Рекордна низька кількість миколаївських депутатів прозвітувала про свою роботу за 2019 рік

Рекордна низька кількість миколаївських депутатів прозвітувала про свою роботу за 2019 рік

На сайті Миколаївської міської ради опубліковані звіти 9 депутатів, при цьому жоден з них не відповідає усім необхідним критеріям.

На підставі закону України «Про статус депутатів місцевих рад» (ст.16) та Регламенту Миколаївської міської ради VII скликання (ст.12) депутат ради періодично, але не рідше одного разу на рік зобов'язаний звітувати про свою роботу перед виборцями територіальної громади міста Миколаєва, відповідного виборчого округу, об'єднаннями громадян. 

У Регламенті ради питання звітування депутатів врегульоване так (ст.12) :
«2. Рада визначає  орієнтовні  строки  проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями.

3. Як правило, звітування здійснюється протягом першого кварталу поточного року за попередній рік, якщо Рада не визначила інших термінів проведення звітів депутатів.

4. Для допомоги депутатам, до лютого кожного року керівництво Ради розробляє та подає на затвердження графік звітування, який після прийняття розміщується на офіційному веб-сайті міської Ради,  у розділі «Звітність», підрозділі «Звітування депутатів». Звітування відбувається протягом місяця та має завершитися до 31 березня року, наступного за звітним.

Графіку звітування депутатів, який передбачений пунктами 2-4 статті 12 Регламенту, ані за 2018 рік, ані за 2019 рік не опубліковано на сайті міста.

Крім цього, Регламентом Миколаївської міськради, а саме п.7 ст.5, закріплено обов’язок депутата не рідше одного разу на півріччя інформувати виборців про роботу ради та її органів, про виконання планів і програм економічного і соціального розвитку, інших програм, бюджету, рішень ради і доручень виборців. Проте самим Регламентом не визначено, в якій формі це має відбуватись, чіткі строки інформування, сама процедура цього інформування не регламентована. Під час аналізу роботи миколаївських обранців за 2018-2019 роки з’ясувалося, що жоден з депутатів не здійснює такого піврічного інформування, згадок про це на офіційному сайті міста також немає. 

У розділах «Новини», «Миколаївська міська рада. Звітність» на сайті ради за 2019-2020 роки анонсів про публічні звіти депутатів не знайдено. Станом на 31 липня 2020 року на офіційному сайті Миколаївської міської ради опубліковані «відмітки про надання звіту» апарату ради лише у восьми депутатів. Інформація про звітування інших депутатів, навпроти яких відсутня відмітка про надання звіту апарату ради, знайдена на сторінці Артема Грозова у мережі Фейсбук, щодо інших обранців інформації не знайдено ані на сторінках депутатів у соціальній мережі, ані на сайтах/сторінках осередків партій. 

Порівнюючи процес звітування 2019 року з 2018 роком, бачимо вражаючу різницю: дев’ять (16,6%) проти сорока відміток (74%) про надання звіту.

Третина депутатів минулого року все ж прозвітували публічно про свою діяльність. 

При проведенні персонального оцінювання депутатів за 2019 рік, при особистому спілкуванні депутати посилались на неможливість звітування через введення карантину (більшість планували на останні тижні березня). 

Протягом квітня – липня депутати не використовували й інших форматів звітування – онлайн звітування, публікації звітів на персональних сторінках у соціальних мережах, на сайті міста, публікації презентацій, інфографіки,  інші способи продемонструвати результати своєї минулорічної роботи депутатами не застосовувались.

 Аналізуючи зміст опублікованих звітів, можна зробити висновки, що депутати прозвітували на зустрічах у приміщеннях комунальної власності (школи, районні адміністрації), самі зустрічі більше схожі на обговорення поточних проблем округу, аніж звітування про виконану депутатом роботу. 

Опубліковані звіти на сайті ради депутатів -  Олександра Бурганенка, Павла Зоткіна, В’ячеслава Янкова, Сергія Жайворонка, Наталі Горбенко, Сергія Кантора, Тетяни Казакової, Євгена Римара, Артема Грозова. 

Ці депутати провели публічне звітування, як зазначили у звітах, деякі з них опублікували пости у Фейсбук. 

Зміст переважної більшості оприлюднених звітів за весь період депутатської діяльності Миколаївської міської ради VII скликання є формальним та надається за максимально спрощеною структурою. 

Звіт депутата має містити інформацію про: 

  1. роботу у виборчому окрузі; 
  2. про прийняті радою та її органами рішення; 
  3. про діяльність депутата в раді та її органах, в які він обраний; 
  4. про персональну участь депутата в обговоренні, прийнятті та організації виконання рішень ради та її органів; 
  5. про виконання доручень виборців. 


Натомість жоден з опублікованих звітів миколаївських обранців не відповідає усім 5 критеріям, звіти мають формальний характер і не розкривають необхідної інформації.

Оскільки критично мала кількість депутатів надали апарату ради свої звіти для опублікування, ми проаналізували їх на наявність вищевказаних критеріїв.

Так, Наталя Горбенко надала відповідь на лист управління апарату міськради, в якому оглядово повідомила, що регулярно звітує перед виборцями свого округу та свою роботу в раді та комісіях ради, вказала питання, які хвилюють виборців, фото із зустрічей з виборцями. Конкретної інформації по жодному з 5 пунктів звіт Наталі Горбенко не містить.
 

Звіти В’ячеслава Янкова, Олександра Бурганенка, Сергія Жайворонка, Сергія Кантора, Євгена Римаря, змістовно більше схожі на звіти про проведену зустріч з виборцями, аж ніяк про роботу депутата за попередній рік.

Павло Зоткін взагалі прозвітував у цікавому форматі – опублікував пост на власній сторінці у Фейсбук, в якому додав фото та перелік об’єктів. Незрозуміло, чи депутат особисто сприяв вирішенню питань по цим об’єктам, чи це просто перелік виконаних робіт на цьому окрузі. Артем Грозов опублікував звіт лише у соціальних мережах у довільній формі. 



Звіт секретаря міської ради Тетяни Казакової найбільше з усіх опублікованих містить детальну інформацію про роботу депутата, відповідає двом обов’язковим критеріям – про роботу на виборчому окрузі та про виконання доручень виборців.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
Слідкуйте за оновленнями: 
На веб-платформі «Атестація депутатів місцевих рад»
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів міські ради 15 обласних центрів України та міста Києва, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» - ініціатива Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», яка реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2018 році за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» було розроблено веб-платформу про діяльність місцевих депутатів http://attestation.in.ua  За реалізацію заходів проекту в 15-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.