Підсумки четвертого року повноважень: як працювали депутати Львівської міської ради

08.05.2025

{{ article }}

 

Громадянська мережа ОПОРА у Львові підбила підсумки моніторингу четвертого року діяльності депутатів Львівської міської ради VIII скликання в межах всеукраїнської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад». Оцінювання показало, що 54 депутати (91,5%) отримали позитивні оцінки. Однак, порівняно з минулим роком, загальний результат ради погіршився на 5,5%. Детальніше про результати дослідження – у матеріалі.

Починаючи з 2017 року Громадянська мережа ОПОРА у Львові проводить щорічні кампанії моніторингу діяльності депутатів Львівської міської ради у межах всеукраїнської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад». Ініціатива скерована на підвищення рівня відповідності діяльності місцевих депутатів законам України, практикам належного управління, а також підвищення обізнаності жителів місцевих громад про діяльність обранців. Оцінювання базується на критеріях відкритості, прозорості, доброчесності та підзвітності*. 

За підсумками цьогорічного дослідження 54 (91,5%) обранців отримали позитивні оцінки – «4» та «5» (за пʼятибальною шкалою), погіршивши загальний результат ради на 5,5% у порівнянні до моніторингу, здійсненого минулоріч

Львівська міська рада

Найвищі бали, тобто «5», отримали 20 (34%) депутатів: Петро Адамик, Олекса Возняк, Володимир Гой, Михайло Дідух, Остап Доскіч, Ігор Зінкевич, Сергій Івах, Євген Кузик, Володимир Лесик, Оксана Маруняк, Володимир Марусяк, Лейла Мелесова-Вальчак, Уляна Пак, Олена Пелех, Тарас Репицький, Іван Рудницький, Наталія Сомик, Віталій Троць, Вікторія Христенко, Марія Чижишин. 

Ще 34 (58%) обранців були відзначені оцінкою «добре», еквівалентною 4 балам: Антон Борковський, Тарас Ворко, Ірина Воронецька, Неля Васюта, Олег Василишин, Валерій Веремчук, Володимир Гаразд, Гнат Герич, Роман Грицевич, Любов Давидович, Анна Дідух, Віктор Доскіч, Вікторія Довжик, Оксана Динік, Андрій Дячишин, Андрій Закалюк, Богданна Зубрицька, Дмитро Колесник, Андрій Курочка, Юрій Лукашевський, Володимир Лучишин, Юрій Мартинюк, Юрій Мельник, Юрій Моравецький, Анастасія Окряк, Орест Печенко, Ольга Посипанко, Олексій Різник, Володимир Ропяк, Андрій Стець, Роман Федишин, Юлія Хомчин, Андрій Шевців, Наталія Шелестак. 

Задовільну оцінку у вигляді 3 балів отримали депутати Роман Дуда, Назарій Бербека, Андріян Гутник (5%), а негативну – 2 бали – Володимир Гринишин і Любомир Мельничук (3%).

Дані моніторингу підтвердили високий рівень відкритості інформації про депутатів для громадськості. У профайлах усіх обранців на Інформаційному порталі наявна інформація про суб’єкта висування на виборах, розміщена персональна світлина, наявні дані про дату та місце народження, а також про освітній(і) рівень(ні) та заклад(и) освіти, в якому його (їх) здобуто. У профайлах 7 (12%) депутатів – Нелі Васюти, Валерія Веремчука, Тараса Ворка, Антона Борковського, Ірини Воронецької, Володимира Ропяка, Тараса Репицького бракує інформації щодо партійної приналежності.

Львівська міська рада

Усі депутати оприлюднили інформацію про прийом громадян, зокрема 37 (63%) повідомили всю інформацію, а 22 (37%) частину. Як і у попередні роки, з цією інформацією можна ознайомитися у два способи: перейшовши у підрозділ “Прийом громадян” або знайшовши її через особистий профайл окремого обранця. Попри те, що цьогоріч у межах дослідження відвідування приймалень не проводилося, з досвіду попередніх кампаній можна припустити, що матеріальна допомога продовжила бути одним із найактуальніших запитів мешканців до депутатів. У цьому ключі варто відмітити, що розмір допомоги, яку кожен депутат міської ради упродовж року може виділити на виконання депутатських повноважень у 2024 році зріс з 200 до 500 тисяч гривень. Розпорядником коштів залишається Управління соціального захисту Львівської міської ради, тоді як обранці виступають посередниками для визначення кому і в якому обсязі їх надавати. Щоквартальний звіт про використання кожним депутатом міської ради коштів на виконання депутатських повноважень повинен оприлюднюватися на Інформаційному порталі депутатів Львівської міської ради у частині інформації щодо прізвища, імені, по батькові заявника і депутата та суми матеріальної допомоги. Однак станом на момент написання цього матеріалу можна було дослідити тільки звіт про використання коштів за перше півріччя 2024 року.

Аналіз активності депутатів на партійних та муніципальних ресурсах, а також у соціальних мережах засвідчив, що попри різницю у публічній активності між окремими депутатами, більшість з них доволі відповідально ставиться до обов’язку інформування та підтримки зворотного зв’язку з виборцями. Найпопулярнішим інструментом інформування залишається соціальна мережа Facebook. 

Львівські депутати здебільшого залишаються дисциплінованими у роботі у сесійній залі — 46 (78%) обранців мають показник відвідування пленарних засідань вищий за 90%. Зокрема, не пропустили жодного з 10 пленарних засідань 22 (37%) депутатів: Петро Адамик, Євген Бойко, Антон Борковський, Володимир Гой, Любов Давидович, Вікторія Довжик, Віктор Доскіч, Андрій Закалюк, Богданна Зубрицька, Євген Кузик, Володимир Лесик, Володимир Лучишин, Лейла Мелесова-Вальчак, Юрій Моравецький, Анастасія Окряк, Уляна Пак, Олена Пелех, Тарас Репицький, Олексій Різник, Володимир Ропяк, Іван Рудницький, Юлія Хомчин. 16 (27%) депутатів заявляли про конфлікт інтересів при розгляді проєктів рішень ради. 21 (35,6%) депутат Львівської міської ради скористався можливістю скерувати депутатський запит. 

Найбільшу кількість засідань провела постійна комісія фінансів та планування бюджету (90), за якою йдуть постійна комісія охорони здоров’я та соціального захисту (37), постійна комісія міської інфраструктури, інженерного господарства, транспорту (34), постійна комісія законності, депутатської діяльності, свободи слова та безпеки (33), постійна комісія культури, молоді, спорту та зовнішніх зв’язків (32), постійна комісія екології, природокористування та енергозбереження (26), постійна комісія транспорту, зв’язку та міської мобільності (26), постійна комісія архітектури, містобудування та розвитку територій (25), постійна комісія землекористування та агломерації (24), постійна комісія підприємництва, інвестицій, цифрової трансформації та спадщини (23), постійна комісія комунального майна, ресурсів та історичного середовища (18), а найменше засідань було проведено постійною комісією освіти і науки (13). Попри високу інтенсивність у роботі постійних комісій депутати демонструють високий рівень дисциплінованості у їх відвідуванні – 32 (54%)  обранців мають відмінний показник за цим критерієм, ще 14 (24%) депутатів відвідали від 70 до 90% засідань, 8 (14%) – відвідали від 50 до 70% засідань. Найнижчими є показники участі у постійних комісіях депутатів Гната Герича (38%), Романа Федишина (19%) та Романа Дуди (18%). 

Водночас позитивним аспектом є те, що більшість депутатів, а саме 54 з 59 (91%), оприлюднили індивідуальний річний звіт про підсумки своєї діяльності на Інформаційному порталі. Проігнорували цей обов’язок обранці: Назарій Бербека, Володимир Гринишин, Андріян Гутник, Роман Дуда, Любомир Мельничук. Депутати двох депутатських фракцій – “Голос” та “Європейська Солідарність” провели колективне звітування у форматі публічних заходів. Звіти 43 (73%) депутатів відповідають критеріям, встановленим законодавством. Основним змістовним недоліком залишається проблема розмежування депутатської, професійної та волонтерської діяльності у межах звітування.

Підсумовуючи четвертий рік повноважень депутатів Львівської міської ради VIII скликання, моніторинг ОПОРИ виявив переважно позитивну оцінку діяльності більшості обранців (91,5%), хоча й із незначним погіршенням загального результату ради порівняно з минулим роком. 

Ознайомитися із результатами моніторингу за попередні роки та дізнатися більше про діяльність обранців у інших регіонах, охоплених кампанією можна з вебплатформи Атестація депутатів місцевих рад та Facebook-сторінки. 

* Методологічна довідка. У межах цьогорічного дослідження не проводилося експертне опитування, а також відвідування депутатських приймалень. Період, за який визначалися показники участі у пленарних засіданнях, подання депутатських запитів, врегулювання конфлікту інтересів під час прийняття рішень та персонального голосування, охоплює листопад 2023 року – листопад 2024 року. Оцінювання відвідування засідань постійних комісій проводилася за період з січня до грудня 2024 року. Не оцінювалася діяльність депутатів Євгена Бойка (достроково склав депутатські повноваження), а також секретаря ради Маркіяна Лопачака та депутатів Андрія Тягнибока, Руслана Кошулинського (фракція Всеукраїнське об’єднання “Свобода”), Тетяни Шевченко (фракція “Європейська Солідарність”), які захищають країну у складі ЗСУ. Відтак за 100% від складу ради для розрахунків приймалася цифра у 59 депутатів.