Як звітують депутати Черкаської міської ради про свій рік роботи?

04.06.2024

Третина депутатів Черкаської міської ради прозвітувала про свою діяльність протягом 2023 року. Про це свідчать результати моніторингу, що у рамках всеукраїнської громадської кампанії “Атестація депутатів  місцевих рад” провели експерти Черкаського ОО КВУ.

Звітування депутатів перед виборцями є невід'ємною складовою демократичного процесу, оскільки саме так громадяни можуть оцінити ефективність та прозорість роботи своїх обранців. Однак, коли справа доходить до реальних звітів, часто виникають питання щодо їхньої повноти та чесності.

У Черкаській міській раді ситуація із звітуванням депутатів ніколи не була ідеальною. Громадські організації та активісти часто вказують на те, що багато депутатів або зовсім не звітуються або роблять це формально, надаючи мінімум інформації. Така практика не лише підриває довіру виборців, але й ускладнює контроль за виконанням передвиборчих обіцянок та прийняттям рішень.

Як свідчать результати моніторингу, лише третина (29%) депутатів оприлюднила свої звіти за 3-ій рік каденції. А ті, які були оприлюднені, переважно потребують суттєвого доповнення. Аналіз змісту останніх звітів показує, що багато депутатів обмежуються загальними фразами без конкретики, часто уникаючи згадок про “складні” питання та зазначаючи дані, що важко перевірити.

Проте не можна не відзначити позитивні зрушення. В березні 2024 року депутати Черкаської міської ради нарешті прийняли нормативний акт, який зобов'язує їх звітувати перед громадськістю, а також стандартизує і регламентує процедуру звітування - Положення про звітування  депутатів Черкаської міської ради. Розробка та прийняття рішення радою зокрема стали можливими внаслідок багаторічного лобіювання цих змін з боку активу Черкаського КВУ і всеукраїнської громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад». Це важливий крок до підвищення прозорості та відповідальності у роботі ради. Ухвалення такого акту свідчить про готовність депутатів прислухатися до вимог громадян і працювати над покращенням своєї діяльності.

Але кампанія звітування за 2023 рік почалась ще без цього документу, і тому депутатський корпус Черкаської міської ради підійшов до цього питання “без ентузіазму”. І навіть традиційно інформативний і своєчасний звіт секретаря Черкаської міської ради Юрія Тренкіна не став прикладом для всього депутатського корпусу. 

Станом на травень 2024 року на офіційному сайті Черкаської міської ради (https://chmr.gov.ua/) розміщено лише 10 звітів. Це становить 26% від тих депутатів, щодо яких було проведено моніторинг (з моніторингу були виключені два депутати, які за визначенням законів воєнного стану не оприлюднюють дані про свою діяльність). У минулому році цей показник на таку саму дату складав 81%. 

Здебільшого депутати розміщують звіти, крім сайту Черкаської міської ради, також і на власній сторінці в мережі facebook. Звітування перед виборцями наживо в 2023-2024 роках не зафіксовано. 

Депутати, які оприлюднили свій звіт на сайті Черкаської міської ради: Інна Бандура, Сергій Кудактін, Сергій Рубан, Віталій Красюк, Олександр Савенко, Сергій Шабатура, (“Європейська Солідарність”), Юрій Тренкін (ВО Батьківщина), Катерина Холупняк, Валерія Шинкарьова (“Голос”), Іван Сухарьков (“Черкащани”). 
Депутат Георгій Гладкий (”За Майбутнє”) оприлюднив інфографіку зі своїм звітом тільки в мережі facebook.

Таким чином, тільки депутати фракції партії “Європейська Солідарність” в повному об'ємі прозвітували за 2023 рік. Інші фракції централізованого звітування не практикували.

Інформацію про використання коштів депутатського фонду депутати Черкаської міської ради в своїх звітах традиційно не оприлюднюють.

На тлі результатів цьогорічної звітної кампанії активісти громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад” та Черкаської ОО КВУ закликають до більшої прозорості та відповідальності з боку депутатів. Вкотре наголошуємо, що не тільки впровадження, але і дотримання чітких стандартів звітності можуть забезпечити надання повної та достовірної інформації про діяльність кожного депутата. Лише таким чином можна забезпечити реальний контроль громадян за роботою своїх обранців та підвищити рівень довіри до органів місцевого самоврядування.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»