Перший рік каденції: як депутати Львівської міської ради виконували свої повноваження у 2021 році.

18.07.2022

Перший рік каденції: як депутати Львівської міської ради виконували свої повноваження у 2021 році.

За результатами моніторингової кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» здійснено оцінювання першого року діяльності кожного із депутатів Львівської міської ради VIIІ скликання за шкалою від 0 до 5 балів. На відміну від результатів попередніх спостережень, цьогоріч жоден з обранців не отримав найвищої оцінки, натомість значно більше депутатів – 42 (66%) – отримали оцінку “4”. Зокрема, у цьому переліку Петро Адамик, Назарій Бербека, Неля Васюта, Валерій Веремчук,  Олекса Возняк, Тарас Ворко, Володимир Гаразд,  Володимир Гой, Юрій Гринів, Роман Грицевич,  Михайло Дідух,  Віктор Доскіч, Остап Доскіч, Роман Дуда, Андрій Дячишин, Ігор Зінкевич, Сергій Івах, Євген Кузик, Андрій Курочка, Володимир Лесик, Юрій Ломага, Юрій Мартинюк, Оксана Маруняк, Володимир Марусяк, Лейла Мелесова-Вальчак, Юрій Моравецький, Анастасія Окряк, Уляна Пак, Олена Пелех,  Орест Печенко, Ольга Посипанко, Олексій Різник, Іван Рудницький, Наталія Сомик, Віталій Троць, Роман Федишин, Юлія Хомчин, Вікторія Христенко, Марія Чижишин, Тетяна Шевченко,  Наталія Шелестак,  Ігор Шолтис. Ще 17 обранців (26%) – Євген Бойко, Антон Борковський,Олег Василишин, Андріян Гутник, Любов Давидович, Оксана Динік, Анна Дідух, Вікторія Довжик, Андрій Закалюк, Богданна Зубрицька, Дмитро Колесник, Маркіян Лопачак, Юрій Лукашевський, Володимир Лучишин, Юрій Мельник, Андрій Стець та Андрій Шевців – отримали відносно нейтральний бал – “3”. Негативну оцінку - “2” отримали за підсумками першого року депутатської діяльності 5 обранців (8%) – Гнат Герич, Володимир Гринишин, Любомир Мельничук та Андрій Тягнибок. Жоден з депутатів не отримав найнижчу комплексну оцінку – «1». 

За результатами експертного опитування, участь в якому взяли 28 осіб із журналістського, громадського і академічного середовищ, було сформовано показники у вигляді відсоткового відношення оцінок за кожного з обранців. Найбільшу кількість позитивних відміток (сумарна кількість «5 балів» та «4 бали») отримали Уляна Пак – 20 балів (71% від усіх балів, які вона отримала від усіх експертів), Ігор Зінкевич та Валерій Веремчук – по 19 балів (68%), Юлія Хомчин – 18 балів (64%), Юрій Лукашевський та Вікторія Довжик – по 17 балів (61%), Роман Федишин, Ігор Шолтис та Наталія Шелестак – по 16 балів (57%), Антон Борковський, Андрій Закалюк та Володимир Лучишин – по 14 балів (50%). Водночас найменше позитивних оцінок отримали Андрій Стець та Володимир Гринишин – по 1 балу (4%), Олег Василишин, Юрій Гринів, Віктор Доскіч та Андрій Тягнибок – по 2 бали (7%), Юрій Мельник, Оксана Динік, Дмитро Колесник, Анастасія Окряк та Орест Печенко – по 3 бали (11%). Найбільшу кількість негативних оцінок (сумарна кількість «2 балів» та «1 бали», яку отримав кожен з депутатів) від експертів отримали Юрій Ломага та Олексій Різник – по 20 балів (71% від усіх балів, які вона отримала від усіх експертів), Юрій Гринів – 17 балів (61%), Андріян Гутник – 15 балів (54%), Андрій Тягнибок – 14 балів (50%). Натомість найменше негативних балів отримали Андрій Закалюк – 1 бал (4%), Уляна Пак та Марія Чижишин – по 2 бали (7%), Олекса Возняк, Дмитро Колесник, Андрій Стець, Ігор Зінкевич та Олена Пелех – по 3 бали (11%). Водночас результати опитування засвідчили також і те, що не менше, як чверть депутатського корпусу залишається невпізнаваною для експертів. 

Успішність депутатського корпусу за кожним з критеріїв є відмінною. Поточний моніторинг засвідчив доволі високий рівень відкритості обранців для громадськості. Так, у профайлах кожного з них наявна інформація про суб’єкта висування на виборах, розміщена персональна світлина, наявні дані про дату та місце народження, а також про освітній(і) рівень(ні) та заклад(и) освіти, в якому його (їх) здобуто, професійну діяльність. Проте на сторінках Нелі Васюти, Валерія Веремчука, Тараса Ворка, Юрія Мартинюка, Ореста Печенка (“ВАРТА”) та Антона Борковського (“Європейська Солідарність”) бракує даних щодо партійної приналежності. 

Багато позитивних оцінок отримали обранці за інформування про здійснення прийому громадян. Так, 59 депутатів (92%) надали вичерпну інформацію. Натомість у 5 обранців – Володимира Гринишина, Руслана Кошулинського, Любомира Мельничука, Андрія Тягнибока (ВО “Свобода”) та Юрія Мельника (“Об’єднання “Самопоміч”) забракло інформації про графік здійснення прийому. Важливо, що у профайлах усіх обранців доступна контактна інформація про зв’язок у вигляді фракційних / приватних номерів телефону та електронних адрес. Додатково підсилює частину комунікацій використання депутатами у своїй роботі каналів двосторонньої комунікації, зокрема соціальних мереж. Так, згідно аналізу серед 64 обранців тільки троє не використовують у своїй діяльності Facebook – Юрій Мельник та Роман Федишин з Об'єднання "Самопоміч", а також Іван Рудницький з “Європейської Солідарності”. У той же час 35 депутатів (55%) окрім приватного профайлу, мають також додаткові сторінки у Facebook для висвітлення діяльності у раді. 

Результати фактичної перевірки здійснення депутатами прийому громадян засвідчили, що більша частина обранців здійснює прийоми особисто, регулярно та у відповідності до графіків та місць, вказаних на Інформаційному порталі. Водночас не вдалося підтвердити здійснення фактичного прийому громадян Русланом Кошулинським, Володимиром Гринишином, Любомиром Мельничуком та Андрієм Тягнибоком (ВО “Свобода”).

Характерним для депутатського корпусу Львівської міської ради залишається високий рівень дисциплінованості у відвідуванні пленарних засідань. Так, жодного з 14 засідань за період моніторингу не пропустили 36 депутатів (56%), а ще 16 (25%) пропустили тільки одне. 49 обранців (77%) відвідали також понад 80% засідань постійних комісій. До п’ятірки “найслабших” депутатів за цим критерієм увійшли Руслан Кошулинський (відвідав 34% засідань) з фракції партії ВО “Свобода”, а також  Євген Бойко та Гнат Герич (у обох показник становить 56%) з фракції партії “Об’єднання “Самопоміч”.

Протягом першого року повноважень обранцями Львівської міської ради було скеровано більше 300 депутатських запитів. Хоча б раз такою можливістю скористалися 49 представників депутатського корпусу. Усі депутати Львівської міської ради подали декларації про доходи за 2020 рік. Однак, на відміну від попереднього скликання, інформація про це не була додана до їх профайлів на Інформаційному порталі, що позначилося на підсумковій оцінці за компонентом “доброчесність”. 

Вже традиційно найбільш вразливим критерієм у оцінюванні депутатського корпусу Львівської міської ради залишається звітування. За підсумками депутатської діяльності у 2021 році звіт на Інформаційному порталі оприлюднили 24 з 64 обранців (37,5%). Через недотримання окремими депутатами встановлених вимог про терміни звітування, показники їхньої щорічної звітності не були враховані при обрахунку комплексної оцінки їхньої діяльності. Найкращий показник звітування у депутатів фракцій “ВАРТА” та “Голос” (наявні звіти усіх депутатів). У фракції партії “Європейська Солідарність” окремі звіти оприлюднила третина депутатів – 8, з числа депутатів “Об’єднання “Самопоміч” – 2 обранців, що становить близько десятої частини складу фракції. Повністю проігнорували обов’язок звітувати депутати фракції партії “ВО “Свобода”. У процесі дослідження не вдалося підтвердити факту проведення депутатами публічного звітування за підсумками першого року роботи. Частково це пояснюється тим, що на планування та проведення звітних зустрічей вплинули зимове загострення коронавірусної хвороби (COVID-19), а з 24 лютого ще й повномасштабне російське вторгнення. 

Детальніше зі звітом про виконання депутатами Львівської міської ради своїх повноважень впродовж першого року можна ознайомитись за посиланням
Детальніше із рекомендаціями для депутатів Львівської міської щодо виконання своїх депутатських повноважень можна ознайомитись за посиланням

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».