук (фракція “Європейська Солідарність”) – 48%.
Серед аутсайдерів голосувань – голова фракції “Слуга Народу” Віталій Коваль. Він долучився тільки до 30%.
Микола Бляшин із фракції “Голос” взагалі не відвідував засідання сесії у 2023-ому році.
Загалом голосування депутатів та фракцій виглядають так:
Фракція “Рівне Разом” в загальному – 97,41%, персонально:
Фракція Всеукраїнське об'єднання “Свобода” в загальному – 94,81%, персонально:
Фракція “За майбутнє” в загальному – 94,14%, персонально:
Фракція “Батьківщина” в загальному – 87,29%, персонально:
Фракція “Європейська Солідарність” в загальному – 79,64%, персонально:
Фракція “ГОЛОС” в загальному – 75,56%, персонально:
Фракція “Слуга Народу” в загальному – 53,91%, персонально:
У порівнянні з 2022 роком “прогульники” не змінились, але тенденція “відмінників” поповнилася новими прізвищами. Якщо 100% голосувань в минулому році було лише у депутата від фракції “Європейська Солідарність” Андрія Жильчука, цьогоріч це 4 депутати: Олена Нездюр (фракція “Батьківщина”), Людмила Туровська (фракція “Європейська Солідарність”), Святослав Стельмащук та Василь Харковець від фракції “Рівне Разом”. Більше ніж 90% голосувань цьогоріч у Галини Кульчинської (фракція “Батьківщина”) Анастасії Кулакевич та Зураба Кантарії (фракція “Голос”). Детальніше ознайомитись з попереднім дослідженням можна за посиланням.
Відвідування комісій
Депутатські комісії працюють над вирішенням різноманітних питань, які стосуються громади і які пропонуються до розгляду на сесії. Одним із важливих обов'язків депутата є членство у цих комісіях. Так він може впливати на важливі для виборців рішення іще до винесення питання на сесію.
У Рівнераді працюють шість комісій. Присутність депутатів на засіданнях аналізували на основі протоколів, що розміщені на сайті ради. Відвідали усі засідання комісій, де вони є членами, Світлана Марчук, Василь Харковець, Володимир Хомко та Анна Хлістунова-Шарпар.
Постійна комісія з питань архітектури, будівництва та землевпорядкування. Голова – Маріян Года, фракція "За майбутнє". Комісія налічує вісім депутатів, один з яких несе службу в ЗСУ.
Загалом відбулося 29 засідань, кожен депутат взяв участь у більше ніж 60% засідань, середній показник становить 83,74%. Найчастіше відвідувала комісії Людмила Туровська із фракції “ЄС”, вона пропустила лише одне засідання. Найрідше - Олександр Іванов (фракція “Слуга Народу”) - присутній на 18-ти з 29-ти засідань комісій.
Постійна комісія з питань бюджету, фінансів та управління комунальною власністю. Голова – Роман Яворський, фракція "Слуга Народу". Членами комісії є дев'ять депутатів, один з яких несе службу в ЗСУ.
За рік відбулося 36 засідань, більше 60% відвідали майже всі депутати, за винятком Миколи Бляшина (фракція “Голос”). Він був присутній двічі. Не пропускала засідань Світлана Марчук (фракція “Рівне Разом”).
Постійна комісія з питань економічного розвитку, промисловості, інвестицій, підтримки підприємництва та регуляторної політики. Голова – Тамара Тимощук, фракція "Європейська Солідарність". Членами комісії є п'ятеро депутатів.
За рік відбулося 21 засідання, більшість депутатів відвідали понад 70% засідань, окрім Олени Хотенко зі "Слуги Народу". Її показник відвідуваності – 47,62%. Середній показник присутності склав 79%. Тамара Тимощук (фракція “Європейська Солідарність”) та Олена Нездюр (фракція “Слуга Народу”) пропустили тільки по одному засіданню комісії.
Постійна комісія з питань міського господарства, транспорту, зв’язку та екології. Голова – Катерина Марчук, фракція "Рівне Разом".
Комісія налічує вісім депутатів, двоє з яких несуть службу в ЗСУ. Протягом року відбулось 22 засідання. Ця комісія має один з найвищих показників відвідуваності – 86,36%. Усім складом депутати були присутні у понад 60% засідань.
Володимир Хомко (фракція “За майбутнє”) не пропустив жодного засідання, Катерина Марчук (фракція “Рівне Разом”) була відсутня лише на одному.
Постійна комісія з питань науки, освіти, культури, туризму, духовного відродження, молоді, спорту, зв’язків з громадськими об’єднаннями, засобами масової інформації, захисту прав людини, законності, правопорядку, розвитку місцевого самоврядування, Регламенту, депутатської діяльності та етики.
Голова – Тарас Обоїста, фракція “Європейська Солідарність”.
Комісія налічує шість депутатів, двоє з яких несуть службу в ЗСУ. У 2023-ому році комісія збиралась 17 разів. Жодного засідання не пропустили Анна Хлістунова-Шарпар (фракція “За майбутнє”) та Василь Харковець (фракція “Рівне Разом”). Середній показник відвідуваності склав 86,76%.
Постійна комісія з питань охорони здоров’я, материнства і дитинства та соціального захисту населення, захисту учасників бойових дій і членів сімей загиблих героїв Небесної сотні та учасників бойових дій.
Голова – Юрій Осіпчук, фракція ВО "Свобода". До комісії входять п'ятеро депутатів.
Протягом року відбулось 15 засідань. Середній показник відвідуваності складає 68%. Віталій Коваль має найменшу присутність – одне засідання. Інші чотири депутати відвідали понад 60% засідань комісій. Сергій Рибачок (фракція “Рівне Разом”) та Андрій Жильчук (фракція “Європейська Солідарність”) пропустили по одному засіданню.
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»