Перший рік каденції: як депутати Івано-Франківської міської ради виконували свої повноваження у 2021 році.

Перший рік каденції: як депутати Івано-Франківської міської ради виконували свої повноваження у 2021 році.

П’ять депутатів Івано-Франківської міської ради отримали оцінку “5 балів” за підсумками першого року повноважень ради 8-го скликання. Це Стефан Магас з ВО “Батьківщина”, Мар’яна Вершиніна, Степан Руднянин та Олексій Петечел з ЄС та Андрій Строїч з ВО “Свобода”. 

35 депутатів Івано-Франківської міської ради отримали оцінку “4”. 

2 депутати ради отримали підсумкову оцінку “3”. Цікаво, що “трієчниками” виявились голови фракцій - Роман Онуфрії з ВО “Свобода” та Руслан Терешко з ВО “Батьківщина”. 

Жоден депутат Івано-Франківської міської ради, за результатами експертного опитування, не отримав оцінку “5”. 

8 депутатів отримали від експертів оцінку 4 - це Мар’яна Вершиніна, Надія Когутяк,  Юрій Лозяк, Олексій Петечел, Степан Руднянин (ЄС), Андрій Грималюк, Леся Муравйова (ВО “Свобода”) та Стефан Магас (ВО “Батьківщина”). 

30 депутатів отримали оцінку “3” від залучених експертів. Це Сергій Абрам’як, Олег Андрухів, Ольга Бойчук, Віталій Бурко, Мар’ян Вагилевич, Олег Загурський, Надія Загурська, Олег Капустяк, Ігор Корсун, Ростислав Котович, Галина Куницька, Вікторія Нагорна, Михайло Нагірний, Уляна Облещук, Уляна Павликівська, Геннадій Пономаренко, Віктор Синишин, Маріанна Смаль, Андрій Строїч, Наталя Татумірак, Роман Харук, Михайло Яцків (ВО “Свобода”), Андрій Балагура, Микола Ковальчук, Сергій Палійчук, Володимир Фецич, Володимир Яблонь (ЄС), Оксана Іванюк, Василь Ревчук, Руслан Терешко (ВО “Батьківщина”).

4 депутати від експертів отримали оцінку “2”. Це Ярослав Дубас, Тетяна Квасна, Роман Марцінків та Роман Онуфріїв. Усі депутати представляють у раді ВО “Свобода”. 

Жоден депутат ради не отримав від експертів оцінки “1”. 

Основними критеріями оцінки депутатів міськради експертами були категорії оцінки Атестації - робота депутатів з виборцями та комунікація між ними, робота в раді та її органах, відкритість і підзвітність депутатів ради. Однак, експерти також звертали увагу на те, чи не задіяний депутат у корупційних схемах, чи не ставала його діяльність предметом журналістських розслідувань тощо. Також експерти звертали увагу на відсутність конфлікту інтересів у діяльності депутатів в межах ради.  

У якості експертів до оцінювання були залучені місцеві редактори видань, науковці, політичні журналісти та журналісти-розслідувачі, лідери думок, політичні та громадські активісти. 

Згідно результатів оцінювання роботи депутатів Івано-Франківської міської ради у 2020 році - жоден депутат не отримав максимальної оцінки за результатами Атестації. Такі ж результати були за підсумками Атестації у 2019 та 2018 роках. Таким чином - це вперше за час діяльності кампанії Атестації місцевих рад, коли депутати Івано-Франківської міської ради отримали максимальні оцінки, що свідчить про підняття рівня кваліфікації, комунікації та освіченості місцевих обранців.  

За критерієм відкритості та прозорості депутати міськради зробили важливий крок - почали дедалі активніше вести комунікацію з мешканцями через соціальні мережі. Особливо актуальним цей підхід став у період карантинних обмежень - саме через соціальні мережі вдалось проводити прийоми громадян, надавати звернення та звітувати про роботу. Також важливим елементом звітування депутатів про свою роботу стали анонси і звіти про проведені прийоми громадян. Ця тенденція популярна майже у всіх депутатів ради. Також слід відзначити ефективну комунікацію секретаріату ради з місцевими депутатами - на сайті ради розміщають посилання на персональні сторінки депутатів ради у їх профайлах, з’явились контакти помічників депутатів з ними можна зконтактувати виборцям для вирішення питань і проблем округів. Також цікавим є підхід двох депутатів від ЄС - Мар’яни Вершиніної та Юрія Лозяка, які проводили прийоми громадян у прямому ефірі через соціальну мережу Facebook. Цю практику вони застосовували в період карантину. Також важливим кроком у роботі депутатів стала комунікація з виборцями через соціальні мережі. Якщо раніше депутати ради розміщали на своїх сторінках переважно лише звіти про події, роботу, заходи чи прийняті рішення, то тепер їх контент став куди зрозумілішим і кориснішим. До прикладу, більша частина депутатів розповідає у соціальних мережах про можливість створення ОСББ, переходу на індивідуальне опалення, корисні програми співфінансування з місцевого бюджету, активно залучає мешканців та консультує їх з приводу бюджету участі тощо. До прикладу, Стефан Магас з ВО “Батьківщина” через соціальні мережі активно просвітлює мешканців щодо створення ОСББ та переходу будинків з центрального на індивідуальне опалення. 

Підвищився рівень доброчесності депутатів ради - у 2021 році не було жодного депутата, який би пропустив понад половину засідань ради, тим самим, ставши кандидатом на відкликання. Попри те, лише 5 депутатів ради подавали за перший рік каденції депутатські запити. Також важливим стало і те, що депутати розповідають через соціальні мережі про те, які рішення було прийнято з їх ініціативи, або про відстоювання інтересів чи вирішення проблем мешканців округу, що вони представляють у раді. 

За рівнем підзвітності зникла популярна тенденція публічного звітування депутатів ради про роботу за рік. Проте зникла вона вимушено, через карантинні обмеження та часті потрапляння Івано-Франківської області до “червоної” карантинної зони. Окрім того, позитивною є динаміка звітування депутатів ради про роботу за рік - 41 депутат ради опублікував річні звіти. Не прозвітував лише керівник фракції ВО “Батьківщина” Руслан Терешко. Якість звітів суттєво покращилась - більшість депутатів значно розширили їх від звичних інформувань про роботу на окрузі, до комплексного звітування про роботу в раді, її органах, виконання доручень виборців та використання депутатських фондів. Загалом 5 депутатів виконали усі 5 вимог законодавства щодо річного звіту. Важливим є централізоване звітування про використання депутатського фонду - звіти публікує департамент фінансів міської ради. 

Загалом, цілком помітна динаміка у розвитку комунікації між депутатами Івано-Франківської міської ради та виборцями. Важливим досягненням стало перенесення комунікації у соціальні мережі в період “закриття” області на карантин через Covid-19. Також така комунікація додала зручності у спілкуванні депутатів та мешканців громади. Окрім того, сам контент депутатів ради перетворився зі звітного у корисний для мешканців і суттєво налагодилась комунікація через соціальні мережі - якщо раніше депутати переважно лише постили звіти про свою роботу, то тепер активно відповідають на коментарі, та приватні повідомлення мешканців. 

Доброчесність депутатів також зросла - протягом року не було скандальних голосувань, що суперечили б інтересам представників громади. Також депутати не були помічені у “кнопкодавстві” чи голосуванні при наявному конфлікті інтересів. На сайті міської ради почали публікувати щорічні декларації депутатів.

Підзвітність депутатів міськради також перейшла на якісно новий рівень - більша частина обранців розширили свої звіти від інформування мешканців про роботу на окрузі та додали у щорічні звіти інформацію про роботу в раді, її органах, створення проєктів рішень ради тощо.

Детальніше зі звітом про виконання депутатами Івано-Франківської міської ради своїх повноважень впродовж першого року можна ознайомитись за посиланням
Детальніше із рекомендаціями для депутатів Івано-Франківської міської щодо виконання своїх депутатських повноважень можна ознайомитись за посиланням

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».