Як депутати Одеської міської ради відвідували засідання сесій та комісій  у 2022 році?

02.03.2023

Як депутати Одеської міської ради відвідували засідання сесій та комісій  у 2022 році?

Експерти громадської кампанії "Атестація депутатів місцевих рад" проаналізували дисципліну відвідувань засідань сесій та постійних комісій депутатів Одеської міської ради протягом другого року повноважень (з листопада 2021 року по листопад 2022 року).

Місцеве самоврядування у 2022 році опинилось, як і всі інші сфери життя українців, перед серйозними викликами та іспитами на міцність. Присутність місцевих депутатів у своєму місті разом з виборцями під час воєнних дій демонструє набагато більше, ніж просто виконання обов’язку. В перші страшні місяці це було і про єдність всіх владних структур на місцях, і про підтримку та взаємодію з громадянами, і про те, що ми всі - разом. Але час плине, повноваження Одеських депутатів не обмежено, а саме місто не є зоною проведення бойових дій. Місцеве самоврядування може і повинно повноцінно функціонувати, а депутати - повернутися до виконання обов’язків, визначених у законодавстві. Тож перший та очевидний критерій для аналізу стану місцевої влади - присутність депутатів на робочих місцях під час засідань сесій та постійних комісій. 

Загальний показник відвідуваності депутатів засідань сесій та комісій протягом другого року повноважень зменшився через різні причини, зокрема через такі: хтось поїхав за кордон через особисті обставини, хтось зник узагалі з публічного простору, а невелика група депутатів проходить службу у лавах ЗСУ.

Відвідуваність сесій 
За другий рік повноважень Одеська міська рада збиралася на 6 засідань: з грудня 2021 року по листопад 2022 року. До повномасштабного військового вторгнення 24 лютого відбулось 3 засідання, стільки же – після. 

На останню позачергову сесію перед початком воєнних дій депутати зібрались 15 лютого 2022 та розглядали питання формування й підтримки ТРО. А от першу сесію під час війни довелося очікувати до 29 червня. Нагадаємо, саме ця сесія в перший (і поки останній раз) була проведена в гібридному форматі: частина депутатів була присутньою в залі, частина - онлайн.

Як свідчать результати голосувань депутатів, що оприлюднені на офіційному сайті ради, тільки 35 депутатів були присутніми мінімум на 5 з 6 проведених засідань. 

З них 100% засідань відвідав 21 обранець: Оксана Антонішак, Олег Бриндак, Людмила Варавва, Олег Етнарович, Василь Ієремія, Андрій Кісловський, Ірина Куценко, Марина Лозовенко, Ольга Макогонюк, Левон Нікогосян, Світлана Осауленко, Сергій Страшний, Дмитро Танцюра (фракція “Довіряй ділам”), Олексій Асауленко, Дар’я Рибак (фракція “Слуга народу”), Олександр Авдєєв, Олександр Байдерін, Олена Вододюк, Ігор Коваль, Роман Сеник, Сергій Шматько  (позафракційні).

Ще 14 депутатів відвідали на одне засідання менше (або 83%): Анастасія Большедворова, Андрій Вагапов, Олег Звягін, Жанна Мандриченко, Світлана Попова, Едуард Стась (фракція “Європейська солідарність”), Сергій Данилюк, Вадим Мороховський, Олег Філімонов (фракція “Слуга народу”), Олександр Матвєєв, Тетяна Плаксій (фракція “Довіряй ділам”), Олексій Єремиця, Михайло Карпенчук, Лілія Леонідова (позафракційні).



На 4 із 6 (або 67%) засідань були присутніми 11 депутатів: Ірина Головатюк-Юзефпольська, Олександр Іваницький, Андрій Терновський, Олександр Шеремет, Юрій Шумахер (фракція “Довіряй ділам”), Наталія Жукова, Ольга Квасніцька, Олена Коробкова (фракція “Слуга народу”), Петро Обухов, Олексій Потапський (фракція “Європейська солідарність”).

Рівно половину засідань (50%) відвідали 7 депутатів: Нікіта Авдєєв, Олександр Едельман, Віталій Саутьонков (позафракційні), Олена Зефнер, Ілля Фрейман (фракція “Партія Шарія”), Олександра Ковальчук (фракція “Слуга народу”), Вадим Терещук (фракція “Європейська солідарність”).

Менше половини засідань сесій відвідали 8 депутатів. На 33% засідань були присутніми Ігор Батраков, Богдан Гіганов, Іван Демченко, Сергій Узунов (позафракційні), Володимир Іванов, Іван Семчук (фракція “Партія Шарія”). Тільки одне засідання (або 17%) до 24 лютого відвідали два депутати: Віктор Наумчак (фракція “Європейська солідарність”) та Діна Яценко (позафракційна). 

Треба зауважити, що Ігор Батраков та Сергій Узунов перебувають у лавах ЗСУ та з об'єктивних причин не відвідують засідання робочих органів ради.

Віктор Баранський не відвідав жодного засідання сесій протягом другого року повноважень.

За результатами моніторингу протягом першого року повноважень дисципліна відвідуваності сесій тоді була кращою: на більше ніж 90% проведених засідань були присутніми 54 депутати, 70-80% відвідали 8 депутатів. На половині засідань був присутнім лише один депутат Віктор Баранський, одна депутатка Олександра Ковальчук (фракція "Слуга народу") відвідала 40% засідань.

Відвідуваність постійних комісій
Аналіз відвідуваності засідань постійних комісій відбувався на підставі протоколів, наданих Одеською міською радою у відповідь на запит про доступ до публічної інформації. Моніторинг присутності депутатів на засіданнях комісій здійснювався за період другого року повноважень ради з листопада 2021 року по листопад 2022 року.

Станом на лютий 2023 року в Одеській міській ради діють 12 постійних комісій. Дві з них не функціонують через те, що мають у своєму складі лише по два депутати (для роботи комісій необхідний мінімум у 3 члени). Комісія з питань культури та туризму не провела ще жодного засідання з початку повноважень ради. Комісія з питань регламенту та депутатської етики, зі складу якої вийшла Світлана Попова, фактично не може проводити засідання з вересня 2022 року.

Протягом другого року повноважень найбільшу кількість засідань було проведено комісією з питань бюджету та фінансів - 24. Комісія з питань землеустрою збиралася 14 разів, з питань ЖКГ - 8 разів. По 6 засідань провели комісія з питань комунальної власності та з питань планування забудови, 5 - з питань освіти, по 4 - з питань транспорту та з питань охорони здоров’я. Найменше засідань провели у комісіях з питань регламенту (3) та з питань соціальної політики (2). 

Жодного разу протягом другого року повноважень не проводилися засідання комісії з питань екології. У ній було проведено заміну голови: замість Богдана Гіганова її очолив Михайло Карпенчук. З огляду на те, що у складі комісії - члени фракції “Партія Шарія” та колишньої фракції “ОПЗЖ”, проведення засідань виглядає проблематичним. 



Якщо проаналізувати проведення засідань по місяцях, то можна побачити, що постійні комісії міської ради майже не проводили засідання з березня по вересень 2022 року. Винятком є комісії з питань освіти, ЖКГ та комунальної власності, що за цей період зібралися принаймні на одне засідання. Єдиною постійною комісією, що майже не припиняла свою діяльність під час зими-весни 2022 року, є комісія з питань бюджету та фінансів.

Варто звернути увагу і на проведення засідань у жовтні-листопаді 2022 року напередодні завершальної у цьому році сесії міської ради, де приймали бюджет на наступний рік. 

За даними Одеської міської ради та протоколів засідань постійних комісій, що оприлюднено на сайті міста, деякі комісії не збиралися перед сесією для попереднього розгляду порядку денного. У жовтні та листопаді не проводили засідання шести комісій. Комісії з питань культури та туризму та з питань регламенту не могли зібратися, а комісія з питань екології взагалі не проводила засідання. Ще три - з питань комунальної власності, з питань планування забудови та з питань соціальної політики, - очевидно, не могли не провести засідання перед “бюджетної сесією”. Однак відсутність оприлюднених протоколів засідань на сайті та в апараті ради скоріш демонструє не відсутність проведених засідань, а, припустимо, певні “недоліки” з підготовкою протоколів засідань цих комісій.

Щодо персонального відвідування депутатами засідань постійних комісій, у порівнянні з минулим роком, середній відсоток присутності депутатів на “робочих місцях” суттєво не змінився.  

Нагадаємо, що моніторинг відвідуваності депутатами засідань комісій здійснювався за даними протоколів, що є у відкритому доступі та надані Одеською міською радою у відповідь на запит про доступ до публічної інформації.

Всі 100% засідань відвідали 22 депутати: Оксана Антонішак, Олег Етнарович, Олександр Іваницький, Ірина Куценко, Левон Нікогосян, Світлана Осауленко, Тетяна Плаксій, Сергій Страшний (фракція “Довіряй ділам”), Анастасія Большедворова, Андрій Вагапов, Олег Звягін, Петро Обухов, Едуард Стась (фракція “Європейська солідарність”), Ольга Квасніцька, Олена Коробкова, Дар’я Рибак (фракція “Слуга народу”), Олександр Авдєєв, Олександр Байдерін, Володимир Корнієнко, Лілія Леонідова, Роман Сеник, Сергій Шматько (позафракційні). 

Від 60 до 96% засідань комісій відвідали 16 депутатів: Олег Бриндак, Людмила Варавва, Василь Ієремія, Марина Лозовенко, Ольга Макогонюк, Дмитро Танцюра, Олександр Шеремет (фракція “Довіряй ділам”), Жанна Мандриченко, Світлана Попова, Олексій Потапський, Вадим Терещук  (фракція “Європейська солідарність”), Олексій Асауленко, Сергій Данилюк, Наталія Жукова, Олександра Ковальчук (фракція “Слуга народу”), Олена Вододюк, Віталій Саутьонков (позафракційні), Олена Зефнер (фракція “Партія Шарія”).

На половині з проведених засідань (50%) були присутні три депутати: Нікіта Авдєєв  (позафракційний), Олександр Матвєєв, Юрій Шумахер (фракція “Довіряй ділам”). 

Чотири депутати відвідали менше 50% засідань. Вадим Мороховський  (фракція “Слуга народу”) був присутнім на 42% засідань, Олександр Едельман (позафракційний) та Віктор Наумчак (фракція “Європейська солідарність”) - на 25%, а Андрій Терновський (фракція “Довіряй ділам”) відвідав лише 21% проведених засідань своєї комісії. 

Два депутати не відвідали жодного засідання постійної комісії протягом другого року повноважень ради: Андрій Кісловський (фракція “Довіряй ділам”) та Діна Яценко (позафракційна).

Відсоток ефективності роботи 7 депутатів у комісіях не досліджено через те, що їхні комісії не проводили засідання: Ігор Батраков, Богдан Гіганов, Ірина Головатюк-Юзефпольська, Михайло Карпенчук, Іван Семчук, Олег Філімонов, Ілля Фрейман.

Депутати Віктор Баранський, Іван Демченко, Олексій Єремиця, Сергій Узунов (позафракційні) та Володимир Іванов (фракція “Партія Шарія”) не є членами жодної постійної комісії Одеської міської ради. Секретар ради Ігор Коваль не входить до складу будь-якої комісії за посадою.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».