Що по грошах: як депутати Одеси розподілили депутатський фонд у 2024 році

30.01.2025

{{ article }}

У 2024 році найбільше коштів депутатського фонду Одеської міської ради витратили на департамент охорони здоров’я - 85,8 млн грн. На другому місці опинився департамент міського господарства - 49,3 млн грн. При цьому один депутат міськради, який зник після повномасштабного вторгнення та не з’являється на сесіях ради, - Нікіта Авдєєв - продовжує брати участь у розподілі коштів депутатського фонду. Про це свідчить звіт про використання коштів депутатського фонду за 2024 рік, який проаналізували експерти всеукраїнської громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад”.

Депутатський фонд Одеси-2024

Депутатський фонд Одеської міської ради - це частина коштів бюджету громади, спрямована на розв'язання нагальних питань соціально-економічного розвитку територіальної громади міста безпосередньо за ініціативою та під контролем депутатів Одеської міської ради. Депутатський фонд формується у складі бюджету розвитку та може становити не більше 10% його обсягу витрат. Згідно з положенням, депутатський фонд може бути використаний тільки на капітальні видатки.

Рішенням Одеської міської ради від 29.11.2023р. №1618-VІІІ «Про бюджет Одеської міської територіальної громади на 2024 рік» затверджено депутатський фонд у розмірі 244 млн гривень, тобто 4 млн грн на одного депутата. 

Протягом останніх років сума депутатського фонду на одного депутата поступово зростає.

Депутатський фонд Одеса

  • 2017 рік: сума коштів на одного депутата становила 500 тис. грн.
  • 2018 рік: обсяг коштів збільшено до 1 млн грн.
  • 2019 рік: сума коштів на одного депутата досягла 1,5 млн грн.
  • 2020 рік: кошти збільшено ще на 500 тис. грн, що становить 2 млн грн на депутата.
  • 2021–2023 роки: сума депутатського фонду на одного депутата складала 3 млн грн.
  • 2024 рік: обсяг коштів на одного депутата зріс до 4 млн грн.
  • 2025 рік:  на кожного депутата передбачено 5 млн грн.

Розподіл витрат коштів за розпорядниками

Найбільша частка витрат депутатського фонду у 2024 році припадає на департамент охорони здоров’я - 85,8 млн грн. Кошти було спрямовано на придбання медичного обладнання та предметів довгострокового користування, а саме на рентгенографічні апарати, реанімаційні системи, медичні каталки тощо.

Депутатський фонд Одеса департаменти

На другому місці за кількістю розподілених видатків депфонду департамент міського господарства - 49,3 млн грн. Загалом кошти було скеровано на “капітальні ремонти - роботи з  усунення аварій”, ремонт в житлових будинках та адміністративних спорудах. 

Розпорядником близько 39 млн грн бюджетних коштів у 2024 році виступає департамент освіти та науки. Для порівняння: у 2023 році основна частина витрат цієї сфери йшла на облаштування укриттів, а у 2024 році кошти спрямовуються на капітальні ремонти та усунення аварій у підпорядкованих закладах освіти. Однак витрати на обладнання укриттів також присутні.

На департамент культури та міжнародного співробітництва у 2024 році розподілено 4,4 млн гривень. За ці кошти було відремонтовано приміщення однієї з бібліотек, придбано газовий котел, встановлено резервні джерела живлення та поповнено бібліотечний фонд.

Невелику частку коштів депфонду скерували на управління капітального будівництва та Хаджибейську районну адміністрацію - відповідно 148,5 тис гривень та 59,7 тис гривень.

У 2024 році розподіл коштів депутатського фонду Одеської міської ради демонструє продовження пріоритетів, визначених у 2023 році, зокрема це підтримка охорони здоров’я та міське господарство. Основна частина витрат знову спрямована на медичне обладнання та ремонт житлових мереж, що відображає нагальність цих потреб в умовах війни.

Гроші на ЗСУ


Другий рік поспіль в Одеській міській раді перерозподіляють кошти депутатського фонду на потребу війська. Зі зрозумілих причин у звіті не зазначаються конкретні назви видатків. Проте всі вони відбуваються через перерозподіл коштів міського бюджету згідно з муніципальною цільовою програмою “Безпечне місто Одеса” на 2020-2024 роки. 

Розпорядником цих коштів виступає департамент муніципальної безпеки, на який було виділено 24,75 млн грн, або близько 12% від загальної суми депутатського фонду. Кошти на цю статтю витрат перерахували 11 депутатів: Олексій Асауленко, Олег Бриндак, Сергій Данилюк, Олександр Едельман, Володимир Корнієнко, Жанна Мандриченко, Вадим Мороховський, Петро Обухов, Світлана Попова, Олексій Потапський, Роман Сеник.

Для порівняння: у 2023 році сума витрат за цим напрямом становила 40,6 млн грн, тобто майже у півтора рази більше. Тоді на потреби ЗСУ спрямували кошти депутатського фонду 31 депутат міської ради.

Невикористані кошти депутатського фонду


Згідно зі звітом робочої групи, у 2024 році використали право на розподіл коштів депутатського фонду 53 депутати міської ради. Загалом за заявами депутатів профінансовано видатків на 203,2 млн грн, що складає 83% від загального обсягу виділених бюджетом коштів на рік.

Менше ніж 90% коштів свого депутатського фонду використали: Юрій Шумахер (87%), Дар’я Рибак (86%), Марина Бойко (85%), Нікіта Авдєєв (83%), Олег Етнарович (71%), Едуард Стась (62%), Василь Ієремія (52%). 

Відповідно до положення про депутатський фонд, кожен депутат має подати заявку про використання коштів свого депутатського фонду до 1 травня поточного року. У звіті робочої групи щодо використання коштів депфонду визначено, що у 2024 році під час 18 засідань групи було розглянуто близько 350 заяв депутатів. 

У лютому 2024 року міська рада внесла зміни до положення про депутатський фонд, які мали бути скеровані на розв'язання питання щодо неможливості використання коштів депфонду депутатами-прогульниками.

Так, до положення додали новий пункт: “У разі пропуску депутатом більше ніж 50% пленарних засідань сесій Одеської міської ради за минулий рік без поважних причин, за рішенням робочої групи Одеської міської ради з розгляду пропозицій депутатів щодо використання коштів Депутатського фонду такий депутат може бути позбавлений можливості використання Депутатського фонду у поточному році.” Важливою тут є ремарка щодо того, що такий депутат “може”, але не обов’язково позбавляється такого права.

За даними кампанії “Атестація депутатів місцевих рад”, відповідно до протоколів голосувань протягом календарного 2023 року пропустили більше 50% засідань сесій два депутати: Олександр Едельман (був присутній 40% засідань) та Віктор Наумчак (30%). Хоча ці депутати пропустили більшу частину засідань, у 2024 році вони використали кошти депфонду.

Є серед депутатів, які використали кошти депутатського фонду у 2024 році, і стовідсотковий прогульник. Це Нікіта Авдєєв - “позафракційний” депутат від забороненої партії “ОПЗЖ”, який не з'являється на сесіях з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Також відомо, що депутат перебуває за кордоном. Але цього року за рішенням робочої групи він розподілив 3,3 млн гривень на ремонт житлових будинків.

На сайті міської ради не оприлюднено протоколи засідання відповідної робочої групи, а у її звіті за 2024 рік не зазначено причини відсутності обранців або інші підстави, через які було прийняте рішення про використання депфонду цими трьома депутатами.

В умовах воєнних дій більшість ресурсів спрямовуються на термінові потреби безпеки та відновлення інфраструктури. На думку експертів Атестації, історично впровадження депутатського фонду в місцевих радах викликає багато питань щодо ефективності та нагальності використання бюджетних коштів загалом. Проте зараз він використовується як інструмент реагування на виклики та потреби міста та громадян.  З огляду на те, що частина депутатів не використовує заплановані на рік кошти повністю або не здійснює свої повноваження відповідно до вимог законів, міській раді варто напрацювати більш чіткі критерії використання фонду.

Вікторія Собко