Вибори до Херсонської міської ради-2020: нові спокуси для «старих» обранців

08.10.2020

Вибори до Херсонської  міської ради-2020: нові спокуси для «старих» обранців

Завершився реєстраційний ажіотаж цих місцевих виборів, на часі зробити певні висновки щодо партійних змін для старих «нових» облич. Одне зрозуміло напевно: ці вибори принесуть Херсону нового міського голову, адже чинний міський голова Володимир Миколаєнко вирішив не брати участь в перегонах. Щодо долі депутатів міської ради VII скликання виникають питання: певна кількість народних обранців спокусилася на нові перспективні горизонти – можливості потрапити до нової районної ради чи побачити себе у ролі депутатів обласної ради. Детальніше розібратися з долею VII скликання допоможе наш матеріал. 


 
По-перше, виявляємо, хто не балотується. 
Причин, з яких чинні депутати вирішили не брати участь у перегонах до міської ради, є кілька. Новою «цікавинкою» стали новоутворена Херсонська районна рада з поки не зрозумілими, проте, на думку деяких депутатів, перспективними повноваженнями. Спорідненою причиною є балотування у Херсонську обласну раду. Також є певна категорія депутатів, які не бачать перспектив на цих місцевих виборах – не задовольняє політична кон'юнктура або є певні розчарування у політиці. Не балотуються до Херсонської міської ради 12 чинних депутатів ради: Дмитро Ільченко, Олег Черненко (фракція «Батьківщина»), Сергій Жуйков, Дмитро Іванов (фракція «Солідарність»), Валерій Боржков, Вікторія Борисевич (фракція «УКРОП»), Михайло Линецький, Леонід Ремига, Сергій Собчук, Єгор Устинов, В’ячеслав Яременко, Валентин Сух (позафракційні). 

По-друге, дивимося на фракційні флуктуації за каденцію. 
Враховуючи двох депутатів, що передчасно пішли з життя – Нелю Голубенко та Олександра Васильєва, - на початку каденції була така картина. 


 
До фракції «Батьківщини» входили п’ять депутатів: Олег Черненко, Дмитро Ільченко, Лариса Леонова, Катерина Пушкарьова, Станіслав Трошин. На кінець каденції фракція залишилася без Лариси Леонової.

Фракція «Солідарності» нараховувала одинадцять депутатів: Сергій Волошинов, Сергій Жуйков, Дмитро Іванов, Юрій Кирилов, Олександр Кривчун, Михайло Линецький, Галина Лугова, Леонід Ремига, Олег Романюк, Олена Урсуленко, Ірина Ценкер. Станом на 2020 рік фракцію покинули або були виключені: Юрій Кирилов, Михайло Линецький, Галина Лугова, Леонід Ремига, Олег Романюк, Ірина Ценкер.

До складу фракції «Наш Край» входило дев’ять депутатів: Роман Підперигора, Ігор Семенчев, Дмитро Больбот, Ігор Грек, Юрій Кліментенко, Ольга Маренчук, Оксана Матусевич, Володимир Сальдо, Віктор Шевчук. До кінця каденції фракція залишилась у повному складі. 

«Опозиційний блок» створив фракцію з дев’яти депутатів: Алла Беліченко, Антон Хмаро, Олексій Заболотний, Артем Кияновський, Станіслав Лисюк, Юрій Марієв, Сергій Собчук, Єгор Устинов, В’ячеслав Яременко. Станом на 2020 рік її покинули або були виключені: Олексій Заболотний, Артем Кияновський, Сергій Собчук, Єгор Устинов, В’ячеслав Яременко

До фракції Радикальної партії Олега Ляшка входять два депутати: Сергій Білоковиленко, Оксана Д’якова. З третім депутатом від Радикальної партії, Юлією Єременко, у встановленні фракційності виникла колізія. Депутатка зайшла в раду на заміну померлого Олександра Васильєва; своє право зайняти місце у раді вона відстоювала з кінця 2018 року. Та лише 9 червня цього року на сесії міської ради було оголошено про визнання її депутатом, проте технічно вона є позафракційною. 

Фракція «Самопомочі» сформувалась з сімох депутатів: Денис Бердник, Андрій Дмітрієв, Аркадій Подлєсний, Руслан Рубан, Валентин Сух, Ігор Токарев, Михайло Чемерис. Під час конфлікту серед депутатів фракції вона розкололась на дві. Проте, сепаратна фракція «Самопомочі» довго не проіснувала, і минулі її члени стали позафракційними: Аркадій Подлєсний, Руслан Рубан, Валентин Сух, Ігор Токарев, Михайло Чемерис

Чотири депутати увійшли до фракції «Свободи» на початку каденції: Іван Горланов, Олександр Ложичев, Євген Матковський, Віталій Урбанський. До кінця каденції залишилась половина, двоє з депутатів стали позафракційними: Олександр Ложичев, Євген Матковський

Остання фракція міської ради – «УКРОП», - була сформована п’ятіркою народних обранців: Валерій Боржков, Віталій Богданов, Вікторія Борисевич, Олена Мазур, Євген Назарян. Фракція також зазнала ідейних змін, та, як не дивно, позафракційним став перший номер – Віталій Богданов.  


 
По-третє, розберемося з долею позафракційних депутатів. 
Найбільша мотивація змінити політичну силу є, звісно, у позафракційних депутатів. Таких на VII скликання виявилось аж 15. Та ще шість позафрікційників полишили спроби балотуватися у міську раду. Розглянемо картину детальніше у розрізі ексфракцій. 

Ексдепутат від «Батьківщини» Лариса Леонова йде на вибори від Партії зелених України. Вибір колишніх представників «Солідарності» більш диверсифікований: Юрій Кирилов йде першим номером від «Слуги народу», Михайло Линецький та Леонід Ремига до міської ради не балотуються, Галина Лугова представлятиме партію Ігоря Колихаєва «Нам тут жити», Олег Романюк висувається від партії «За Майбутнє», а Ірина Ценкер – від “Блоку Володимира Сальдо”. Троє з ексдепутатів «Опозиційного блоку» до міської ради не балотуються: Сергій Собчук, Єгор Устинов, В’ячеслав Яременко. Олексій Заболотній йде від партії-наступниці «Опозиційна платформа – За життя». Артем Кияновський очолив список «Нашого Краю». Юлія Єременко висувається від Радикальної партії Олега Ляшка. Два експредставники «Самопомочі» балотуються від Партії зелених України: Руслан Рубан (очолив список) та Ігор Токарев. Аркадій Подлєсний висувається від «Нашого Краю», а його колега Михайло Чемерис - від ВО «Батьківщина». Валентин Сух до міської ради не балотується. 

Колишні «свободівці» також диверсифікували свій політичний вибір: Олександр Ложичев вподобав «Європейську солідарність», Євген Матковський висувається від лав ВО «Батьківщини». Єдиний позафракційний депутат від своєї фракції, експредставник «УКРОПу», Віталій Богданов очолив список партії-наступниці «За майбутнє». 


 
Остання крапка над «і» - партійні мутації.
А яка ж картина у чинних представників фракції у розрізі зміни суб’єктів подання? Один обранець від  ВО «Батьківщина», Катерина Пушкарьова, вирішила балотуватися від партії «Нам тут жити». Три депутати з «Солідарності» висуваються від лав партії «За Майбутнє»: Сергій Волошинов, Олександр Кривчун, Олена Урсуленко. 

Чотири депутати від «Нашого краю» потрапили до списків “Блоку Володимира Сальдо”: Роман Підперигора, Ігор Семенчев, Дмитро Больбот та власне Володимир Сальдо. Також один представник партії балотується від «Слуги Народу» -  Оксана Матусевич

Більша частина депутатів «Опозиційного блоку» перейшла до лав «Опозиційної платформи – За життя»: Антон Хмаро, Станіслав Лисюк, Юрій Марієв. Й лише Алла Беліченко висувається від «Нашого краю». Від Радикальної партії Олега Ляшка депутатка Оксана Д’якова перейшла до лав «Слуги народу». Чинні представники фракції «Самопомочі» висуваються від партії Ігоря Колихаєва «Нам тут жити»: Денис Бердник, Андрій Дмитрієв. Олена Мазур з «УКРОПу» перейшла до «Опозиційної платформи – За життя», її колега Євген Назарян висувається за списками «Нашого краю».
 
Загалом з депутатів VII скликання балотується до міської ради 41, що складає 77% від нинішньої каденції. Хоча в перегонах бере участь 21 політична сила, чинні депутати увійшли лише до 12 з них.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням. 
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
У соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
У розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 16 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» - ініціатива Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», яка реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). З 2018 році за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» було розроблено вебплатформу про діяльність місцевих депутатів http://attestation.in.ua  За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.