Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу в рамках громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» продовжує досліджувати різні напрямки роботи депутатів Луцької міської ради. На черзі – комунікація місцевих обранців з виборцями шляхом використання різних інструментів та методів.
Сайти політичних партій, сторінки у соціальних мережах, особисті контакти, особисті зустрічі, депутатські приймальні, - це ті можливості, які переважно використовують депутати Луцької міської ради для комунікації з виборцями. Про здійснення особистих прийомів громадян місцевими обранцями та роботу депутатських приймалень представники ЦПАВК уже розповідали раніше, тому у цьому матеріалі зупинимось на використанні депутатами інших інструментів взаємодії з громадянами.
Сайти політичних партій
До складу Луцької міської ради VIII скликання увійшли представники шести політичних партій, чиї офіційні сайти проаналізували представники ЦПАВК на наявність онлайн-інструментів комунікації з виборцями. Йдеться про сайти політичних партій «За майбутнє», «Європейська Солідарність», «Громадянський рух «Свідомі», «Слуга народу», ВО «Свобода» та ВО «Батьківщина».
У політичної партії «За майбутнє» відсутній офіційний сайт місцевої організації партії, втім, наявна сторінка у соціальній мережі Facebook, яка використовується місцевими обранцями для інформування виборців про свою діяльність. Також тут є можливість написати повідомлення безпосередньо на сторінці в соцмережі, а також зазначена електронна адреса місцевої організації партії та контактний телефон.
На офіційному сайті партії «Європейська Солідарність» знаходимо гіперпосилання на регіональний сайт партії на Волині, присвячений висвітленню діяльності місцевих осередків партії, в тому числі, тут знаходимо інформація про роботу депутатів Луцької міської ради. Також тут знаходимо електронну адресу партії, контактний телефон приймальні та гіперпосилання на сторінку обласного осередку партії в соцмережі Facebook. Є наявна в Facebook і сторінка «ЄС Луцьк», присвячена висвітленню роботи депутатів Луцької міської ради із фракції «Європейська Солідарність». На сторінці є можливість для виборців надіслати повідомлення, а також розміщено електронну адресу міської організації партії та посилання на сторінки партії в інших соціальних мережах.
Оскільки «Громадянський Рух «Свідомі» є місцевою політичною партією, відповідно, офіційний сайт-візитівка присвячений депутатам місцевих рад на Волині. Тут наявна коротка інформація про кожного з депутатів Луцької міської ради, а також розміщений контактний телефон та адреса приймальні, електронна адреса та гіперпосилання на сторінки партії у соціальних мережах. На офіційній сторінці партії у мережі Facebook висвітлюється інформація про діяльність місцевих обранців із фракції «Громадянський Рух «Свідомі» та дублюється контактна інформація.
У політичної партії «Слуга народу» відсутній офіційний сайт місцевого осередку партії, втім, наявний сайт партії, де немає інформації про діяльність депутатів Луцької міської ради з однойменної фракції. Частково інформація про представників Луцької громади у раді є на сторінці у соціальній мережі Facebook «Слуга народу - Волинь». Тут є можливість надіслати повідомлення, оприлюднена електронна адреса партії у Луцьку та розміщений контактний телефон.
Частково висвітлюють інформацію про роботу депутатів Луцькради із фракції ВО «Свобода» на регіональному сайті партії. Втім, більше відомостей про діяльність представників депутатського корпусу можна знайти на сторінці у соціальній мережі Facebook «ВО «Свобода» Волинь». Тут також розміщена електронна адреса, є можливість написати повідомлення.
У політичної партії ВО «Батьківщина» наявний сайт регіональної організації, а також є сторінка у соціальній мережі Facebook «Луцька міська партійна організація ВО «Батьківщина». На цих ресурсах висвітлюється інформація про діяльність депутатів Луцькради з однойменної фракції, розміщені контактні дані (номер телефону, електронна адреса, форма онлайн звернення).
Сторінки у соцмережі Facebook
Усі 42 депутати Луцької міської ради VIII скликання мають особисті сторінки у соціальній мережі Facebook. Втім, не всі місцеві обранці опублікували гіперпосилання на такі сторінки на офіційному сайті Луцької міської ради – лише 57%.
Зокрема, таку інформацію оприлюднили: Віталій Бондар, Андрій Білан, Ігор Гнетньов, Юлія Дацюк, Алла Доманська, Лілія Каньовська, Ірина Колковська, Андрій Костенко, Олександр Лазука, Андрій Лучик, Вікторія Майборода, Андрій Маруняк, Юрій Моклиця, Алла Надточій, Михайло Наход, Олександр Ніколайчук, Володимир Пшибельський, Андрій Разумовський, Оксана Степанюк, Микола Федік, Валентин Хаймик, Тарас Шкітер, Михайло Щур, Микола Яручик.
Близько половини місцевих обранців використовують свої сторінки у соціальній мережі Facebook і для інформування виборців, і для систематичної комунікації з ними, і для періодичного звітування про свою роботу. Серед таких місцевих обранців: Віталій Бондар, Андрій Білан, Алла Доманська, Олександр Козлюк, Андрій Лучик, Оксана Лєщинська, Вікторія Майборода, Алла Надточій, Михайло Наход, Олександр Ніколайчук, Володимир Пшибельський, Андрій Разумовський, Євгеній Ткачук, Микола Федік, Валентин Хаймик, Ірина Чебелюк, Катерина Шкльода, Тарас Шкітер, Микола Яручик. На своїх офіційних сторінках депутати розповідають виборцям про розглянуті питання під час пленарних засідань і засідань депутатських комісій, прийняті рішення, про власні ініціативи, участь у «днях депутата», про результати виконання доручень виборців, анонсують проведення особистих зустрічей з виборцями чи проведення особистих прийомів громадян тошо.
Дещо нижчий рівень активності зафіксовано на сторінках депутатів: Андрія Авраменка, Юрія Безпятка, Ігоря Гнетньова, Дмитра Грачова, Юлії Дацюк, Алли Жупанюк, Ірини Колковської, Романа Кравчука, Ігоря Куріліна, Юрія Моклиці, Юлії Сачковської, Оксани Степанюк, Олега Тарасюка, Михайла Щура. На своїх сторінках місцеві обранці періодично інформують виборців про результати своєї діяльності а раді, чи поширюють інформацію, розміщену на сторінках інших колег по депутатському корпусу.
Інші депутати Луцької міської ради, зокрема, Микола Дуда, Лілія Каньовська, Андрій Костенко, Олександр Лазука, Валентина Малютіна, Андрій Маруняк, Оксана Руднік, Олександр Ткачук мають або неактивні, або мало активні сторінки у соцмережі Facebook. Новий контент тут з’являється переважно раз на декілька місяців.
Телефон та електронна адреса
76% депутатів Луцької міської ради оприлюднили на офіційному сайті ради в розділі «Прийом громадян депутатами» контактні телефони, за якими можуть телефонувати виборці зі своїми зверненнями чи для попереднього запису на прийом громадян. Відсутні контакти лише у депутатів Романа Бондарука, Ігоря Гнетньова, Дмитра Грачова, Лілії Каньовської, Ірини Колковської, Андрія Костенка, Олександра Лазуки, Оксани Руднік, Юлії Сачковської, Олександра Ткачука.
Електронні адреси місцевих обранців переважно не оприлюднені на офіційному сайті Луцької міської ради. Такі відомості наявні лише у профілях 26% депутатів, зокрема, Андрія Білана, Андрія Лучика, Андрія Маруняка, Алли Надточій, Михайла Находа, Олександра Ніколайчука, Володимира Пшибельського, Андрія Разумовського, Миколи Федіка, Валентина Хаймика, Тараса Шкітера, розміщених у розділі «Депутати Луцької міської ради» на сайті.
Разом з тим, 21% обранців міської громади оприлюднили контактні телефони на своїх особистих сторінках у мережі Facebook. Серед таких депутатів: Віталій Бондар, Алла Доманська, Лілія Каньовська, Олександр Лазука, Оксана Лєщинська, Михайло Наход, Олександр Ніколайчук, Андрій Разумовський, Микола Яручик.
Троє представників депутатського корпусу оприлюднили на своїх сторінках у Facebook електронні адреси. Йдеться про депутатів Андрія Білана, Аллу Доманську та Тараса Шкітера. Депутат Олександр Ніколайчук розмістив на власній сторінці посилання на сторінку у мережі Twitter, Володимир Пшибельський – посилання на сторінку в мережі Instagram.
Онлайн-приймальні
На офіційному сайті Луцької міської ради у профілях депутатів Алли Доманської та Ірини Колковської оприлюднено адресу онлайн-приймальні депутатів із фракції «Європейська Солідарність». Використовуючи запропоновану форму онлайн звернення, виборець може залишити свої запитання, побажання чи звернення будь-кому із дев’яти представників фракції «Європейська Солідарність» в міськраді – Юрію Моклиці, Валентині Малютіній, Ігорю Гнетньову, Олександру Лазуці, Лілії Каньовській, Ірині Колковській, Аллі Доманській, Олександру Ніколайчуку чи Миколі Яручику. Також там виборець може залишити свої контакти для зворотнього зв’язку.
Схожу онлайн-приймальню презентували і представники фракції «Громадянський Рух «Свідомі». До шести депутатів, які входять до фракції – Андрія Лучика, Алли Надточій, Михайла Находа, Андрія Маруняка, Валентина Хаймика чи Тараса Шкітера, можна так само звернутись, залишивши свої контакти і описавши суть свого звернення. Депутати також пояснюють, що, опрацювавши повідомлення виборців, з ним зв’яжуться і нададуть відповідь, допоможуть з юридичною консультацією у разі потреби чи підготувати листи, запити чи звернення до відповідних органів місцевої влади, установ чи організацій, які відповідають за вирішення того чи іншого питання.
У політичної партії ВО «Батьківщина» на офіційному сайті місцевого осередку також є окрема форма онлайн-звернення до представників партії, у тому числі, до депутатів Луцької міської ради із однойменної фракції.
Особисті зустрічі з виборцями
Ще однією із форм комунікації з виборцями, яку використовують представники Луцької міської громади у раді, є проведення особистих зустрічей з виборцями за межами депутатських приймалень. Про результати таких зустрічей окремі місцеві депутати повідомляють на особистих сторінках у мережі Facebook. Зокрема, 23 вересня представниця фракції «За майбутнє» Оксана Лєщинська на своїй сторінці в соцмережі розмістила пост про зустріч із мешканцями вул. Сапалаївської для вирішення проблеми аварійної доріжки біля мосту.
Дещо раніше, 13 вересня, на сторінці у депутата Андрія Лучика було виявлено повідомлення про зустріч з виборцями у с. Кульчин. З мешканцями громади місцевий обранець проводив зустріч спільно зі своєю колегою по фракції «Громадянський Рух «Свідомі» Аллою Надточій.
Також у вересні провів зустріч із виборцями депутат із фракції «Слуга народу» Роман Бондарук, про що написав на своїй сторінці у Facebook. З мешканцями багатоповерхівок на вул. Соборності говорили про підготовку до нового опалювального сезону, модернізацію будинків, розширення паркувальних місць тощо.
Представники фракції ВО «Свобода» у міськраді Микола Федік та Володимир Пшибельський зустрічалися із мешканцями вул. Наливайка у Луцьку. Зустріч відбулася у серпні, про що місцеві обранці повідомили на своїх сторінках у Facebook. Спілкувалися про вирішення питання оновлення дитячого майданчика, ремонт прибудинкової території, дефіцит місць для паркування, облаштування пішохідних доріжок тощо.
Про свою зустріч із мешканцями с. Клепачів депутати міськради Алла Надточій та Михайло Наход також повідомили у соцмережі. Зустріч відбувалася наприкінці липня. Обговорювали проблему підняття вартості проїзду жителів села до обласного центру. Також обговорили питання культури та інфраструктури.
Про зустрічі з мешканцями та виконання їх доручень періодично повідомляє на своїх сторінці в соцмережі представник фракції ВО «Батьківщина» Олександр Козлюк. Один із його дописів, розміщених у червні, стосувався інспектування в одному з дворів на вул. Кравчука у Луцьку встановлених лавочок та елементів дитячого майданчика за кошти депутатського фонду.
Також у червні представник фракції «Європейська Солідарність» Олександр Ніколайчук розповів на своїй сторінці у Facebook про зустріч з мешканцями мікрорайону Вишків, які запросили депутатів свого округу для обговорення існуючих проблем.
У травні на сторінках депутатів із фракції ВО «Свобода» Андрія Білана та Володимира Пшибельського було виявлено допис про зустріч з мешканцями вул. Конякіна. Обговорювали необхідний ремонт ліфтів у багатоквартирних будинках, облаштування прибудинкової території та ліквідацію аварійних дерев.
Інші форми комунікації
Однією з форм комунікації депутатів Луцької міської ради з виборцями також можна вважати участь у телеефірах, особливо якщо під час таких телеефірів виборці мають можливість зателефонувати до телевізійної студії та поставити своє запитання представнику депутатського корпусу. Про участь у таких телеефірах представники міської громади у раді переважно повідомляють на своїх сторінках у соціальних мережах. Також відео після запису в телевізійній студії розміщують на сайті Луцької міської ради.
Також для інформування виборців про свою діяльність місцеві депутати використовують інтернет-видання, рідше – друковані ЗМІ, де розміщують свої інтерв’ю, проміжні звіти, інформацію про результати роботи на пленарних засіданнях та засіданнях постійних депутатських комісій.
В одного з представників фракції «Громадянський Рух «Свідомі» Валентина Хаймика є постійна рубрика «Запитай у юриста», яка транслюється на сторінці депутата у Facebook, на YouTube-каналі місцевого телеканалу «Конкурент» та на сторінках партії у соціальних мережах.
Інший депутат із фракції «Європейська Солідарність» Микола Яручик на своїй сторінці у мережі Facebook систематично поширює відеозвернення до лучан про результати виконання їх доручень, відеозвіти про результати депутатської роботи.
Контакти:
Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу, cpaec.volyn@gmail.com, 098 278 82 90.
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».