"Спіймай обранця": як депутати Сумської міської ради  ведуть прийом виборців  у реаліях сьогодення

29.11.2023

"Спіймай обранця": як депутати Сумської міської ради  ведуть прийом виборців  у реаліях сьогодення

Під час презентації-дискусії 29 листопада 2023 року в Розумному Хабі учасники й учасниці ознайомилися з результатами щорічного моніторингу депутатських приймалень у межах всеукраїнської громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад”, яку представив регіональний координатор кампанії в Сумах Максим Корнієнко; послухали студентів-учасників серії заходів "Молодь у місцевому врядуванні", які поділилися власними враженнями від Програми; поспілкувалися з місцевими депутатами Оленою Дяговець та Олександром Зименком й спільно обговорили налагодження контакту «виборець-депутат» з позиції активної громадськості.


Польовий етап моніторингу здійснення прийому виборців тривав з 1 вересня по 31 жовтня 2023 року. Крім регіональних партнерів коаліції «Сумська платформа реформ» та ГО «Місто розумних», до моніторингових візитів долучалися студенти-учасники кампанії «Молодь у місцевому врядуванні». 

Моніторингом було охоплено 37 із 42 депутатів, оскільки пʼятеро обранців (Вадим Акпєров, Олександр Кисіль, Олег Рєзнік, Костянтин Тихенко, Володимир Чепік) несуть службу у Збройних Силах України.

Здійснення прийому виборців у депутатських приймальнях або онлайн вдалося підтвердити стосовно 27 обранців. Під час моніторингу з різних причин не було підтверджено здійснення прийому виборців десятьма депутатами: Дмитром Васюніним, Вікторією Гробовою, Олександром Джарішнеловим, Віталієм Жиленком, Юрієм Жиленком, Артемом Кобзарем, Іриною Купрейчик,  Ігорем Перепекою, Юрієм Перепекою, Олександром Соколовим.



Враховуючи період, що підлягав аналізу, та критичну зміну пріоритетів та підходів під час воєнного стану, спостерігається тенденція щодо того, що прийом громадян з чітким дотриманням графіків більшістю депутатів не здійснюється. 

“Народні обранці шукають індивідуальні підхід до комунікації з виборцями замість  чергування за графіком у приймальнях. І, ймовірно, цей виклик у майбутньому також буде актуальним, як і пошук нових шляхів для дієвої двосторонньої комунікації”, - відзначив Максим Корнієнко.



Як свідчить спілкування з депутатами, з початком дії воєнного стану кількість звернень містян суттєво зменшилась і в поточному році також несуттєво зростає, оскільки у депутатів немає можливості використовувати кошти "депутатського фонду".

Більшість депутатів (26 з 37) використовують онлайн-формат спілкування з громадою.  Так, 11 депутатів організували комунікацію з виборцями через телефонні дзвінки, контакти через месенджери або електронну пошту, спілкування в соцмережах, а також можливе подальше “живе” спілкування на території округу – без використання зазначеного на сайті Сумської міської ради приміщення депутатської приймальні. Ще  15 обранців як проводять прийом громадян в індивідуальному режимі, так і використовують іноді заявлене приміщення приймальні (переважно ті, у кого в якості приймальні зазначене постійне робоче місце).
Прийом громадян (у різних форматах) всі депутати проводять саме особисто – інститут помічників під час воєнного стану для проведення прийому мало використовується.



Фактична адреса прийому не відповідає оприлюдненій у 21 з 37 депутатів, фактичний час – у 27, фактичні контактні дані (телефон) – у 14. 

Під час учасники та учасниці зазначили, що актуалізація даних про контактні номери телефонів на сайті міської ради є пріоритетною для оперативного вирішення.

Переважно особистий прийом проводиться за попереднім погодженням. У 18 із 27 депутатів особистий прийом ведеться тільки за попереднім записом, у 9 - запис не обов'язковий.



Користування соціальними мережами або іншими онлайн-інструментами, які дозволяють інформувати містян та отримувати від них зворотній зв'язок, виглядає як один з пріоритетних варіантів комунікації. Але поки далеко не всі депутати використовують особисті facebook-акаунти для спілкування з виборцями як інформуючи про свою діяльність, так і реагуючи на коментарі підписників. Як сумські обранці комунікують з виборцями, – партнери кампанії досліджували раніше. 

Посилання на презентацію – тут 
З результатами моніторингу можна ознайомитися — тут

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння підвищенню рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 15 міських рад обласних центрів України та міста Києва, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України»  «Атестація депутатів  місцевих  рад»  реалізується  за  підтримки  Національного  фонду  демократії  (NED,  США)   та  Міжнародного  фонду «Відродження».  За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.