Дотримання обов’язку щорічного звітування є одним із найбільш показових індикаторів для оцінки відкритості, прозорості та ефективності роботи обранців місцевої ради. Аналітики Громадянської мережі “ОПОРА” дослідили, наскільки сумлінно підходять до обов’язку звітування львівські депутати.
Як відомо, загальні засади звітування депутатів місцевих рад регулює Закон України «Про статус місцевих депутатів». На місцевому рівні його доповнює стаття 5 Регламенту Львівської міської ради: в ній закріплені кінцеві терміни та порядок публікації звітів. Водночас в жодному з вищезгаданих документів немає деталізації умов процесу звітування депутатів в аспектах визначення часу, місця, порядку висвітлення, особливостей прийняття рішень щодо депутатських звітів та їх наслідків, що дозволяє по різному інтерпретувати зміст обов’язку самими обранцями.
Аналітики ОПОРИ у Львові здійснювали моніторинг депутатського корпусу на предмет підзвітності з 2017 року. Станом на кінець липня 2020 року за підсумками депутатської діяльності у 2019 році звіти оприлюднили 52 з 64 обранців, що становить 81% від загального складу депутатського корпусу. Для порівняння, у 2017 році аналогічний показник становив 48%, а у 2018 році - 73%, що свідчить про стабільну позитивну динаміку до покращення результатів за кількісними показниками.
Водночас не простежується змін за цим показником у порівнянні до результатів дослідження, здійсненого станом на середину квітня 2020 року. Серед 12 депутатів, звіти яких відсутні на Інформаційному порталі, найбільше представників фракції Об’єднання “Самопоміч” - Олег Шмід, Володимир Крицак, Максим Коляда, Оксана Динік, Андрій Дворакевич. Ще троє обранців раніше входили до цієї ж фракції, але 28 травня заявили про вихід з неї, утворивши групу «Позафракційні». Це Ігор Стояновський, Олена Пасевич, Тарас Кльофа. Також у переліку троє депутатів ВО “Свобода” - Дмитро Чунис, Андрій Карбовник та Володимир Гринишин, а також обранець від “БПП “Солідарність” Григорій Козловський.
У фракційному розрізі найкращим відсотковий показник звітування залишається у фракцій Українська Галицька Партія, Українське об’єднання патріотів – УКРОП, Громадянська позиція, Народний контроль (наявні звіти усіх депутатів). Стабільно високим є результат фракції Блоку Петра Порошенка “Солідарність” (90%).
Попри певні успіхи у зростанні кількості депутатів, що звітують, результати чергового спостереження засвідчили, що показник публічного звітування продовжує залишатися одним із найбільш вразливих індикаторів для депутатського корпусу Львівської міської ради. Так, презентували свої звіти за результатами роботи у 2019 році лише 17 депутатів (27% від складу), з них - 4 (6%) звітували індивідуально на самостійно організованій зустрічі з мешканцями. Це депутати фракцій “Народний Контроль” Анна Мармуляк та Ірина Оршак, “Громадянська позиція” Роман Іванців та ВО “Свобода” Андрій Рікота. Інша частина обранців - фракції “БПП “Солідарність” (за винятком Григорія Козловського і Юрія Моравецького) та Української Галицької Партії - провели відкритий колективний фракційний звіт.
Зниження показника публічного звітування у порівнянні до 2018 року може обумовлений кількома обставинами. Епідемія COVID-19 та наближення чергової виборчої кампанії стали викликом для представників депутатського корпусу і сприяли пошуку нових форматів взаємодії. Можна припустити, що багато хто з львівських обранців сприйняв кризу як можливість будувати комунікацію з мешканцями дистанційно у контексті найбільш нагальних тем, а відтак інформування про річні здобутки поступилося своєю актуальністю. Але про те, що саме епідемія стала на заваді проведенню публічного звітування повідомив тільки один з львівських обранців - депутат від фракції ВО «Свобода» Андрій Рікота.
Окрім публічного звітування, актуальними для депутатів Львівської міської ради залишаються проблеми відсутності уніфікованої форми подачі звітів, браку комплексного підходу у звітуванні, дефіцит аналізу звітних характеристик та результатів прийнятих рішень, підміни індивідуального звітування фракційним тощо. З метою покращення цієї ситуації, представники ОПОРИ у Львові долучилися до ініціативи Управління “Секретаріат Ради” з розробки шаблону для щорічного звітування, яким, однак, у підсумку скористалося троє депутатів - Оксана Рубай, Ольга Посипанко та Роман Федишин. Поза тим, такими, що відповідають вимогам Закону можна відзначити звіти ще шістьох обранців - Сергія Іваха, Івана Рудницького, Віталія Свіщова, Юлію Гвоздович, Романа Іванціва, Вікторію Довжик.
За загальними спостереженнями саме звітування про роботу в окрузі залишається “найпопулярнішим” інформаційним блоком у звітах депутатів міської ради. Тематично найчастіше обранці згадують про свої здобутки у вирішенні питань ремонту доріг та хідників, благоустрою міста (освітлення та озеленення), модернізації та розбудови комунальної інфраструктури, роботи громадського транспорту тощо. Та на відміну від попередніх років, у 2019 році зросла кількість депутатів, які у своїх звітах все ж більше згадують компонент роботи у раді та її органах.
Напередодні місцевих виборів громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» закликає громадян висловити свою вимогу до депутатів своїх місцевих рад провести остаточні звіти перед початком висування та реєстрації кандидатів на місцевих виборах 2020. Так, небайдужих громадян закликають заповнити форму, щоб повідомити місцевих депутатів про свою зацікавленість. Представники громадської ініціативи обіцяють вимоги громадян передати місцевим депутатам.
Автор Анжеліка Зозуля
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись:
На сайті організації
В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»
В соціальній мережі Facebook
За додатковою інформацією про здійснення ініціативи у Львівській області звертайтесь до Анжеліки Зозулі, представниці Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області
тел.: 098-765-86-22
e-mail: lviv@opora.org.ua
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізовується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». У місті Львів за реалізацію ініціативи відповідає Львівська обласна організація «Громадянська мережа «ОПОРА».