Жоден депутат Сумської міської ради VIII скликання не має 100% показника відвідування сесій впродовж першого року каденції, який сплинув 4 грудня. Аналітики Центру суспільних досліджень у рамках громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» перевірили, наскільки відповідально обранці ставилися до своїх обов’язків, а саме, як вони відвідували пленарні засідання та брали участь у роботі постійних профільних комісій.
Сесійна дисципліна
Дослідження здійснювалося шляхом аналізу відомостей про реєстрацію депутатів в оприлюднених протоколах сесій та комісій ради і охоплює проміжок з 4 грудня 2020 року по 1 грудня 2021 року. При цьому статистика відвідуваності формувалася за результатами електронної реєстрації депутатів перед початком сесії. Але, оскільки регламентом ради не обмежується право депутата приєднатися до роботи після початку засідання, ми не виключаємо, що частина була присутня на сесії, однак це не відображено в електронному протоколі про реєстрацію.
Протягом цього періоду відбулося 14 сесій Сумської міської ради та 22 пленарних засідань.
Жоден із депутатів не зміг отримати 100% показник відвідування сесій. Лідерами є Ірина Губська (“Європейська Солідарність”), Олександр Кисіль (“Сила і Честь”) та Олег Рєзнік (“Слуга народу)”, які були присутніми на 20 пленарних засіданнях ради, що складає 90% від загальної кількості. 18 засідань вдалося відвідати Олександру Джарішнелову (“Батьківщина”), Євгену Зюзю (“ОПЗЖ”) Олегу Левченку (ВО «Батьківщина), що складає 82%.
Олександр Вегера (ВО «Батьківщина) відвідав лише два засідання (9%), а Юрій Перепека (“ОПЗЖ”) - три (14%).
Варто зазначити, що на 27 жовтня 2021 року про складення своїх повноважень заявив депутат фракції «Європейська Солідарність» Дмитро Лантушенко, а його місце зайняла Дар’я Рєзнік, яка склала присягу 24 листопада. Дмитро Лантушенко відвідав 14 засідань із 20, а Дар’я Рєзнік була присутня на останніх двох засіданнях з часу набуття своїх повноважень.
Лідерами з відвідуваності були депутати від “Слуги народу” та “Сили і Честі”, які працювали на 63% засідань. Не набагато меншими є показники депутатів від «Батьківщини» – 60%, “ОПЗЖ” та “ЄС” – 59%. Можна стверджувати, що хоч відвідуваність сесій є недостатньою, однак вона майже рівномірною за фракціями.
Як депутати працюють у комісіях?
Протягом першого року роботи ради відбулося 18 засідань постійної комісії з питань планування соціально-економічного розвитку, бюджету, фінансів, розвитку підприємництва, торгівлі та послуг, регуляторної політики. Середній показник відвідуваності складає 75%. Лідерами з відвідуваності є Володимир Чепік (“Європейська Солідарність”) та Володимир Шилов (ВО «Батьківщина»), які взяли участь у роботі всіх засідань комісії. Лише три засідання вдалося відвідати Вікторії Гробовій (ВО «Батьківщина»).
Комісія з питань законності, взаємодії з правоохоронними органами, запобігання та протидії корупції, місцевого самоврядування, регламенту, депутатської діяльності та етики, з питань майна комунальної власності та приватизації збиралася на 16 засідань. Всі відвідав лише Артем Кобзар (“Слуга народу”). Загалом комісія має досить високий показник відвідуваності – 86%.
Лідером за кількістю засідань є постійна комісія з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин, природокористування та екології, яка у перший рік роботи збиралася на 39 засідань. 100% з них відвідав Сергій Дмитренко (“Слуга народу”). Середній показник відвідуваності комісії складає 74%.
Комісія з питань житлово-комунального господарства, благоустрою, енергозбереження, транспорту та зв’язку провела 11 засідань. На всіх з них був присутній Костянтин Тихенко (“ОПЗЖ”). В середньому члени комісії відвідали 67,6% засідань.
Найменша кількість засідань – 9 у комісії з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення, освіти, науки, культури, туризму, сім’ї, молоді та спорту. 100% з них відвідали Валентина Домінас (ВО «Батьківщина» та Максим Зеленський (“Слуга народу”). Дмитро Лантушенко (“Європейська Солідарність”) побував лише на одному засіданні. Середній показник відвідуваності складає 70%.
Зазвичай найчастіше відвідують засідання комісій представники керівного складу – голови, заступники та секретарі.
Узагальнюючи статистику, можна стверджувати, що відвідуваність пленарних засідань та комісій залежить не від фракційної приналежності, а від особистої відповідальності депутата. Рекомендуємо Сумській міській раді у протоколах засідань відображати не лише результати електронної реєстрації, а й список депутатів, що брали участь у роботі сесій, аби виборці належним чином могли оцінити роботу своїх обранців. Також радимо депутатам сумлінно ставитися до своїх обов’язків та вчасно приходити на засідання.
Слідкуйте за оновленнями:
На веб-платформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка вебплатформи «Місцеві депутати. Атестація».