Як звітують про свою діяльність депутати Миколаївської міської ради?

Як звітують про свою діяльність депутати Миколаївської міської ради?

Громадська організація «Агентство економічного розвитку» подовжує здійснювати моніторинг за звітуванням депутатами Миколаївської міської ради про свою діяльність за 2018 рік. На кінець травня 74% депутатів Миколаївської міської ради звітували про свою діяльність за 2018 рік, звітування  решти місцевих обранців підтвердити не вдалося. 

Відповідно до статті 16 Закону «Про статус депутатів місцевих рад» звіт депутата місцевої ради повинен містити відомості про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано, а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу. Разом з тим, у законі йдеться, що звітувати депутат зобов’язаний принаймні один раз на рік, а інформувати виборців про свою діяльність – не рідше двох разів на рік.

Так, на офіційному сайті Миколаївської міської ради у розділі Миколаївська міська рада – звітність за 2018 рік можна знайти звіти за 2018 рік депутатів Миколаївської міської ради VII скликання. Розглянимо пофракційно як та про що  звітували депутати.   

Фракція «Опозиційний блок» на чолі з головою Ігорем Дятловим прозвітували за однією формою, що містить: місце та час публічного звітування, кількість присутніх виборців, проблеми, які піднімались на зустрічі, кількість прийнятих виборців на прийомах та кількість вирішених питань, пропозиції до роботи Миколаївської міської ради. Хоч форма самого звіту депутата міської ради не визначена законом, але інформацію, яку має містити звіт законодавець визначив.

Нажаль депутати ігнорують дану норму закону, з порушеннями за своєю формою висвітлені звіти Олександра Бернацького, Олега Бурганенко, Лариси Веселовської, Артема Грозова, Володимира Євтушенко, Сергія Жайворонка, Олександра Малкіна, Наталії Манзюк, Станіслава Мішкура, Миколи Пономарьова, Зинаїди Танасевич, Вячеслава Янкова. З фракції виділяються звіти двох обранців Дмитра Жвавого та Павла Зоткіна, депутати свої звіти розмістили не лише на сайті ради, але і на своїх сторінках у Facebook, пост зі звітом містить подяку голові фракції Ігорю Дятлову, інформацію про справи, які були вирішенні за сприянням депутатів, куди були направлені кошти депутатського фонду та фото. Світлана Ласурія свій звіт оформила у формі фото, на яких міститься інформація про справи вирішенні за її сприянням. 

Депутати з фракції Об’єднання «Самопоміч» прозвітували за аналогічною формою, такими депутатами є Федір Панченко, Наталя Горбенко, Олексій Лепішев, Дмитро Січко, Світлана Таранова. У своїх звітах депутати не вказали час публічного звітування. З фракції виділяється звіт депутата Тетяни Суслової, яка у своєму звіти керувалась законодавством та зазначила наступну інформацію:  про свою діяльність у раді та постійній комісії, про роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу. Але відомостей про публічне звітування Тетяною Сусловою немає.

Депутати з фракції «Наш край» звітували не лише на сайті ради, а і на сайті партії. Так голова фракції Юрій Гранатуров висвітлив свій звіт не лише на офіційному сайті ради, а і на сайті партії «Наш край», а публічно звітував у приміщенні осередку партії. Також звіт ще одного депутата віднайшли на сайті партії, це Сергій Карцев. Сергій Карцев оформив свій звіт у формі презентації з фото досягнень своєї депутатської діяльності, справи, яким сприяв депутат. Інші депутати фракції Олег Грипас, Сергій Кантор, Вячеслав Карцев, Олег Крісенко, Сергій Мотуз прозвітували лише на сайті ради за формою, що містить місце та час публічного звітування, кількість присутніх виборців, проблеми, які піднімались на зустрічі, кількість прийнятих виборців на прийомах та кількість вирішених питань, пропозиції до роботи Миколаївської міської ради. Сергій Шульгач зазначив у своєму звіти лише куди були спрямовані кошти депутатського фонду за звітний період.

Депутати з фракції Блок Петра Порошенка «Сорлідарність» прозвітували в повному складі, крім Олександра Шанайца. Звіти наявні таких депутатів: Олени Кісельової, Кирила Горбурова, Тетяни Казакової, Костянтина Картошкіна, Ігоря Концевого, Анатолія Петрова, Євгена Римаря, Сергія Танасова.  Всі депутати фракції зазначили місце публічного звітування кількість присутніх виборців, проблеми, які піднімались на зустрічі, кількість прийнятих виборців на прийомах та кількість вирішених питань, пропозиції до роботи Миколаївської міської ради. Але Костянтин Картошкін у місці свого публічного звітування зазначив – технічний кабінет «Заря-Машпроект», підприємство, де він є генеральним директором, що ставить під сумнів відкритість зустрічі зі своїми виборцями.

З позафракційних депутатів можна знайти звіти Сергія Іванова та Олега Солтиса. Сергій Іванов зазначив інформацію про роботу в раді та постійній комісії, які доручення виборців були виконані за звітний період. Олег Солтис зазначив місце звітування, які питання під час зустрічі піднімали виборці, скільки питань було вирішено ним за звітний період.

Таким чином, за підсумками аналізу повноти звітності депутатів Миколаївської міської ради, можемо відзначити, що більшість депутатів не дотримуються норм законодавства, щодо обов’язковості інформації, яка має бути в звіті депутатів. Основним недоліком  звітування, можемо вважати відсутність уніфікованої форми подачі звітів. 

Наразі, за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад».

За додатковою інформацією щодо здійснення ініціативи в Миколаївській області звертайтеся до ГО «Агентство економічного розвитку», e-mail: aerbox@ukr.net.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Миколаєві за реалізацію ініціативи відповідає ГО «Агентство економічного розвитку».