Моніторинг звітних кампаній депутатів Херсонської міської ради протягом 2016-2019 років показав, що кількість депутатів Херсонської міської ради, що оприлюднювали свої звіти кожен рік, та кількість депутатів, які це оприлюднення ігнорували, приблизно однакова. Чи може 2020-й рік цю картину змінити?
Як повинні проходити звітування? Регламентуються депутатські звітування Херсонської міської законом про «Статус депутатів місцевих рад» та рішенням міської ради № 437 від 20.10.2016 року «Про організацію проведення звітів депутатів міської ради VІІ скликання перед виборцями про депутатську діяльність», що прийняте на всю каденцію нинішньої ради. Згідно з цим рішенням, депутати міської ради мають звітувати відкрито та публічно на зустрічах з виборцями. Термін щорічного звітування встановлений 15 грудня; також депутати повинні попередньо проінформувати про звіт на сайті міської ради. На сайті міськради створено відповідний розділ – «Звіти депутатів Херсонської міської ради VІІ скликання перед виборцями», на якому акумулюються висновки щодо результатів проведених звітів.
Як депутати звітували за каденцію? За 2016 рік відзвітували 49 обранців з 54, оприлюднили свої звіти лише 13 депутатів. За результатами моніторингу це є найгіршим показником. На другий рік каденції збільшилась кількість оприлюднених звітів (36 депутатів оприлюднили звіти на сайті ради), проте зменшилась кількість депутатів, що повідомили про звіт. Звітування у 2018 році виявилось найкращим за показниками: з 53 обранців відзвітувало 49, звіти оприлюднили 39 депутатів.
Однак позитивна тенденція зростання різко погіршилась у 2019 році. Не повідомили на сайті про час та місце свого звіту або зробили це заднім числом 14 з 52 депутатів міської ради. Звіти оприлюднили лише 27 депутатів.
Семеро депутатів оприлюднювали звіти щорічно: Андрій Дмитрієв (фракція «Самопоміч»), Олена Урсуленко (фракція «Солідарність»), Оксана Дякова (фракція Радикальної партії Олега Ляшка), Сергій Білоковиленко (фракція Радикальної партії Олега Ляшка), Михайло Линецький (позафракційний), Лариса Леонова (позафракційна) та Леонід Ремига (позафракційний).
Семеро депутатів жодного разу не оприлюднили звіт: Сергій Волошинов (фракція «Солідарність»), Сергій Жуйков (фракція «Солідарність»), Олена Мазур (фракція «УКРОП»), Юрій Мариев (фракція «Опозиційний блок»), Олег Романюк (позафракційний), Аркадій Подлесний (позафракційний) та Сергій Собчук (позафракційний).
Яка якість депутатських звітів? Депутат має докладно поінформувати про свою діяльність як на виборчих округах (вирішення проблем виборців), так і в міській раді (діяльність на пленарних засіданнях та в постійних комісіях), що передбачено законом «Про статус депутатів місцевих рад». Аналіз звітів показав, що депутати здебільшого інформували про роботу з виборцями, проте самі звіти були формальними. Опубліковані звіти нагадують «відписки»: зазначені місця проведення звітів, кількість присутніх та пара пропозицій від виборців (типових: розвивати парки й сквери, вирішувати проблеми транспорту, ремонтувати будинки, дороги тощо). Інформація ж про депутатську діяльність за рік практично відсутня. В 2019 таких відписок було більше половини (14 звітів з 27, опублікованих на сайті).
В 9 звітах можна знайти повну інформацію про діяльність депутатів: звіти Михайла Линецького (позафракційний), В’ячеслава Яременка (позафракційний), Леоніда Ремиги (позафракційний), Лариси Леонової (позафракційна), Алли Беліченко (позафракційна), Дениса Бердника та Андрія Дмитрієва (фракція «Самопоміч»), Антона Хмаро (фракція «Опозиційний блок») та Дмитра Іванова (фракція «Солідарність»).
Чи чекати звіт за 2020 рік? Як вплинув карантин на звітування депутатів? Враховуючи, що депутати звітують до 15 грудня, то на звітування 2019 року карантинні заходи не вплинули. Ті з депутатів, хто мав бажання, відзвітували. Тих, хто жодним чином не проявив себе під час кампанії звітів, вмовити навесні було неможливо. Проте депутатам це треба працювати як мінімум до листопада, й залишається ще звітній 2020 рік.
Поки що ініціатив від депутатів щодо проведення звітів мало. Спроби деяких депутатів фіналізувати свою діяльність формально не можна назвати звітами, бо вони суперечать рішенню №437 «Про організацію проведення звітів депутатів міської ради VІІ скликання перед виборцями про депутатську діяльність». Такими є колективне звітування двох депутатів фракції «Свобода» Херсонської міської ради - Івана Горланова та Віталія Урбанського, - та Facebook-дайджести Михайла Линецького (позафракційний).
Наприклад, свій захід пресслужба Херсонської обласної організації ВО «Свобода» назвала звітно-виборчою конференцією. Сам захід проходив задовго до висування та реєстрації чинних депутатів до перегонів, на конференції депутати звітували про власні досягнення та позицію в міській раді протягом каденції.
Іншим прикладом є дайджести Михайла Линецького (позафракційний), основною рисою яких є публікація та пояснення щодо звітності минулих років, починаючи з початку каденції. Однак цілісного документу з узагальненням діяльності депутата під час каденції немає. Також відсутні відомості про діяльність депутата протягом 2020 року.
Моніторинг здійснювався за даними, оприлюдненими на депутатському порталі Херсонської міської ради, відповідями, наданими міською радою на запити про доступ до публічної інформації, аналізом соціальних мереж, опитуванням депутатів та їх помічників, а також інформацією, оприлюдненою у періодичних виданнях місцевих друкованих та електронних ЗМІ. Кінцева дата моніторингу - 1 вересня 2020 року.
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
У соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
У розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 16 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» - ініціатива Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», яка реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). З 2018 році за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» було розроблено вебплатформу про діяльність місцевих депутатів http://attestation.in.ua За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.