Як київські депутати відзвітували за третій рік своїх повноважень

Як київські депутати відзвітували за третій рік своїх повноважень

Представники ГО «Інтегріті ЮА» у межах всеукраїнської громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» здійснили моніторинг виконання київськими депутатами статті 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», тобто перевірили виконання депутатами обов’язку звітувати перед виборцями.  Звітування перед виборцями — це не лише законодавча вимога, а й діалог та зворотній зв'язок депутатів із тими, хто делегував їм право ухвалювати рішення від імені громади.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради має обов'язок періодично, але не рідше одного разу на рік, звітувати про свою діяльність перед виборцями свого округу та об'єднаннями громадян. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями.

Деталі звітування депутатів Київської міської ради визначені у рішенні Київради від 4 листопада 2021 року N 3135/3176 «Про Регламент Київської міської ради» (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до статті 23 Регламенту Київської міської ради депутати Київради строк проведення звітування депутатами/депутатками Київради про реалізацію своїх повноважень перед членами/членкинями територіальної громади міста Києва до 31 березня щорічно.



Депутати/депутатки Київради щорічно до 1 травня надають до секретаріату Київради щорічний звіт про реалізацію своїх повноважень і письмово інформують Київраду та виконавчий орган Київради (Київську міську державну адміністрацію) про результати обговорення звітів, зауваження і пропозиції, висловленні членами/членкинями територіальної громади міста Києва на адресу Київради та її органів, а також про доручення, дані депутатові/депутатці Київради у зв'язку з його/її депутатською діяльністю.

Секретаріат Київради щорічно до 15 травня оприлюднює звіти депутатів/депутаток Київради, а також результати обговорення звітів, зауваження і пропозиції, висловлені членами/членкинями територіальної громади міста Києва на адресу Київради та її органів, а також про доручення, дані депутатові/депутатці Київради у зв'язку з його/її депутатською діяльністю, на офіційному вебсайті Київради.

Проте дослідження в рамках громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» показують, що не всі депутати виконують свій обов’язок щодо звітування чи дотримуються визначених місцевою радою деталей звітування в аспекті визначення часу, порядку оприлюднення своїх звітів та результатів їх обговорення тощо.

Моніторинг виконання обов’язку депутатами Київради щодо звітування перед своїми виборцями здійснювався щодо 113 депутатів з 120 (офіційний склад Київської міської ради). Одна депутатка (Олена Букало) з  саморозпущеної фракції “ОПЗЖ” склала повноваження, а депутати від цієї фракції заміщенню не підлягають; ще п'ять депутатів: Зоряна Скалецька (фракція «Слуга народу»), Денис Любченко, Володимир Левін, Максим Кухарський, Вікторія Пташник (усі – з фракції «Європейська Солідарність») набули повноважень у другому півріччі 2023 року; а Борис Сікліцький (фракція «Європейська Солідарність») зайшов у раду на заміну Сергію Тарану на початку 2024 року. Також у березні 2024 року склали свої повноваження такі депутати Київради від фракції «УДАР» як Віктор Брагінський та Ілля Кушнір. Однак складання мандату в 2024 році не скасовує обов’язку подання депутатом звіту за 2023 рік. Навпаки, на думку експертів громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад», ці депутати, щоб дати можливість своїм виборцям оцінити їхню діяльність та перевірити виконання обіцянок, мали перед складенням повноважень прозвітувати про свою діяльність. Натомість жоден з них цього не зробив.

У результаті дослідження компонента підзвітності депутатів Київради станом на 30 липня 2024 року на офіційному вебсайті Київської міської ради оприлюднено звіти 58 депутатів Київради про підсумки роботи за 2023 рік. Інформація про результати обговорення звітів, зауваження і пропозиції, висловлені членами/членкинями територіальної громади міста Києва на адресу Київради та її органів, а також про доручення, дані депутатові/депутатці Київради у зв'язку з його/її депутатською діяльністю, не розміщена на офіційній сторінці ради.

Відповідно відсутня інформація про звітування перед виборцями та не оприлюднено звіти 55 місцевих обранців. Це такі депутати: Катерина Глімбовська, Олена Марченко, Денис Москаль, Віталій Нестор, Ганна Свириденко, Володимир Слончак,  Богдана Тимощук, Анатолій Шаповал, Юрій Зубко (усі –  з фракції «ВО «Батьківщина»); Олександр Лінчевський, Аліна Михайлова, Максим Нефьодов (усі –  з фракції «Голос»); Сергій Мамоян, Олександр Плужник (обидва – з депутатської групи «Платформа за життя та мир»); Ольга Веремеєнко, Вадим Іванченко, Віталій Павлик, Юлія Ярмоленко Роман Ярошенко, (усі – з фракції «Єдність»); Дінара Габібуллаєва, Леонід Ємець, Олег Левченко, Павло Бойченко, Андрій Задерейко, Наталія Пастухова, Олександр Супрун, Олександр Тимченко, Владислав Турець,  Костянтин Усов, Георгій Ясинський (усі – з фракції «ЄС»); Дмитро Білоцерковець,  Віктор Брагінський, Володимир Гончаров, Олександр Гончаров, Віктор Грушко, Михайло Іщенко,  Катерина Кириченко, Ілля Кушнір, Олесь Маляревич, Вячеслав, Непоп,  Олена Овраменко, Ігор Опадчий, Роман Романюк, Андрій Странніков, Михайло Терентьєв,  Олександр Шовковський (усі – з фракції «УДАР»); Андрій Вітренко, Вікторія Бурдукова, Євген Кузьменко, Євгенія Кулеба,  Лілія Пашинна (усі – з фракції «Слуга Народу»); Михайло Наконечний, Юлія Симуніна, Юлія Уласик, Володимир Яловий (усі – позафракційні).

Щодо таких депутатів, які не звітували перед виборцями, як: Аліна Михайлова та Олександр Лінчевський (обидва – з фракції «Голос»), Олесь Маляревич та Андрій Странніков (з фракції «УДАР»), Юрій Федоренко (з фракції «Слуга народу»), Віталій Павлик  (з фракції «Єдність») відомо, що вони несли службу у Збройних Силах України протягом третього року своїх депутатських повноважень і відповідно не могли виконувати свої депутатські повноваження відповідно до вимог законодавства в повному обсязі з об’єктивних причин. Щодо інших депутатів – причини незвітування перед виборцями не відомо.

Водночас звітування депутатів перед виборцями є основною формою контролю виборців за їхньою роботою. Звіт депутата демонструє його прихильність до принципів відкритості та підзвітності перед виборцями, а також показує його розуміння суті депутатської діяльності.


Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»