Комунікація депутатів Луцькради з громадянами під час війни: про що інформують, які питання піднімають, на які запити реагують

03.09.2023

Комунікація депутатів Луцькради з громадянами під час війни: про що інформують, які питання піднімають, на які запити реагують

Запровадження воєнного стану в Україні внесло свої корективи у процес комунікації депутатів Луцької міської ради зі своїми виборцями. Через постійні загрози ракетних обстрілів в перші місяці війни місцеві обранці перейшли до онлайн режиму проведення засідань сесій і засідань постійних комісій. Зв’язок з виборцями теж тримали переважно дистанційно, комунікуючи через офіційні сторінки в соціальних мережах.   

Згодом представники депутатського корпусу Луцької міської ради, адаптувавшись до нових реалій і умов, переважно повернулися до проведення особистих прийомів громадян, як це було до 24 лютого 2022 року. Проте, взаємозв’язок з виборцями також продовжили тримати через соцмережі, інформуючи про свою поточну роботу та реагуючи на запити громадян. 

Найпопулярнішою соціальною мережею серед депутатів Луцькради була до початку війни і нині залишається Facebook. Саме тому, досліджуючи питання комунікації місцевих обранців з виборцями під час війни, експерти Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу (ЦПАВК) першочергово взяли до уваги інформацію, оприлюднену на офіційних сторінках депутатів у Facebook. 

Відтак, в рамках громадської ініціативи «Атестація депутатів місцевих рад» експерти ЦПАВК дослідили: хто з представників депутатського корпусу Луцької міської ради найактивніше звертався до виборців через соцмережу, які питання в публічному просторі ставили депутати виборцям для обговорення, на які запити реагували.  

За період з 24 лютого 2022 року до 31 серпня 2023 року третина місцевих обранців ради використовували свої сторінки у соціальній мережі Facebook і для інформування виборців, і для систематичної комунікації з ними, і для періодичного звітування про свою роботу. Серед таких депутатів: Ігор Курілін, Оксана Лєщинська, Андрій Разумовський, Євгеній Ткачук, Роман Кравчук («За майбутнє»), Володимир Пшибельський, Андрій Білан (ВО «Свобода»), Алла Доманська, Ірина Колковська, Микола Яручик («Європейська Солідарність»), Андрій Лучик, Алла Надточій, Михайло Наход, Тарас Шкітер («Громадянський Рух «Свідомі»). Саме ці депутати найчастіше зверталися до виборців через соцмережу протягом усього періоду війни в Україні.

Експерти ЦПАВК також визначили ТОП-7 питань, які депутати ставили виборцям для публічного обговорення. З-поміж них: 
питання від голови фракції «Європейська Солідарність» в Луцькраді Алли Доманської: «Що ви думаєте про заборону депутатам/депутаткам виїжджати закордон?»;



питання від голови фракції «Європейська Солідарність» в Луцькраді Алли Доманської: «Вулиці 8 березня і 1 травня у Луцьку: треба перейменовувати чи виправити розуміння значення цих дат?»; 



питання від представниці фракції «Європейська Солідарність» Ірини Колковської: «Якою ви бачите Луцьку громаду в близькому майбутньому? (поставлене в контексті розробки Стратегії громади); 



питання від представника фракції «Громадянський Рух «Свідомі» Михайла Находа: «Чи потрібно позбавляти права московського патріархату користуватися землею в Луцьку?»;



питання від представника фракції «Громадянський Рух «Свідомі» Михайла Находа: «Чи потрібно перейменовувати стадіон «Авангард» у Луцьку?»;



питання від голови фракції «Громадянський Рух «Свідомі» Тараса Шкітера: «Луцьк на першому місці по якості облаштування бомбосховищ за даними IRI Ukraine. Чи погоджуєтесь з такими результатами?»;



питання від голови фракції «Громадянський Рух «Свідомі» Тараса Шкітера: «Чи підтримуєте пропозицію перейменувати вулицю Кутузова у Луцьку на вулицю Валерія Залужного?».



Із соціальної мережі також стало відомо, на які запити виборців реагували місцеві обранці за період з 24 лютого 2022 року до 31 серпня 2023 року. 

Депутат із фракції «За Майбутнє» Ігор Курілін розповів про вирішення проблеми із доїздом мешканців с. Рокині до міста Луцька. Представниця цієї ж політичної сили в міськраді Оксана Лєщинська відреагувала на скарги лучан щодо несправедливих графіків відключення електрооенергії, а також розповіла про зустрічі із мешканцями багатоповерхівок у Луцьку для узгодження проектів капітальної реконструкції прибудинкових територій. Про це також повідомляв на своїй сторінці у Facebook депутат із фракції «За Майбутнє» Андрій Разумовський і голова фракції цієї ж політичної сили у раді Вікторія Майборода. А також депутат розповів про реакцію на запит мешканців багатоповерхівки у Луцьку щодо необхідності проведення в будівлі ремонтно-аварійних робіт.  

Ще один представник фракції «За Майбутнє» Євгеній Ткачук розповів про свій запит до міського голови щодо матеріального забезпечення бійців добровольчих батальйонів. Депутат із цієї ж фракції Роман Кравчук розповів про свій запит, як відповідь на потребу мешканців округу, щодо облаштування тротуару поблизу ЗОШ №13 у Луцьку. 

Представник фракції ВО «Свобода» в Луцькій міській раді Володимир Пшибельський розповів про озвучені ним запити на засіданнях сесій ради як результат реагування на потреби мешканців, зокрема: щодо ремонту вулиці Карбишева у зв’язку з незадовільним станом дорожнього покриття; щодо санітарного стану в громадському транспорті Луцька; щодо ремонту дорожнього покриття по вул. Селищній і щодо заборони руху вантажного транспорту по вул. Ціолковського з подальшим її ремонтом; щодо відновлення сполучення між мікрорайоном Вишків та центром міста. Також депутат зустрівся з колективом КЗ «Жидичинський ліцей №31 Луцької міської ради», де дізнався про потреби закладу і одразу на пленарному засіданні ради запропонував виділити з міського бюджету 100 тис. грн для оновлення шкільної їдальні. Також інспектував дошкільні навчальні заклади з метою збору інформації про потреби (удосконалення умов) та реагування на них, зокрема, відвідав ЗДО №11 та №37. 

На запити мешканців Луцької міської громади реагує і депутат із фракції «Громадянський Рух «Свідомі» Андрій Лучик. Зокрема, на прохання лучан місцевий обранець: подав пропозицію розробити програму підтримки для ОСББ щодо часткового відшкодування вартості встановлення водозабірних колонок; порушив питання приведення до ладу частини вул. Кравчука у Луцьку; вніс пропозицію розширити програму відеоспостереження «Безпечне місто» у Луцьку. 

Його колега по фракції Михайло Наход відреагував депутатським запитом на звернення голів ОСББ у Луцьку щодо вирішення проблеми фінансування з міського бюджету заходів з термомодернізації житлового фонду. Також депутат подавав запит на прохання мешканців міста щодо облаштування зупинок громадського транспорту. 

Голова фракції «Громадянський Рух «Свідомі» у Луцькраді Тарас Шкітер розповів про звернення рідних полонених лучан, які захищали Азовсталь, щодо їх звільнення. Депутати Луцькради відреагували зверненням до Президента України з проханням посилити дії щодо визволення полонених захисників Маріуполя. 

Депутатські запити як реакцію на потреби лучан використовував у своїй роботі представник фракції ВО «Свобода» в міськраді Андрій Білан. Зокрема, на прохання мешканців міста депутат звертався до керівництва представницького органу щодо відновлення елементів благоустрою у Старому місті; здійснення поточного ремонту частини вул. Братковського і ремонту та фарбування лавок на Замковій площі; впровадження індивідуального збору побутових відходів в історичній частині міста тощо. А на сторінці Андрія Білана у Facebook виявлено реакцію мешканців на його дії.  

Депутат із фракції «Європейська Солідарність» Олександр Лазука розповів про звернення до нього як до депутата командира ДФТГ №15 Шостої оперативної сотні з проханням допомогти придбати 10 комплектів амуніції для бійців. 

Про свою комунікацію з виборцями розповів у звіті про депутатську роботу за другий рік повноважень ради представник фракції «За Майбутнє» в Луцькраді Євгеній Ткачук. 

Натомість, депутат із фракції «Європейська Солідарність» Микола Яручик на своїй сторінці в соцмережі Facebook публікував відео зустрічей з виборцями у своєму виборчому окрузі. Зокрема, як розповів депутат, на таких зустрічах обговорювали питання: щодо ремонту ліфтів в багатоквартирному будинку; щодо потреб мешканців с. Іванчиці, яке входить до складу Луцької міської територіальної громади тощо.  

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».