Луцькрада в умовах карантину: альтернативні форми засідань, «антикоронавірусні» рішення та ініціативи депутатів

Луцькрада в умовах карантину: альтернативні форми засідань, «антикоронавірусні» рішення та ініціативи депутатів

З 16 березня 2020 року і до сьогодні у Луцьку діє ряд обмежувальних заходів, які покликані запобігти розповсюдженню коронавірусної інфекції на території міської громади. Як запроваджувались і корегувались карантинні обмеження в місті, як голосували за їх впровадження депутати Луцької міської ради та які ініціативи пропонували – дослідили експерти Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу в рамках ініціативи «Атестація депутатів місцевих рад».

Замість сесійної зали – стадіон та Zoom: засідання міськради в карантинних умовах

В умовах, коли Луцьк охопила епідемія «коронавірусної» хвороби і, у зв’язку з цим, були запроваджені карантинні заходи для унеможливлення розповсюдження інфекції, депутати Луцької міської ради розпочали пошук альтернативних варіантів проведення пленарних засідань. Однією з таких ідей, яка була реалізована на практиці, стало проведення пленарного засідання на стадіоні.

Так, засідання позачергової 75 сесії Луцької міської ради відбулось 8 квітня 2020 року на стадіоні Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки «Спортивне ядро». Засідання відбувалося з дотриманням усіх «карантинних» вимог, включаючи дистанцію 2 метри між представниками місцевої громади та масковий режим для усіх депутатів і присутніх працівників секретаріату ради. 

Були дотримані і всі вимоги законодавства щодо публічності та відкритості проведення пленарного засідання міської ради, оскільки були забезпечені умови для потрапляння на сесію представників засобів масової інформації, а також велась онлайн трансляція засідання. 

Разом з тим, під час пленарного засідання 75 сесії Луцької міської ради депутати розглянули питання «Про внесення змін до рішення Луцької міської ради від 23.12.2015 року № 2/3 «Про затвердження Регламенту Луцької міської ради VII скликання». Таке рішення передбачало, що в умовах запровадження карантину, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану, спричинених спалахами епідемій та пандемій, пленарні засідання позачергових сесій та засідання постійних депутатських комісій можуть проводитись в режимі відеоконференції чи аудіоконференції, крім питань, що потребують таємного голосування. 

«До порядку денного дистанційних засідань можуть включатися виключно питання невідкладного внесення змін до бюджету міської територіальної громади, інші питання, щодо проведення профілактичних та протиепідемічних заходів, робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій або якнайшвидшої ліквідації особливо тяжких наслідків надзвичайних ситуацій, спричинених спалахами епідемій та пандемій чи реалізації повноважень, пов'язаних з такими обставинами, процедурні питання», - зазначено в рішенні. 

Відтак, 30 квітня 2020 року пленарне засідання позачергової 76 сесії Луцької міської ради відбулось дистанційно в режимі Zoom-конференції. Участь у ньому взяли 33 депутати з 42.

Перед початком відео-засідання секретар Луцької міської ради провів реєстрацію присутніх шляхом персонального опитування. Депутати визначили, що якщо хтось бажає виступити чи має запитання до доповідачів, сигналізує про це шляхом демонстрації на своєму екрані позначки «like». Разом з тим, було визначено, яким чином депутати будуть брати участь у голосуванні за проекти рішення. Секретар ради зачитував почергово прізвища депутатів. А депутати, у свою чергу, у відповідь оголошували своє рішення – «За», «Проти», «Утримався» чи «Не голосує». 

Рішення міськради для боротьби з коронавірусом: як голосували депутати

За період з 16 березня по 30 квітня 2020 року відбулось чотири позачергові сесії Луцької міської ради. Усі вони були присвячені обговоренню питань, пов’язаних із протидією «коронавірусній» хворобі. Аналітики Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу звернули увагу на те, як змінювались «карантинні» обмеження у Луцьку відповідно до ухвалених на сесіях рішень та як голосували під час їх прийняття депутати.

16 березня 2020 року відбулось пленарне засідання позачергової 72 сесії Луцької міської рад, на яке було винесено п’ять питань, які стосувались внесення змін до бюджету міста, надання додаткових повноважень виконавчому комітету Луцької міської ради на час карантину, зменшення податкового навантаження на підприємців, тимчасового зупинення роботи об’єктів загального користування, розташованих у м. Луцьку та населених пунктах Прилуцького старостинського округу, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену COVID-19 та звернення до релігійних громад щодо протиепідемічних заходів.

На засіданні 72 сесії були відсутні депутати Валерій Бондарук (фракція ВО «Батьківщина»), Наталія Бунда, Артем Запотоцький, Петро Нестерук (фракція «БПП «Солідарність»), Павло Данильчук, Олександр Лазука (фракція «Громадський рух «Народний контроль»), Микита Рабан (фракція «УКРОП»), Аркадій Соломатін (позафракційний). Перші три рішення депутати ухвалили одноголосно, натомість, за тимчасове зупинення роботи об’єктів загального користування у Луцькій міській громаді не голосувала представниця фракції «Громадський рух «Народний контроль» Анна Мовяк, а за звернення до релігійних громад не голосував член фракції «УКРОП» Олександр Кравченко

Під час  позачергового засідання 73 сесії Луцької міської ради, яке відбулося  19 березня 2020 року, депутати внесли зміни до бюджету міста, до «Програми забезпечення особистої безпеки громадян та протидії злочинності на 2018-2020 роки» та «Програми розвитку цивільного захисту міста Луцька на 2016-2020 роки», а також змінили перелік об’єктів загального користування щодо яких попередньо було прийняте рішення про тимчасове припинення їх роботи під час карантину.

Представники фракції «БПП «Солідарність» Наталія Бунда, Артем Запотоцький, Петро Нестерук, Андрій Покровський, члени фракції «Громадський рух «Народний контроль» Павло Данильчук, Олександр Лазука, Анна Мовяк, представники фракції «УКРОП» Орися Залевська, Ігор Поліщук, Микита Рабан, а також депутати із фракції «Об’єднання «Самопоміч» Юлія Вусенко та Микола Собуцький не відвідали засідання 73 сесії. Загалом депутати одностайно голосували за проекти рішень, внесені на розгляд засідання сесії. Втім, під час голосування за внесення змін до переліку об’єктів загального користування, роботу яких тимчасово було припинено під час попередньої сесії у зв’язку з епідемією коронавірусу, не голосував представник фракції ВО «Батьківщина» Валерій Бондарук. 

Під час «стадіонного» засідання 75 сесії Луцької міської ради 8 квітня 2020 року депутати розглянули ряд «антикоронавірусних» рішень, серед яких: внесли зміни до бюджету міста; змінили перелік об’єктів загального користування, робота яких була тимчасово зупинена у зв’язку з епідемією коронавірусу; звільнили орендарів від плати за користування майном та плати на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою, що належить до комунальної власності Луцької міської територіальної громади; ухвалили звернення щодо запобігання порушенням законодавства про ціноутворення при реалізації лікарських засобів, товарів медичного призначення та соціально значущих товарів в період карантину. Усі рішення одноголосно ухвалили 33 присутні на засіданні депутати.

30 квітня 2020 року сесія Луцької міської ради відбулась в режимі онлайн засідання. Одним з головних рішень, ухвалених на пленарному засіданні, стало «Про внесення змін до рішення міської ради від 16.03.2020 №72/4 «Про тимчасове зупинення роботи об’єктів загального користування, розташованих у м. Луцьку та населених пунктах Прилуцького старостинського округу, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19».

З-поміж 33 присутніх на засіданні депутатів 32 проголосували за впровадження рішення. Представник фракції ВО «Батьківщина» не голосував. Ще 9 представників місцевої громади були відсутні, зокрема: Наталія Бунда, Артем Запотоцький, Петро Нестерук, Андрій Покровський (фракція «БПП «Солідарність») Анна Мовяк (фракція «Громадський рух «Народний контроль»), Микола Романюк (фракція ВО «Свобода»), Микола Собуцький (фракція «Об’єднання «Самопоміч»), Сергій Шкода (фракція «УКРОП»), Аркадій Соломатін (позафракційний). 

Ініціативи депутатів і Луцькради для боротьби з COVID-19

З 16 березня 2020 року, відколи у Луцьку почали діяти карантинні заходи, депутати Луцької міської ради активно використовували і продовжують використовувати мережу Facebook для поширення звернень та інформування виборців про ініціативи міської ради і власні пропозиції щодо протидії епідемії коронавірусу у місті. 

19 березня 2020 року секретар Луцької міської ради Григорій Пустовіт звернувся до лучан щодо ситуації, пов'язаної із пандемією коронавірусу. У зверненні він наголосив на встановлених карантинних обмеженнях та закликав лучан залишатися вдома.

«Я хочу звернути увагу людей похилого віку. Ми проаналізували протягом останніх днів, скільки пільговиків, пенсіонерів користується громадським транспортом. 20-22 тисячі чоловік в день. Це люди, які повинні сьогодні бути вдома, тому що коронавірус забирає, в першу чергу, людей похилого віку. Не підставляйте себе під загрозу бути інфікованими. Будьте вдома, знаходьтесь вдома, спілкуйтесь по телефону, не виходьте на вулицю без необхідності», - зазначив Григорій Пустовіт. 

Радник Луцького міського голови, депутат із фракції «Українське об'єднання патріотів – УКРОП» Ігор Поліщук на своїй сторінці у Facebook 13 квітня повідомив про своє звернення до керівників ринків з проханням звільнити підприємців від орендної плати на час карантину.

«Звернувся до керівників ринків, що розміщені на території міста з проханням звільнити підприємців від плати за оренду торгового місця. За березень ринки повністю звільнені від плати за землю, а тому можуть щонайменше зробити значну знижку або ж повністю звільнити підприємців від плати за оренду торгового місця, щоб дати можливість підприємцям пережити кризу й вийти з неї з найменшими втратами. 02.04.2020 року міська рада прийняла таке рішення щодо КП «Луцькі ринки», згідно з яким підприємство не буде стягувати плату за оренду торгового місця з підприємців на період карантину», - повідомив Ігор Поліщук.



27 квітня представник фракції «Громадський рух «Народний контроль» Павло Данильчук у своєму дописі на  Facebook поділився своїми думками щодо ініціативи відкриття тимчасового ринку на стадіоні «Авангард» у Луцьку, а також запропонував свій альтернативний варіант.

«В Луцьку оголосили ідею відкриття тимчасового продуктового ринку на центральному стадіоні «Авангард». Однозначно робота ринків на відкритому повітрі з організацією елементарних заходів захисту є набагато безпечнішою, ніж робота тих же супермаркетів, особливо в підвальних приміщеннях. Але сама ідея з ринком на стадіоні не зовсім вдала, коли в нас ще існують продуктові ринки в різних мікрорайонах міста та визначені місця для реалізації фермерської продукції. Потрібне рішення про їх відкриття та. Організацію відвідування, забезпечення продавців та покупців елементами захисту… Це зніме проблему діставання до ринків лучанами, адже ринки та місця продажу знаходяться в різних куточках міста замість одного запропонованого стадіону», - зазначив Павло Данильчук у дописі.



Представниця фракції «Об’єднання «Самопоміч» Юлія Вусенко під час пленарного засідання ради 8 квітня запропонувала владі створити в місті платформу, де лучани могли б пропонувати товари та послуги і, водночас, знайти та отримати необхідні речі без посередництва поштових доставок.

«Сьогодні, на позачерговій сесії, запропонувала владі міста створити єдину соціальну платформу - #щоб_свій_до_свого та #лучани_для_лучан, бо з власного досвіду знаю про те, що навіть у час карантину, при реальній потребі, кожен з нас в Інтернеті шукає потрібну річ чи товар, платить за доставку пошті, а я точно знаю, що десь у моєму місті є людина, яка хотіла і могла б мені допомогти. Тому створюючи таку платформу під егідою влади міста, поширюючи про неї інформацію, ми не лише допоможемо сотням підприємців, які на жаль без роботи, але й дамо людям чіткий сигнал, що подолати виклики можна лише спільно і разом», - запропонувала Юлія Вусенко.



Під час засідання постійної комісії Луцької міської ради з питань планування соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів, яке відбулось 16 березня, представник фракції «БПП «Солідарність» Андрій Покровський запропонував, щоб комунальні служби Луцька проводили моніторинг цін на антисептичні засоби та засоби захисту.

«Сьогодні ми воюємо за здоров’я людей, наших лучан. Тому маски, дезінфектори, інші необхідні засоби повинні бути у достатній кількості та за доступною ціною. Ніхто не має права наживатися на лучанах», - зазначив Андрій Покровський.



Представник фракції «Громадський рух «Народний контроль» Олександр Лазука запропонував владі ініціативу впровадження геоінформаційної системи охорони здоров’я міста – спеціалізованого ресурсу, призначеного для збору, аналізу та моніторингу медико-географічної ситуації в місті, зокрема, об’єктів охорони здоров’я, аптек, магазинів.

«Тернопільська IT-компанія «MagneticOne» пропонує безкоштовно надати нам продукт для оперативного моніторингу ситуації з COVID-19. Йдеться про «Геоінформаційну систему охорони здоров’я міста» з публічним та службовими дешбордами... Переконаний, що підключення цього дешборду буде корисним для жителів і управлінців, що скажете?», - звернувся до міської влади Олександр Лазука.



3 квітня на своїй сторінці у мережі Facebook депутат із фракції ВО «Свобода» Андрій Білан заявив про необхідність припинення роботи у Луцьку ломбардів та інщих фінансових установ, які надають «швидкі» кредити. 

«Друзі, хочу почути вашу думку щодо роботи ломбардів та інших фінансових установ, які надають швидкі кредити. Я вважаю, роботу під час карантину таких закладів має бути припинена. Сьогодні населення переживає нелегкі часи і через економічні складнощі будуть вдаватися до крайнощів, хтось віднесе з домівки останні родинні цінності і здасть за копійки, а хтось «погрузне» у кредитах. Із початку карантину, у Луцьку такі установи продовжували роботу… Робота таких закладів на період карантину у Луцьку має бути припинена!», - йдеться у дописі депутата.



Разом з тим, інформували виборців про прийняті на позачергових пленарних засіданнях рішення Луцької міської ради на своїх сторінках у Facebook представники фракції ВО «Свобода» Микола Федік та Микола Романюк, представник фракції ВО «Батьківщина» Андрій Козюра, представники фракції «Українське об’єднання патріотів – УКРОП» Микита Рабан, Олександр Кравченко, Юрій Безпятко, Борис Смаль, Сергій Шкода, Тетяна Янчук, представниця фракції «Громадський рух «Народний контроль» Анна Мовяк, а також позафракційні депутати Сергій Була, Костянтин Петрочук, Євгеній Ткачук та Микола Яручик.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснюється оцінювання та про його результати можна дізнатись на сайті організації

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
У соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
У розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»