Помічники замість депутатів, фейкові адреси та зачинені двері: як депутати Вінницької міської ради прийом виборців проводили.

Помічники замість депутатів, фейкові адреси та зачинені двері: як депутати Вінницької міської ради прийом виборців проводили.

Відповідно до п. 3, ч. 1, ст. 10 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад», депутати повинні вести регулярний (не рідше одного разу на місяць) прийом виборців, а також на оприлюднити інформацію про час та місце прийому. 

В рамках кампанії з «Атестація депутатів», започаткованої Одеською обласною організацією ВГО КВУ, у Вінниці протягом серпня-листопада 2018 року проводився аналіз того, як же депутати Вінницької міської ради проводять прийом виборців. Що ж показали результати? Хто не виконує норму закону і відповідно до нього ж, може бути відкликаний виборцями?

Моніторинг прийому виборців депутатами Вінницької міської ради показав, що більшість депутатів добросовісно проводять особистий прийом не рідше одного разу на місяць, але частина депутатів працює виключно через своїх помічників.

Є депутати, про чий прийом не вдалось отримати достовірної інформації, про що частково описано в попередньому розділі. Наприклад, вже вищезгаданий депутат Віктор Кривіцький (БПП «Солідарність»). Також за адресою приймальні Юрія Максименка (ПП «Об’єднання Самопоміч»), що вказана на сайті, знаходиться доволі занедбане приміщення. Опитування працівників найближчих офісів вказує на те, що депутат не проводить прийом за вказаною адресою, хоча табличка є. Телефон приймальні депутата не обслуговується.

Також у приймальнях ще двох депутатів, які позначені відповідними табличками, тобто інформація на сайті мала б відповідати дійсності, проте команда проекту жодного разу не застала в години прийому ані депутатів, ані їх помічників. Це депутати від ПП «Вінницька Європейська стратегія» Олександр Дан і Павло Задорожнюк.  

Під час моніторингу було виявлено, що в переважній більшості помічниками проводиться прийом від імені 12 депутатів, з них:
8 депутатів є представниками ПП «Вінницька Європейська стратегія» - Зажирко Юрій, Скоромний Ігор, Терліковський Василь, Чернега Олександр, Гройсман Борис, Бессолов Степан, Мацера Віктор та Шеншин Віктор;
2 депутати від БПП «Солідарність» - Ткачук Ігор, Третяк Олександр;
2 депутати від ВО «Батьківщина» - Ревунов Олександр, Тихонюк Микола.

Кількість людей на прийомі у кожного окремого депутата різниться в залежності від кількості каденцій, протягом яких він є депутатом (тобто, як довго виборці певного округу знають його), зручності розташування приймальні, округу розташування приймальні (зазвичай, мешканці багатоповерхової забудови активніше відвідують приймальні, аніж мешканці приватної забудови), активності депутата в соціальних мережах, днів тижня і годин прийому, пори року і т. ін. Тому простежити якусь певну закономірність чи кореляцію показників кількості відвідувачів приймалень до кожного окремого фактора не є можливим. В переважній більшості кількість відвідувачів складає 5-10 осіб. 

Щодо тем, з якими найчастіше звертаються до депутатів, то це звісно проблеми ЖКГ, виділення матеріальної допомоги, соціальні питання, скарги на дії чи бездіяльність певних чиновників чи органів влади і т.ін., рідше – юридична допомога чи власні пропозиції.

Приміщення депутатських приймалень різняться і по облаштованості, і по місцю їх розміщення. 10% депутатів проводять прийом за місцем своєї основної роботи, 30% депутатів – у школах, дитячих садочках, клубах, бібліотеках та у комунальних школах мистецтв, трохи більше 30% – у ЖЕКах, ОСББ, приміщеннях квартальних комітетів та на комунальних підприємствах. Ще 2 депутати проводять прийом у офісах власних фірм, 2 депутати - у партійних приймальнях, 4 депутати – в окремих офісах. Тож, звісно, не всі з цих приміщень належно облаштовані та призначені для прийому громадян.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад».
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» була розроблена та запущена веб-платформа «Місцеві депутати. Атестація».