Місцеві депутати не готові до дистанційної взаємодії з виборцями

20.04.2020

Місцеві депутати не готові до дистанційної взаємодії з виборцями

Кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» вирішила проаналізувати можливості взаємодії місцевих депутатів із жителями громади у період загальнонаціонального карантину і прийшла до невтішного висновку. Огляд охоплює 16 міських рад обласних центрів, в яких реалізується кампанія «Атестація депутатів місцевих рад».

В умовах загальнонаціонального карантину місцеві депутати та жителі громад мають обмежені можливості щодо безпосередньої взаємодії або така взаємодія взагалі є неможливою. Однак карантин та режим надзвичайної ситуації не відміняють необхідності у спілкуванні між депутатом та громадянами, яких він представляє, а, навпаки, додають нові теми для обговорення.

Найбільш простою можливістю залишатись на зв’язку є соціальні медіа. В Україні наразі Facebook є однією з найбільш популярних соціальних мереж, які використовують політики різного рівня для комунікації з громадськістю. Вивчення активності місцевих депутатів призводить до невтішного висновку: у більшості випадків під час карантину громадяни не зможуть повноцінно взаємодіяти з депутатами дистанційно через соціальну мережу.


 
Як видно, станом на початок карантину лише в Черкаській міській раді кількість депутатів, які активно використовують можливості Facebook – оприлюднюють інформацію про свою діяльність та реагують на коментарі дописувачів - перевищує половину від всіх депутатів ради (52%). В рамках такої невтішної ситуації відносно високий відсоток активних користувачів серед депутатів мають Івано-Франківська (45%), Миколаївська (43%), Львівська (39%) та Одеська (38%) міські ради.

Найгірше взаємодіють із виборцями у Facebook депутати Вінницької міської ради (13%).
 


Щодо тих, хто має потенціал до підвищення активності (ці депутати залишали дописи про свою діяльність, але не реагували на коментарі), то найбільша кількість таких депутатів у Київській (53%), Краматорській (50%) і Кропивницькій (50%) міських радах.

Незначна кількість депутатів, які не реагують на коментарі користувачів соцмережі, - у Полтавській (5%), Вінницькій (6%) і Чернігівській (7%) міських радах.

У Черкаській та Хмельницькій міських радах відсутні депутати, які лише дописують про свою діяльність: депутати цих рад або інформують та реагують на коментарі дописувачів, або взагалі не публікують ніякої інформації про свою діяльність.

Адреси електронних скриньок більшості місцевих депутатів невідомі громадянам

Наступним інструментом може виступати спілкування з представниками громади через електронну пошту. Найбільш очевидним джерелом інформації про адресу електронної скриньки депутатів є офіційний вебсайт.


 
Лише в чотирьох із 16 міських рад оприлюднені адреси електронних скриньок у всіх депутатів – Київська, Кропивницька, Луцька та Львівська міські ради. Однак варто уточнити, що у депутатів Львівської міської ради оприлюднені не персональні скриньки, а партійні.

Депутати Луцької міської ради використовують особисті електронні скриньки, тоді як їх колеги з Київської та Кропивницької міських рад мають електронні скриньки на домені офіційного вебсайту.

Одеська міська рада також виділила електронні пошти депутатам на своєму офіційному домені, проте на окремому депутатському порталі оприлюднені адреси скриньок 62 з 64 депутатів (97%).

Високі показники оприлюднених адрес електронних скриньок мають також депутати Івано-Франківської (93%), Рівненської (91%), Чернігівської (91%) і Полтавської (81%) міських рад.

Взагалі не оприлюднені адреси електронних скриньки депутатів на офіційних вебсайтах Краматорської, Миколаївської, Херсонської, Хмельницької та Черкаської міських рад, а у Харківської електронна пошта оприлюднена у одного з 84 депутатів.

Інформація по Вінницькій міській раді наразі відсутня через проблеми з роботою офіційного вебсайту ради.

Більшість сайтів місцевих рад не забезпечують можливість зв’язку з депутатами

Також було проаналізовано можливості офіційних вебсайтів (депутатських порталів) щодо дистанційного зв’язку із депутатами. У підсумку така можливість наявна лише в Київській, Луцькій та Одеській міських радах.

В Київській міській раді при заході на офіційний сайт у правому нижньому куті випадає бот через Facebook Messenger «Зв’язатися із депутатом». Однак перевірка цього боту показала, що депутати не відповідають на повідомлення.

 

Окрім цього, на сайті Київради є можливість надіслати електронне звернення до постійних депутатських комісій: треба підвести курсор до розділу «Прямий зв’язок», а в цьому розділі обрати «Форма електронного звернення».


 
На сайті Луцької міської ради написати електронне звернення до депутата можна з його сторінки. Для цього необхідно перейти в розділ «Міська рада» на верхній панелі і далі перейти у розділ «Депутати міської ради». Серед списку депутатів (зазначені в алфавітному порядку) необхідно обрати потрібного депутата і перейти на його сторінку. У правому верхньому куті біля підрозділу «Біографія» є підрозділ «Написати звернення».


 
В Одеській міській раді можливість електронного звернення до депутатів забезпечена через окремий Депутатський портал. Зайшовши, треба перейти в розділ «Депутати», потім на сторінку потрібного депутата (зазначені в алфавітному порядку). На сторінці депутата праворуч розташовані різні опції, зокрема «Задати питання». Саме в цьому підрозділі можна зв’язатися з депутатом.

 

Отже, не всі депутати готові до онлайн взаємодії з жителями територіальної громади, хоча це актуально не лише в умовах загальнонаціонального карантину.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням. 
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 16 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» - ініціатива Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», яка реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). З 2018 році за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» було розроблено вебплатформу про діяльність місцевих депутатів http://attestation.in.ua  За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.