Перший рік каденції: як депутати Рівненської міської ради виконували свої повноваження у 2021 році.

25.07.2022

Перший рік каденції: як депутати Рівненської міської ради виконували свої повноваження у 2021 році.

В рамках кампанії “Атестація депутатів місцевих рад” РОО ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА» провела моніторинг діяльності першого року повноважень депутатського корпусу Рівненської міської ради восьмого скликання за період з 1 грудня 2020 р. до 31 грудня 2021 року. 

Предметом моніторингу були різні аспекти діяльності депутатів Рівненської міської ради, а також обов’язки, передбачені законодавством України. Оцінювання відбувалося за 5-бальною шкалою як середнє значення показників за критеріями, об’єднані у три блоки принципів (прозорість й відкритість, доброчесність і підзвітність).

Поряд із оцінюванням діяльності кожного депутата та вибудовування рейтингу, що дозволяє порівнювати місцевих обранців між собою, важливим завданням було означити основні проблеми діяльності депутатського корпусу, визначити їх суб’єктивні та об’єктивні причини, а також розробити персональні рекомендації для депутатів Рівненської міської ради, що сприятимуть прозорості, доброчесності та підзвітності їх діяльності. 

Об’єктами даного моніторингу було 42 депутатів РМР. Вперше за роки моніторингу маємо максимальну оцінку "5 балів". ЇЇ отримав Святослав Стельмащук.

Стандартно, майже третина депутатського корпусу (29%), а саме 12 обранців отримали високу оцінку «4». Серед них Жаровський Михайло, Клічук Святослав, Коваленко Олександра, Марчук Катерина, Марчук Світлана, Нездюр Олена, Рибачок Сергій, Романюк Любов, Харковець Василь, Хотенко Олена, Чаборай Юрій, Яворський Роман.

Більша частина депутатського корпусу (55%) – 23 депутати – отримали нейтральну оцінку “3”. 

5 депутатів (12%) отримали низьку оцінку “2”. Серед них Іванішин Євгеній, Кульчинська Галина, Курсик Олександр, Осіпчук Юрій та Володимир Хомко.
Один депутат отримав найнижчу комплексну оцінку “1” – Осуховський Олег.

Поточний моніторинг засвідчив доволі високий рівень відкритості обранців для громадськості в порівнянні з минулими роками.

Так, у профайлах кожного з них наявна інформація про партійну приналежність, розміщена персональна світлина, наявні дані про дату та місце народження, а також про освітній рівень, поточне місце роботи та  професійну діяльність Всього 6 депутатів мають неповну інформацію найчастіше в частині про досвід роботи  -  Іванішин Євгеній, Іванов Олександр, Котляров Дмитро, Кульчинська Галина, Майорова Наталія та Тимощук Тамара. 

Вперше 100% депутатів розмістили повну інформацію про здійснення прийому громадян, проте у трьох депутатів опублікована інформація виявилась не актуальною, а саме: Іванішина Євгена, Юрія Осіпчука та Олега Осуховського. Важливо, що у профайлах усіх обранців доступна інформація про зв’язок у вигляді як приватних номерів телефону та електронних адрес. Крім того, у профілях 80% депутатів вказана сторінка в соціальній мережі Facebook, але з них 62% використовують у своїй роботі канали двосторонньої комунікації, інформують про активності депутата. Це значно кращий показник в порівнянні з минулим скликанням, проте 9 депутатів (21%) взагалі  не використовують у своїй діяльності Facebook – Года Маріян, Іванов Олександр, Осіпчук Юрій, Рибачок Сергій, Тимощук Тамара, Туровська Людмила, Харковець Василь, Володимир Хомко та Чугуєвець Анатолій .

Результати фактичної перевірки здійснення депутатами прийому громадян засвідчили, особистий прийом виборців не рідше разу на місяць, який вдалося підтвердити, здійснює 23 депутата (55%). Тенденція нерегулярного прийому, перекладання обов’язку на помічника або прийому не в зазначений час та місці зберігається.

В 2021 році депутати Рівнеради в цілому дисципліновано відвідували її пленарні засідання. 100% показник відвідуваності відповідно до даних порталу RIVNE.RADA4YOU.ORG має лише один депутат – позафракційний секретар Рівнеради Віктор Шакирзян. Половина депутатів  була присутня більше ніж на 90% засідань. Натамость менше 50% участі у голосуваннях ради зафіксовано у двох депутатів – Олександра Іванова та Віталія Коваля. 46% від складу ради відвідали більше 90% засідань постійних комісій, з них 100% засідань своїх комісій відвідали 3 депутати: Тарас Обоїста, Юрій Осіпчук та Андрій Жильчук. Більше половини засідань своїх комісій пропустили Віталій Коваль (26 засідань з 32) та Олег Осуховський (23 засідання з 28).

Як і в попередньому скликанні, депутати Рівненської міської ради фактично не користуються правом подання депутатських запитів. Лише одна депутатка в цьому періоді подала запит -  Оксана Майборода. Інформація про декларування майна була додана до про файлу лише одного депутата - Святослава Стельмащука. Це позначилося на підсумковій оцінці за компонентом “доброчесність”.

Лише 15 депутатів Рівнеради опублікували свої звіти. Тамара Тимощук розмістила на власному профайлі звіт про роботу постійної комісії з питань економічного розвитку. Загалом  це дуже низький показник, в порівнянні зі звітуванням депутатів попередньої каденції. Крім того, в жодному з них не дотримано повного переліку обов’язкових складових депутатського звіту. Також в процесі дослідження не вдалося підтвердити факту проведення депутатами публічного звітування за підсумками першого року роботи. Частково це пояснюється тим, що на планування та проведення звітних зустрічей вплинули зимове загострення коронавірусної хвороби (COVID-19), а з 24 лютого ще й повномасштабне російське вторгнення.
 

Детальніше зі звітом про виконання депутатами Рівненської міської ради своїх повноважень впродовж першого року можна ознайомитись за посиланням
Детальніше із рекомендаціями для депутатів Рівненської міської щодо виконання своїх депутатських повноважень можна ознайомитись за посиланням

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».