Жінки й місцеве самоврядування: скринька лихослів’я, екологія і косплей

Жінки й місцеве самоврядування: скринька лихослів’я, екологія і косплей

Жінки у різних країнах не одне століття виборювали право обирати: і навіть така, здавалося б, проста дія як отримати бюлетень та поставити у ньому позначку – вимагала від них та чоловіків, котрі їх підтримували, чимало сил. Ще більш непростим завданням стало право бути обраною. Попри те, що жінкам сьогодні мало де прямо забороняють ставати депутатками, однак навіть у демократичних країнах це досить непросто. Ми зібрали кілька цікавих та надихаючих історій про незвичайних жінок, які стали депутатками місцевих рад.

Перша жінка у місцевій раді США – українка
Марія Бек народилася у США в родині українських емігрантів. Середню освіту здобула в Коломиї, а 1932 року завершила навчання у Пітсбурзькому університеті. Юридична практика у Детройті все більше пробуджувала інтерес до політики, однак потрапити до міської ради їй вдалося лише з п’ятої спроби. До речі, успіхом передвиборної кампанії Марія завдячувала підтримці своїх землячок, які провадили активну агітацію за її кандидатуру. Беручи до уваги те, що у 40-х роках українська громада Детройту була нечисленна, це був справжній тріумф.

1949 року Марію обрали до міської ради, і вперше за 250 років існування місцевого самоврядування Детройту  до ради увійшла жінка. 



«Я розумію, що на мене покладається велика відповідальність. Я також свідома того, що кожна моя дія буде впливати на імідж всіх жінок Детройту», — заявила вона.

Через рік вона обійняла пост президента міської ради, а у 1958 — 1962 роках виконувала обов’язки мера. Вона стала першою жінкою на цих посадах, за що її прозвали «Леді з перших».

Марія виступала за права нацменшин і проти расизму, наприклад, уперше призначила афроамериканську жінку у Раду наглядачів Детройта. Дбала про екологію міста, особливо чистоту питної води, оберігала пам’ятки архітектури, допомагала малозабезпеченим, розвивала молодіжний спорт, щоб зменшити кількість правопорушень у місті, які здійснювали малолітні.

Крім того, Марія Бек зробила у міській раді Детройта (де були винятково чоловіки) «скриньку лихослів’я», куди мав класти гроші кожен депутат, котрий сказав лайливе слова. Навіть за «прокляття» та «чорт забирай» доводилося платити долар. Гроші зі скриньки йшли на благодійність.

Як стати конгресменкою у 26 у штаті із найстарішим населенням США?
Хлоі Максмін виросла на батьківській фермі у Ноблборо, маленькому містечку на 1600 мешканців у штаті Мен, США. У 2015 закінчила Гарвардський університет, де стала співзасновницею організації Divest Harvard, що проводила кампанію проти використання університетом горючих корисних копалин (мінерали, нафта, газ) та інвестування в них. 

У 2018 році перемогла на виборах до палати представників від Демократичної партії штату Мен, обігнавши місцевого бізнесмена-республіканця. За підсумками голосування, Хлоі Максмін отримала 52,5%. 

Слід зауважити, що округ, у якому вона перемогла, був традиційно республіканським. На додачу він є ще й «найстарішим» округом США, тому що три чверті її виборців проживають в окрузі Лінкольн, де близько 28% мешканців старші за 65 років. Самій же Хлоі Максимін на момент перемоги було 26.



В чому секрет успіху? Перш за все в тому, що під час передвиборної кампанії  представники Хлоі Максимін відвідали особисто понад 10 тисяч будинків.  Також посприяв закон штату Мен від 1996 року «Чисті вибори», який дає право кандидатам і кандидаткам отримувати бюджетне фінансування на вибори лише після того, як вони зберуть у своєму районі певну суму маленькими внесками - по 60 п’ятидоларових внесків. Крім того, кандидати погоджуються не залучати приватне фінансування та  стають підзвітними своїм виборцям, а не донорам.

 «Коли люди запитують мене про те, як ми виграли, що ми робили для цього, моя відповідь, щиро кажучи, проста – треба слухати людей і звертати на них увагу. Коли ви проберетесь крізь всі ці різні думки з політичних питань, ви побачите, що на базовому рівні ми всі поділяємо глибоке незадоволення нашим урядом», – говорить Хлоі Максимін.

Вона вважає, що рівень місцевого політика дає «можливість перебудувати нас як людей, і нашу віру як один в одного, так і в політиків».

Головним досягненням Хлоі Максимін на сьогоднішній день є прийняття «Нової зеленої угоди» штатом Мен. Для чого довелося виправляти всі помилки, зроблені губернатором штату Полом ЛеПажем, який заперечував кліматичні зміни і блокував будь-які екологічні ідеї.

Загалом Палата прийняла 7 законодавчих екоініціатив за півроку, причому штат Мен також поставив собі задачу скоротити викиди парникових газів на 80% до 2050 року.

Із такими результатами Мен став третім штатом після Каліфорнії та Нью-Мексико, що прийняв «Нову зелену угоду» та поставив конкретні цілі щодо скорочення викидів вуглецю.

Косплей як ключова хитрість у передвиборчі кампанії
На місцевих виборах у місті Нью-Тайбей на Тайвані перемогла 27-річна Лі Пін-ю, обігнавши свого суперника по округу на 3000 голосів. Ним, до речі, виявився колишній заступник міського голови Тайбея Лі Йон-пін.

А цікавості цій події додає те, що дівчина захоплюється косплеєм, тому всю передвиборну кампанію провела в образі персонажа Аски з аніме "Євангеліон".



Дівчина має досвід політичної діяльності. Ще в студентські роки вона брала участь у Молодіжному фронті Чорного острова і організації Соняшників, які виступали проти поглиблення торгового співробітництва з материковим Китаєм. А три роки тому Лі Пін-ю працювала помічником в офісі одного з депутатів.

З ради – у кругосвітню подорож
Депутатка Івано-Франківської обласної ради Ольга Ситник (Галабала) вирішила скласти повноваження та відправитись у кругосвітню подорож. Однак метою подорожі є не звичайний туризм, а дослідження суспільних змін в інших країнах світу, та який досвід варто перейняти Україні. Також Ольга Ситник у своєму пості попросила за можливості надати їй контакти української діаспори/експатів в Південній Америці, Африці, Азії, Австралії, Новій Зеландії, щоб зустрітися з ними під час подорожі. Зараз вона вже провела майже місяць у джунглях Амазонії та ділиться своїми враженнями у Facebook. 

ДОВІДКА 
На проміжних виборах 2018 року до Конгресу США було зареєстровано найбільшу кількість жінок-кандидаток за всю історію США — 1 3784. Серед переможниць виборів - перші дві жінки мусульманського походження, що обралися до Конгресу (Рашида Тлаїб з Мічигану та Ілхан Омар з Міннесоти); наймолодша конгресвумен в історії США Александрія Оказіо-Кортез (Нью-Йорк) і перші представниці корінних народів США у Конгресі - Дебра Хааланд з Нью-Мексико і Шаріс Девідс з Канзасу.

Наразі, за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».