З 42-х депутатів Івано-Франківської міської ради здійснення прийому виборців вдалося підтвердити стосовно 27. Про це під час презентації-дискусії в Івано-Франківську розповіли експерти ГО «Центру політичних студій» Віталій Світлик та Христина Дуда. Аналітики також презентували результати моніторингу прийому громадян депутатами Івано-Франківської міської ради за 2023 рік, що проводився ГО «Центр політичних студій» в межах всеукраїнської громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» за участю ліцеїстів міста.
За даними експертів, упродовж вересня-жовтня 2023 року ліцеїсти ліцею №16 та ліцею ім.Івана Пулюя відвідали приймальні 42-х депутатів Івано-Франківської міської ради. Проведення прийому вдалося підтвердити у 27 депутатів із 42-х. Під час моніторингу з різних причин не вдалося підтвердити здійснення прийому виборців 15 депутатами: Сергієм Абрам'яком, Ольгою Бойчук, Віталієм Бурко, Мар`яном Вагилевичем, Ярославом Дубасом, Олегом Капустяком, Тетяною Квасною, Вікторією Нагорною, Михайлом Нагірним, Уляною Облещук, Романом Онуфріїв, Василем Ревчуком, Маріанною Смаль, Романом Харуком. Троє із них несуть службу в Збройних Силах України: Маріанна Смаль, Михайло Нагірний, Олег Капустяк.
Інформування виборців про графік і місце проведення прийому громадян депутатами відбувається через оприлюднення цих відомостей на сайті Івано-Франківської міської ради. Зокрема, під час проведення моніторингу було з’ясовано, що відповідно до зазначених графіків депутати проводять прийом громадян один раз на місяць, і тільки у Романа Онуфріїва передбачено щоденний графік прийому. Всі зустрічі заплановано тільки на робочі дні, окрім Маріанни Смаль, у якої вказана перша субота кожного місяця.
Прийом у першій половині дня передбачено у шести депутатів: Андрія Балагури, Олега Загурського, Ігоря Корсуна, Романа Онуфріїва, Маріанни Смаль та Володимира Фецича, що певною мірою ускладнює прихід громадян, які в цей час можуть працювати; в інших обранців – у другій половині дня.
З метою розуміння ролі міської ради, державних установ, місцевих партійних осередків тощо у процесі організації цього компоненту депутатської роботи цікавим є аналіз і місця проведення прийомів громадян. 28 депутатів здійснюють свої прийоми в окремих приміщеннях комунальної власності; четверо – на робочому місці, але розмежовуючи час роботи і час прийому; десять – у приміщеннях організації партії. Цікавим фактом є те, що 17 депутатів здійснюють свої прийоми у закладах освіти. Як пояснюють самі депутати, у більшості випадків це пов’язано із безпековими заходами, адже в ліцеях, школах, професійно-технічних закладах та університеті обладнано укриття.
Що стосується активності громадян у відвідуванні приймалень депутатів у період моніторингу, то вона є досить низькою: на одному прийомі до більшості депутатів (17) звертаються до пʼяти осіб за одну зустріч, а прийоми ще десяти обранців відвідують понад пʼять осіб.
Найчастіше виборці звертаються до депутатів з такими питаннями: гуманітарна та матеріальна допомога (27 депутатів зазначили найактуальнішим цей запит); питання житлово-комунальних господарств та благоустрою (12) (особливо актуальними вони є у період опалювального сезону та в осінньо-зимовий час).
Також популярними є запити від жителів на отримання правової допомоги: про це зазначили депутати Сергій Абрам’як, Олексій Петечел, Володимир Яблонь. В окремих випадках – питання освітнього змісту (допомога у створенні та забезпеченні умов для дітей з особливими освітніми потребами): про це поінформували депутатки Мар’яна Вершиніна, Надія Когутяк, Галина Куницька, Наталя Татумірак.
В окремих випадках депутати також повідомляють про свій прийом на особистих сторінках у facebook, що допомагає більш активно інформувати виборців. Проте, з іншого боку, це ускладнює спілкування з людьми старшого віку, які не завжди володіють навичками використання соцмереж. Актуальними все ще залишаються комунікації телефоном: усі телефонні номери, розміщені на сторінках депутатів на сайті міської ради, є активними, проте не завжди депутати мають змогу спілкуватися.
Під час дискусії Віктор Синишин – секретар міської ради – зауважив, що в процесі моніторингу приймалень молодь сформувала навички спілкування з депутатами, та запропонував проводити такі моніторинги двічі на рік (березень-квітень та вересень-жовтень). Як показує його практика, більшість жителів приходить на прийоми частіше на початку року, і це зумовлено тим, що вони потребують матеріальної допомоги, а навесні є ще достатньо нерозподілених депутатських фондів. Прогнозується, що на 2024 рік депутатський фонд дещо буде збільшеним для більш ефективної допомоги містянам.
Також Віктор Синишин запросив молодь долучитися до проєкту міської ради «Молодь і влада», який передбачає можливість для студентів та молодих громадських активістів пройти стажування в структурних підрозділах Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
Станіслав Козлов – керівник секретаріату Івано-Франківської міської ради - також запропонував проводити моніторинги упродовж року, а не тільки восени, адже це дасть змогу прослідковувати динаміку більш якісно. З його слів, на зменшення інтенсивності звернень громадян суттєво вплинула пандемія та війна. Секретаріат усілякими силами стимулює депутатів до активної комунікації з громадянами за допомогою соцмереж. С. Козлов також сказав, що хорошою практикою є цьогорічна участь у моніторингу молоді, тож її обов’язково слід продовжувати впродовж наступних років.
Ліцеїсти висловили своє захоплення відкритістю депутатів та зазначили, що це дало змогу не тільки їм, а й їхнім батькам зламати стереотипи стосовно обранців. Надзвичайно зворушливою була розповідь про те, як депутати і помічники депутатів, до яких не вдалося потрапити на особистий прийом через те, що вони несуть службу в ЗСУ, знаючи що ліцеїсти проводять моніторинг, зателефонували їм практично з окопів, розповіли не тільки про депутатську діяльність, а й про теперішню службу.
З результатами моніторингу можна ознайомитися - тут.
Контакти: ГО «Центр Політичних Студій», Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад», регіональний координатор кампанії в Івано-Франківській області Віталій Світлик (Svitlyk.v.e@gmail.com, +38 066 126 84 25).
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»