На екваторі: як працювали депутати Одеської міської ради протягом третього року повноважень

На екваторі: як працювали депутати Одеської міської ради протягом третього року повноважень

У 2,4 бали з пʼяти можливих оцінено роботу депутатського корпусу Одеської міської ради протягом третього року повноважень. Порівняно з минулим роком міська рада покращила свою середню оцінку на 0,4 бали. Про це свідчать результати персонального оцінювання діяльності понад 800 депутатів 15 міських рад обласних центрів та м.Києва, які презентувала Одеська обласна організація ВГО “Комітет виборців України”.

Тенденції у 15 міських радах
Щорічним комплексним моніторингом було охоплено діяльність 15 міських рад та м.Києва: Вінниця, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Кропивницький, Луцьк, Львів, Миколаїв, Одеса, Рівне, Суми, Харків, Херсон, Хмельницький, Черкаси, Чернігів. Моніторинг діяльності депутатів Херсонської міської ради протягом третього року повноважень проводився, проте персональне оцінювання їхньої діяльності не здійснювалося.

Як зазначив під час пресконференції 29 травня голова Одеського КВУ Анатолій Бойко, найбільший середній бал за результатами оцінювання депутатів за об'єктивними показниками серед 15 міських рад продемонстрували у Львові (4,4), найменший - ради міст Миколаїв та Харків (2,2). В межах від 3 до 3,8 бали оцінено діяльність шести міських рад: Київської, Кропивницької, Луцької, Рівненської, Сумської, Запорізької. Ще шість міських рад отримали від 2,3 до 2,9 балів: Вінницька, Івано-Франківська, Одеська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська.

У порівнянні з результатами оцінювання минулого року, середня оцінка за об’єктивними показниками майже у всіх 15 міських рад залишилася приблизно на тому самому рівні. Так, другий рік поспіль Львівська міська рада єдина з досліджених, що перетинає позначку за об'єктивними оцінками у 4 бали. На рівні минулого року також демонструють оцінки ради з найменшим отриманим балом: Харків, Миколаїв, Чернігів. Проте кожна з цих рад покращила свою минулорічну оцінку (на 0,2-0,4 бали). Найбільшу негативну зміну оцінки продемонструвала Івано-Франківська міська рада: середня оцінка у 2022 році з 3,8 зменшилася до 2,9 у 2023 році. Це сталося в першу чергу через зменшення рівня звітування.

Якщо проаналізувати сукупні дані моніторингу 15 міських рад за окремими показниками, то найбільший відсоток зафіксовано за критерієм здійснення прийому виборців. В середньому в 74% громадських приймалень здійснюють прийом громадян депутати та/або їхні помічники.

Активну комунікацію з виборцями через соціальну мережу facebook в середньому здійснюють 53% депутатів. Сумлінно відвідують засідання сесій та постійних комісій (більше 90% засідань за рік) в середньому 43% міських депутатів. Прозвітували про свою діяльність за 2023 рік у середньому 42% місцевих обранця.

Загалом перелічені вище критерії схожі на оцінки діяльності депутатів минулого року. Проте за одним із критеріїв протягом 2023 року відбулись позитивні зміни. Середній рівень оприлюднення повних біографічних відомостей на офіційних сайтах рад зріс з 29% у 2022 році до 38% у 2023 році. Найбільший прогрес продемонстрували в Івано-Франківській міській раді, оприлюднивши щодо всіх депутатів ради повну інформацію (+100%). Додали відомостей про депутатів на сайти рад у Кропивницькому (+20%), Одесі (+20%), Сумах (+10). Найбільший регрес за цим показником у Харкові: міська рада прибрала окрему інформацію про депутатів на своєму сайті, а відсоток оприлюднення повних біографій зменшився на 40%.


Оцінювання діяльності депутатів Одеської міської ради
За результатами персонального оцінювання діяльності депутатів Одеської міської ради, оцінку “5” отримали семеро обранців: Олександр Авдєєв, Олексій Асауленко, Олег Звягін, Ольга Квасніцька, Вадим Мороховський, Петро Обухов та Світлана Осауленко. 

Позитивну оцінку "4” мають лише 8 з 59 депутатів. Незадовільні оцінки “1-2-3” отримали 36 обранців. Діяльність 8 депутатів було зафіксовано на рівні 0 балів. Нагадаємо, минулого року вперше оцінювання не виявило одеських депутатів, діяльність яких відповідала би пʼяти балам.

За словами Анатолія Бойка, результати річного моніторингу депутатів протягом третього року повноважень дають підстави констатувати, що депутати Одеської міської ради, як і в більшості досліджуваних рад, адаптували та стабілізували свою діяльність під виклики воєнного часу. Позитивно вплинуло на рівень відкритості інформації про депутатів Одеської міської ради відновлення роботи “Депутатського порталу”. Цього року на сторінках депутатів можна знайти біографічні відомості та звіти. 

Ще однією вагомою тенденцією, яку виокремили експерти під час польового етапу моніторингу приймалень, є зміна особливостей формату депутатського прийому. Майже абсолютна більшість депутатів відмовилась від чіткого графіку проведення прийомів. Замість цього з’явилась практика попереднього запису на прийом або навіть попереднє вивчення звернення онлайн. З 31 депутата, стосовно яких вдалося підтвердити прийом, використовують дві форми взаємодії з виборцями (офлайн та онлайн) 21 обранець, ще вісім працюють тільки офлайн, а двоє спілкуються з виборцями тільки онлайн.

Водночас можна виокремити і негативні тенденції в роботі депутатів Одеської міської ради протягом третього року повноважень. Загалом, як і в більшості прифронтових міст, питання безпеки ускладнюють роботу депутатів, однак є й сталі негативні тенденції, які проявились за минулі два роки:

  1. В середньому 30 депутатів виконують свої депутатські обов’язки з урахуванням невеликої перерви в перші місяці повномасштабного вторгнення: працюють на засіданнях ради, спілкуються (з різною регулярністю) з виборцями, надають інформацію про свою діяльність.
  2. Половина депутатів Одеської міської ради, які призупинили свою активну роботу з моменту повномасштабного вторгнення, так і не повернулись до належного виконання своїх обов’язків. Десятеро з них взагалі не з'являлися в стінах ради з 24.02.2022 року.
  3. Рівень комунікації депутатів Одеської міської ради з виборцями та представниками громадськості потребує реального оновлення. Відновлений “Депутатський портал” не містить контактних відомостей щодо всіх депутатів, а запропонована онлайн-форма запису на прийом виглядає як неефективний засіб одностороннього зв’язку. На сторінках у facebook мають оприлюднені контакти лише 34 депутати, у 28-ми з них ця інформація є актуальною. Додатково на офіційному сайті міста Одеси можна знайти оприлюдненими електронні адреси всіх депутатів. Проте, як пересвідчились експерти кампанії, цей засіб зв’язку з депутатами також не є ефективним. На наші запити щодо надання актуальної інформації відповіли тільки шестеро з 61.

З результатами річного оцінювання можна ознайомитися за посиланням

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»