Які зміни чекають на місцевих депутатів у 2020 році?

14.01.2020

Які зміни чекають на місцевих депутатів у 2020 році?

Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Воно здійснюється територіальними громадами як безпосередньо, так і через ради та обраних до них депутатів.

Відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування, існування органів місцевого самоврядування, наділених реальними повноваженнями, може забезпечити ефективне і близьке до громадянина управління. При цьому нагляд за діяльністю органів місцевого самоврядування має на меті забезпечення дотримання закону та конституційних принципів.
Іншими словами, здійснення депутатами місцевих рад своєї діяльності відповідно до закону, прозорість такої діяльності і наявність у громадськості необхідних і достатніх (реальних) можливостей для ефективного контролю за діяльністю депутата є запорукою ефективного місцевого самоврядування.

Напередодні 2020 року, у рамках кампанії «Атестація депутатів місцевих рад», ми розбираємося, з якими новелами у законодавстві щодо своєї діяльності ввійдуть у новий рік депутати місцевих рад та які реальні можливості для контролю за депутатом отримають територіальні громади і громадяни.

Більшість цих законодавчих новел є здобутком нової Верховної Ради України 9 скликання, яка приступила до роботи 29 серпня 2019 року.
 
Місцеві депутати можуть не показувати свої витрати протягом року

Минулого року було внесено ряд змін до законодавства, які напряму матимуть вплив на місцевих депутатів. 

Так, змінами до статті 46 Закону «Про запобігання корупції» передбачена нова форма декларації, яку депутати мають заповнювати з 1 січня 2020 року. НАЗК вже затвердило своїм рішенням нову форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування. З роз’ясненнями щодо кампанії декларування в 2020 році можна ознайомитись на офіційному сайті НАЗК.  

Із цікавого можна зазначити, що тепер депутатам, як і іншим суб’єктам декларування, необхідно буде у декларації зазначати дані про об’єкт декларування (майно, гроші, тощо), що перебував у володінні або користуванні суб’єкта декларування або членів його сім’ї, якщо такий об’єкт перебував у володінні або користуванні станом не тільки на останній день звітного періоду, а й у період не менше половини днів протягом звітного періоду.

А членами сім’ї депутата, як і іншого суб’єкта декларування, які не є його подружжям або дітьми, будуть вважаються особи, що спільно проживали із суб’єктом декларування не тільки станом на останній день звітного періоду, але й сукупно протягом не менше 183 днів протягом року, що передує року подання декларації. При цьому Закон не зазначає, де таке проживання має враховуватись: в Україні або за її межами.

Ще змінами до Закону надаються повноваження Національному агентству запобігання корупції отримувати від осіб, уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування, письмові пояснення з приводу обставин, що можуть свідчити про порушення вимог Закону щодо захисту викривачів. 

Тобто місцеві депутати будуть відповідальними у випадку порушення встановлених правил захисту викривачів, наприклад, у випадку розголошення даних особи, яка звернулась до депутата з інформацією про корупційні факти.

Окрім цього, депутатів місцевих рад звільнили від необхідності здійснювати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані. Тепер такий обов’язок поширюватиметься лише на службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також на осіб, що займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків.  

Немає активів - немає депутатства

У якості “бальзаму” від народних обранців можна вважати зміни до законів України "Про статус депутатів місцевих рад" та «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до яких додатковою підставою дострокового припинення повноважень депутатів місцевих рад визначається набрання законної сили рішенням суду про визнання активів депутата чи активів, набутих за його дорученням іншими особами або в інших передбачених законом випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави. 

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна стежити:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
На платформі Атестація депутатів місцевих рад.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Києві за реалізацію ініціативи відповідає громадська організація «Інтегріті ЮА».