Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, як це зробити правильно

Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, як це зробити правильно










 

«Атестація депутатів місцевих рад» слідкувала за процедурою врегулювання конфлікту інтересів під час прийняття рішень міських рад в яких проводилася моніторингова кампанія.  

Схожий випадок був і на сесії Одеської міської ради від  14.12.2017 р., коли під час розгляду питання  «Про встановлення розміру орендної плати громадським та благодійним організаціям на 2018 рік» депутат Олег Етнарович будучі  президентом Федерації регбі Одеської області та віце-президентом благодійної заявив про наявний конфлікт інтересів лише стосовно надання оренди за 1 грн  БО «Одеський регбійний союз».  Однак, не повідомив щодо конфлікту інтересів стосовно ГО «Федерація регбі Одеської області».

На 18-й сесії Івано-Франківської міської ради 15 лютого 2018 року, депутатка від “Об’єднання “Самопоміч” Олександра Федорук проголосувала за проект рішення у якому мала конфлікт інтересів.

Мова йде про питання порядку денного №53 “Про розгляд клопотань фізичних і юридичних осіб із земельних питань”. В рішенні міськради йдеться про надання дозволу на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Серед юридичних осіб, яким дозволили складати такі проекти є ТОВ “ЮТІМ”. Фірмі надали дозвіл на складання документів “для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення” на земельній ділянці площею 0,599 на вулиці Короля Данила, 11А.

Попри фактичний конфлікт інтересів Олександра Федорук, згідно протоколу засідання сесії, не заявила про це. Також у протоколі поіменного голосування можна побачити, що Федорук проголосувала “За” при розгляді цього питання. 

Також «Атестація депутатів місцевих рад» слідкувала і за адміністративними провадженнями стосовно депутатів, що порушили процедуру врегулювання конфлікту інтересів.

17 травня 2018 року в Апеляційному суді Сумської області відбулося друге судове засідання в справі секретаря Сумської міської ради Андрія Баранова, якого судом першої інстанції було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.  Секретаря Сумської міської ради було визнано винним в тому, що він, будучи посадовою особою органу місцевого самоврядування, всупереч вимогам законів України «Про запобігання корупції» та «Про місцеве самоврядування в Україні», не повідомив колегіальний орган про наявний у нього реальний конфлікт інтересів під час вирішення депутатами питання щодо збільшення граничного розміру премії посадовим особам Сумської міської ради. Крім того, вчинив дії та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, проголосувавши за збільшення собі винагороди  зі 150% до 300%. 

В Дніпрі також було зафіксовано судочинство стосовно неврегульованого конфлікту інтересів депутата Геннадія Глядчишина .

Так, Дніпровської міською радою 17.06.2016р. було прийнято рішення «Про надання ТОВ «АЖУР-Н», код ЄДРПОУ 30544067, дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по фактичному розміщенню нежитлових приміщень по просп. Карала Маркса, 88 (Центральний (Кіровський) район)». Депутат Геннадій Глядчишин., який був співвласником підприємства ТОВ «АЖУР-Н» не повідомив раду про наявний у нього реальний конфлікт інтересів та проголосував за ухвалення цього рішення.

Цей факт порушення законодавства був виявлений органами національної поліції та відносно депутата було складно відповідний протокол, який було направлено для розгляду до суду. Суд першої інстанції відмовився притягати депутата до відповідальності. Проте апеляційна інстанція  скасувала попереднє рішення, визнала депутата винним у скоєнні корупційного правопорушення але стягнення накладено не було через сплив граничного строку притягнення депутата до відповідальності.

На сесії Білгород-Дністровської міської ради від 21.06.2016 року Олена Римська будучі головою асоціації ОСББ та координатором програми проголосувала за проект рішення що до внесення змін в Програму сприяння створенню та забезпечення функціонування діючих об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у Білгороді Дністровському на 2016 рік. До того ж відповідно цього рішення депутатка отримувала 500 тис. грн.

Стосовного цього інцеденту було заведено адміністративну справу в ході якої захист довів невинуватість депутатки. 

Наразі, за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».