Перший крок назустріч виборцям: на сайті Луцькради почали оприлюднювати біографії депутатів

Перший крок назустріч виборцям: на сайті Луцькради почали оприлюднювати біографії депутатів

Минуло майже два місяці з дня офіційного оголошення територіальною виборчою комісією результатів виборів депутатів Луцької міської ради. На офіційному сайті міської ради почали публікувати біографії новообраних представників міської громади. Аналітики Центру Політичного Аналізу  та Виборчого Консалтингу в рамках ініціативи «Атестація депутатів місцевих рад» проаналізували оприлюднені відомості про депутатів і виокремили позитивні тенденції у напрямку відкритості у порівнянні з попередньою каденцією ради. 

Оскільки ні Закон України «Про статус депутатів місцевих рад», ні Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», ні Закон України «Про доступ до публічної інформації» не містять вичерпного переліку біографічних відомостей про депутатів, які мають обов’язково оприлюднюватись на сайті органу місцевого самоврядування, питання відкритості та публічності такої інформації залишається актуальним та потребує законодавчого врегулювання. 

Варто згадати, що базові принципи прозорості і відкритості ради окреслені в Регламенті Луцької міської ради VIII скликання, прийнятому під час другої сесії ради 23 грудня, у якому зазначається, що прозорість та відкритість роботи ради забезпечується через розміщення на офіційному сайті ради усієї відкритої інформації, зокрема: біографічних відомостей і фотографій усіх депутатів ради, контактних даних депутатів, партій, від яких депутати обиралися, їх приналежності до фракцій та груп тощо. Втім, Регламент також не містить вичерпного переліку відомостей про депутатів, які мають бути зазначені в оприлюднених біографіях.    

За таких обставин не буде зайвим звернутись до Виборчого Кодексу України, де у пункті 8 частини 1 статті 222 передбачається, що міська територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею певних документів, зокрема, і автобіографій кандидатів у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов’язково повинні містити: прізвище, власне ім’я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п’яти років до дня виборів змінювала прізвище та/або власне ім’я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата у депутати (складається у друкованому вигляді). 

Відтак, саме ця норма нині може слугувати орієнтиром для самих депутатів, а також для апарату Луцької міської ради, у питанні, які саме біографічні відомості про новообраних представників міської громади мають бути оприлюднені на офіційному сайті ради. Втім, такий перелік даних може бути доповнений і іншими пунктами. 

Враховуючи наявну законодавчу базу та практичний досвід органів місцевого самоврядування в Україні щодо оприлюднення біографій депутатів міських рад, експерти ЦПАВК виокремили  найпоширеніші складові біографій депутатів та проаналізували, наскільки відповідна інформація висвітлена на сайті Луцької міської ради. Це дає можливість оцінити, наскільки представники міської громади є відкритими до своїх виборців.

Яку інформацію про себе готові оприлюднювати депутати Луцькради?
В рамках комплексного дослідження діяльності депутатів Луцької міської ради експерти ЦПАВК проаналізували, наскільки відкритими до виборців є новообрані представники міської громади в частині оприлюднення власних біографічних відомостей. В результаті проведеного аналізу було виявлено позитивну тенденцію: депутати Луцької міської ради VIII скликання стають більш відкритими за своїх попередників. 

У частині 5 статті 8 Регламенту ради передбачено, що для повного висвітлення своєї депутатської діяльності кожен депутат зобов’язаний надавати працівникам відділу секретаріату ради усю інформацію, визначену законодавством та цим Регламентом як обов’язкову для оприлюднення.

На офіційному сайті Луцької міської ради у розділі «Міська рада» - «Депутати міської ради» станом на 23 грудня 2020 року частково чи повністю оприлюднені біографії усіх 42 депутатів, втім, деякі з них містять дуже стислі відомості і не містять навіть фотокарток обранців. Втім, якщо порівнювати нині оприлюднені відомості із тією інформацією, яка була висвітлена про депутатів Луцькради попереднього скликання, то простежується тенденція до підвищення рівня відкритості представників міської громади. 

Під час аналізу оприлюднених біографій депутатів аналітики, передусім, звертали увагу на наявність фотокартки депутата, відомостей про дату народження, освіту, досвід роботи, місце роботи і посаду, партійність та сімейний стан. 

Якщо станом на завершення попередньої каденції депутатів міськради усі ці відомості містили біографії лише 4 депутатів (10%), то станом на 23 грудня 2020 року на сайті міської ради уже оприлюднені біографії 10 обранців (24%) із зазначенням кожного з названих пунктів. Зокрема, такі біографії належать депутатам: Віталію Бондарю, Андрію Білану, Ігорю Гнетньову, Дмитру Грачову, Андрію Маруняку, Юрію Моклиці, Аллі Надточій, Михайлу Находу, Оксані Руднік та Миколі Федіку.

Усі персональні сторінки депутатів Луцькради VII скликання станом на завершення каденції містили фотокартки міських обранців і дату народження. Нині на офіційному сайті ради відсутні фото Романа Бондарука, Алли Жупанюк, Лілії Каньовської, Романа Кравчука, Ігоря Куріліна, Валентини Малютіної, Олега Тарасюка, Олександра Ткачука і Катерини Шкльоди. Разом з тим, у біографії Оксани Степанюк відсутня дата народження. 





Біографії 21 депутата (50%) попередньої каденції не містили відомостей про освіту. Нині інформація про освіту міститься на персональних сторінках усіх місцевих обранців. Схожа ситуація і з місцем роботи та посадою. Якщо у попередньому скликанні відповідні відомості не зазначалися у біографіях 22 представників міської громади (52%), то нині інформація присутня у всіх біографіях.




Наразі не надто змінилась ситуація із оприлюдненням досвіду роботи депутатів. Якщо на завершення роботи ради VII скликання 23 біографії (55%) не містили відповідної інформації, то нині – 15 (36%).  Зокрема, немає досвіду роботи у біографіях:  Андрія Авраменка, Романа Бондарука, Миколи Дуди, Алли Жупанюк, Лілії Каньовської, Андрія Костенка, Романа Кравчука, Ігоря Куріліна, Олександра Лазуки, Валентини Малютіної, Володимира Пшибельського, Олега Тарасюка, Євгенія Ткачука, Олександра Ткачука, Катерини Шкльоди.



Лише 6 депутатів попереднього скликання (14%) оприлюднили на сайті Луцької міської ради відомості про партійну приналежність. Нині, навпаки, такі відомості наявні у біографіях 36 місцевих обранців (86%). Відсутня партійність лише у біографіях Юрія Безпятка, Юлії Дацюк, Олександра Козлюка, Оксани Лєщинської, Андрія Разумовського та Ірини Чебелюк.



Найрідше у біографіях депутатів VIII скликання зустрічаються відомості про сімейний стан. Зокрема, 26 місцевих обранців (62%) не оприлюднили такої інформації. Серед них: Андрій Авраменко, Роман Бондарук, Юлія Дацюк, Алла Доманська, Микола Дуда, Алла Жупанюк, Лілія Каньовська, Олександр Козлюк, Ірина Колковська, Роман Кравчук, Ігор Курілін, Олександр Лазука, Андрій Лучик, Вікторія Майборода, Валентина Малютіна, Олександр Ніколайчук, Володимир Пшибельський, Оксана Степанюк, Олег Тарасюк, Євгеній Ткачук, Олександр Ткачук, Валентин Хаймик, Катерина Шкльода, Тарас Шкітер, Михайло Щур, Микола Яручик. У попередній каденції таких біографій було 25. 



Відтак, закликаємо депутатів Луцької міської ради ставати ближчими до своїх виборців, оприлюднивши якомога більше інформації про себе. 

Контакти: 
Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу, cpaec.volyn@gmail.com, 098 278 82 90. 
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна стежити: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 16 міських рад обласних центрів України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» - ініціатива Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», яка реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2018 році за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» було розроблено веб-платформу про діяльність місцевих депутатів http://attestation.in.ua  За реалізацію заходів проекту в 15-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.