З початком повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року Херсонська міська рада не проводить свої пленарні засідання та не функціонує “за призначенням”. У вересні 2022 року була створена Херсонська міська військова адміністрація, очільнику якої в листопаді 2022 року Верховна Рада надала повноваження Херсонської міської ради, міського голови та виконавчого комітету.
Експерти всеукраїнської громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад” порахували, скільки депутатів наразі залишається де-юре в складі Херсонської міської ради.
Фактично понад два роки Херсонська міська рада як колективний представницький орган припинила свою діяльність. Депутатський корпус не скликається на засідання, й після деокупації міста всі функції місцевого самоврядування в Херсоні зараз виконує очільник міської військової адміністрації.
19 вересня 2022 року президент України утворив Херсонську міську військову адміністрацію. Начальницею адміністрації стала секретар Херсонської міської ради Галина Лугова. 3 листопада 2022 року, напередодні звільнення Херсона, Верховна Рада України своєю постановою №2706-IX передала начальниці Херсонської міської військової адміністрації повноваження Херсонської міської ради, її виконавчого комітету та Херсонського міського голови.
2 березня 2023 року президент України Володимир Зеленський своїм рішенням замінив на посаді начальниці ХМВА секретаря Херсонської міської ради Галину Лугову на військового прокурора Романа Мрочка. Через три з половиною місяці, 12 червня 2023 року, Галину Лугову з посади секретаря Херсонської міської ради звільнили розпорядженням Романа Мрочка, де зазначалося, що “у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування... потреба у здійснені повноважень за посадою секретаря Херсонської міської ради... відсутня, вважаючи це обставиною, що унеможливлює перебування на службі секретаря ради”.
З цього моменту місцеве самоврядування в Херсоні, яке представляють обрані депутати, починає стрімко втрачати у кількості депутатів та активності їхньої участі у політичному та громадському житті міста. Як наслідок, починається процес дострокового складання депутатами своїх повноважень.
Хто з депутатів склав повноваження?
У 2020 році до Херсонської міської ради було обрано 54 депутати. Обранці утворили п’ять фракцій: “Партія Ігоря Колихаєва “Нам тут жити” - 17 депутатів, “ОПЗЖ” - 11, “Слуга народу” - 10, “Блок Володимира Сальдо” - девʼятеро, “Європейська солідарність” - семеро.
Згідно з даними сайту міської ради, станом на 19 вересня 2024 року 19 депутатів Херсонської міської ради позбулися мандатів: або склали повноваження за власним бажанням, або їх було припинено достроково.
За особистою заявою припинено повноваження 17 депутатів. З них у 2021 році заяву про складання мандату написала одна депутатка, у 2023-му - п’ятеро депутатів, а у 2024-му - вже 11 обранців.
З фракції ”Партія Ігоря Колихаєва “Нам тут жити” склали повноваження п’ятеро депутатів: Юрій Рожков (повноваження припинено 5 березня 2024 року), Андрій Дмитрієв (12 березня 2024 року), Микола Дмитрієв (20 березня 2024 року), Євген Троцький (21 травня 2024 року), Іван Бебко (11 вересня 2024 року).
Ще п’ятеро депутатів, які обирались від забороненої партії “ОПЗЖ”, написали заяви про припинення повноважень: Олена Бреславець (17 грудня 2021 року), Наталія Устинова (23 серпня 2023 року), Тігран Мкртчян (22 березня 2024 року), Олена Мазур та Антон Хмаро (3 липня 2024 року).
За власним бажанням також склали мандати три депутати від фракції забороненої партії “Блок Володимира Сальдо”: Ігор Пастух та Ольга Виноградова (27 вересня 2023 року), Ірина Ценкер (11 вересня 2024 року).
Фракція “Слуга народу” втратила двох депутаток: Олену Матвієць (18 вересня 2023 року) та Оксану Матусевич (29 лютого 2024 року).
Від фракції “Європейська солідарність” склали мандати двоє обранців: Оксана Пастух (27 вересня 2023 року) та Віталій Йосипенко (21 травня 2024 року).
Двоє депутатів міської ради були достроково позбавлені мандатів за рішенням суду, якими їх було визнано винними у державній зраді за ст.111 Кримінального Кодексу України: Володимир Сальдо та Ігор Семенчев-старший (“Блок Володимира Сальдо”).
Оскільки Херсонська міська виборча комісія на цей момент не працює, то процес заміщення нових депутатів замість тих, хто вибув, не здійснюється. А склад міської ради наразі налічує 35 депутатів.
Варто додати, що ще шестеро чинних депутатів міської ради Херсона перебувають під слідством.
Четверо отримали офіційні підозри у державній зраді: Ігор Житченко (”ОПЗЖ”), Ігор Семенчев-молодший (“Блок Володимира Сальдо”), Альона Ротова (”ОПЗЖ”) та Ілля Карамаліков (“Нам тут жити”). З них лише Ілля Карамаліков з 2022 року перебуває у СІЗО.
Як повідомляють ЗМІ, підозру у зловживанні владою у березні 2024 року отримав депутат Юрій Попутько (“Слуга народу”), а Роман Підперигора (“Блок Володимира Сальдо”) перебуває під слідством ще з 2017 року за підозрою в отриманні хабара.
За даними наших власних джерел та інформації, оприлюдненої в інших ЗМІ та соцмережах, можна констатувати, що, ймовірно, більш ніж половина чинних депутатів знаходиться поза межами Херсона: є депутати, які перебувають в лавах Сил Оборони України, деякі виїхали за межі країни або в інші міста України, окремі - перебувають на тимчасово окупованій території. А масове складання повноважень депутатами протягом 2023-2024 років має під собою декілька підстав: обранці не розуміють, як їм виконувати свої повноваження, коли в місті є військова адміністрація, а взаємодія депутатського корпусу та військової адміністрації не налагоджена. Інші хочуть мати легальну підставу для виїзду за кордон до рідних чи близьких, а деякі зокрема й, ухилятися від можливих зустрічей та питань від правоохоронних органів України щодо своєї діяльності.
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»