Сайт і facebook: де можна дізнатися про роботу депутатів Чернігівської міської ради?

11.10.2023

Діяльність чинного складу депутатів Чернігівської міської ради припала на кризові періоди для України та світу - епідемія COVID-19 та пов'язані з ним карантинні обмеження, а також повномасштабне вторгнення росії на територію України, що вплинуло на всі сфери життя українського суспільства. Відповідно комунікація з виборцями була дещо ускладнена, а у перші місяці після початку бойових дій у Чернігівській області зовсім призупинена. Звісно, деякі депутати згодом знайшли методи відновлення комунікації зі своїми виборцями. Хтось, навпаки, використовує ситуацію як виправдання для зменшення або відсутності своєї комунікації, а хтось узагалі знаходиться за кордоном і фактично не займається своєю діяльністю як депутат. 

Представники «Агенції міських ініціатив» в межах всеукраїнської громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» з’ясували, як відбувається комунікація депутатів Чернігівської міської ради з жителями міста у 2023 році. 

Де шукати інформацію про чернігівських депутатів?
У Чернігівської міської ради є сайт зі спеціальним розділом з інформацією про кожного депутата. Там знаходяться як контакти депутатів, так і інформація про їхню діяльність (подані депутатські запити, проєкти рішення та інша інформація). Відповідно кожен відвідувач сайту може подивитись, що і який депутат зробив за час своєї каденції. Окрім цього, депутати міської ради мають можливість додатково пропонувати для висвітлення на сайті матеріали про свою діяльність.

Абсолютно всі депутати Чернігівської міської ради вказали свої контактні дані на сайті Чернігівської міської ради – це або контактні телефони, або електронні пошти, або і те, і те. І тільки у трьох депутатів ці контактні дані не були підтверджені, адже за час проведення моніторингу моніторам не вдалося зв’язатись за ними з депутатами.



Хто комунікує через facebook?
Найбільш популярною соціальною мережею, де здійснюється спілкування на суспільно-політичні теми, є facebook. Також на початку цієї каденції значно підвищилась активність серед депутатів у використанні соціальних мереж для висвітлення своєї депутатської діяльності, а у 2023 році – дещо знизилась. 

Через facebook активно інформують про свою діяльність, підтримують комунікацію з громадою близько 35% депутатів. Упродовж третього року повноважень не створювали дописи та не комунікували із своїми виборцями у цій соцмережі також близько 35% депутатів. 

Окремі обранці зареєстровані в instagram, однак не висвітлюють свою депутатську діяльність і не комунікують з виборцями у цій соцмережі.

Facebook як основний канал е-комунікації депутатів Чернігівської міської ради 
У порівнянні з попередньою каденцією депутатів, активність значно зросла і майже всі депутати цього скликання, як мінімум, мають сторінку у facebook і, як максимум, регулярно ведуть комунікацію через неї з виборцями. 

Натомість депутати Чернігівської міської ради по-різному використовують можливості соціальних мереж. У більшості депутатів комунікація з виборцями спрямована на інформування про суспільно-важливі питання місцевого значення, про свою роботу в раді, в окрузі, з виборцями, про власний соціально-політичний досвід, про волонтерство тощо. Способи інформування теж різняться: хтось створює свій унікальний контент, хтось – переважно поширює дописи з партійних сторінок або дописи колег-депутатів.

Серед депутатів, які постійно та активно інформують на сторінках facebook про свою роботу в Чернігівській раді й важливі питання місцевого значення, що виникають у депутатській діяльності в 2023 році, можна виділити таких: Марина Рейко, Олександр Ломако, Юлія Дарницька, Ірина Соломаха, Ігор Мандровний, В’ячеслав Летута, Регіна Гусак, Наталія Хальченкова, Олександр Шевчук, Роман Резнік, Олена Стрілець, Андрій Дериземля. 





У деяких депутатів активність у facebook з повномасштабним вторгненням впала. Наприклад, останній допис про депутатську діяльність Олександр Луценко на своїй сторінці зробив 15 лютого 2022 року. Віктор Бистров переважно ділиться з аудиторією репостами інформацією всеукраїнського рівня. Вікторія Лазаренко публікує на своїй сторінці переважно загальні новини та інформацію про своє особисте життя. Володимир Коваленко через facebook вітає своїх читачів зі святами. Руслан Волок публікує на своїй сторінці інформацію про свою роботу, натомість про депутатську діяльність інформації не знайдено. 



Не вдалось знайти жодної сторінки у соціальних мережах facebook у чотирьох депутатів Чернігівської міської ради. Це Віктор Бережний (“Європейська Солідарність”), Павло Гармаш, Віталій Голець (колишня партія “ОПЗЖ”), Лариса Лесун (“Рідний дім”).
 
Також серед депутатів Чернігівської міської ради є такі, які мають сторінки у соціальних мережах, але не ведуть її належним чином, тобто вона або зовсім порожня, або контекст цієї сторінки має інше спрямування. Наприклад, до таких сторінок депутатів відноситься: Максим Черненок (“Наш край”), Павло Вовк (колишня партія “ОПЗЖ”), Віталій Хрустицький (“Рідний дім”), Віктор Сехін (колишня партія “ОПЗЖ”), Артем Тарасенко (“Рідний дім”), Галина Леник (“Рідний дім”), Ірина Должикова (“Рідний дім”). Їхні сторінки або майже порожні і зовсім не містять інформації про депутатську діяльність, або містять інформацію, яка не говорить про їхню діяльність як депутатів. А депутат Сергій Кирієнко (“Рідний дім”) замість своєї депутатської діяльності публікує різні картинки гумористичного, на його думку, характеру.



До тих, хто перестав вести сторінку у facebook після обрання в депутати, належить Юрій Тарасовець (“Слуга народу”). Останні публікації на його сторінці стосуються ще часів виборчих перегонів в 2020 році. 

Звісно, можливо, депутати ведуть комунікацію з виборцями іншими способами. Але відсутність будь-якої інформації про депутатську діяльність на сторінках у facebook може свідчити про те, що депутати не мають достатнього бажання залучати зацікавлені сторони до комунікації та своєї діяльності. 

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна стежити:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад».

За додатковою інформацією звертайтесь: 
Громадська організація «Агенція міських ініціатив»
goami.info@gmail.com

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».  В місті Чернігів за реалізацію ініціативи відповідає ГО «Агенція міських ініціатив».