Чинний склад Миколаївської міської ради працює вже понад два з половиною роки, які припали на кризові періоди для України та світу, такі як епідемія COVID-19 та пов'язані з ним карантинні обмеження, що тривали майже два роки, Операція Об’єднаних Сил та повномасштабне вторгнення росії на територію України, яка вплинула на всі сфери життя українського суспільства. Відповідно до цих факторів комунікація з виборцями була ускладнена та потребувала пошуку нових форматів і методів взаємодії. Деякі депутати адаптувалися та почали активніше використовувати, зокрема, електронну комунікацію, інші – ймовірно можуть використовувати ці фактори як виправдання для зменшення своєї комунікації з виборцями.
Експерти ГО «Агентство економічного розвитку» в межах всеукраїнської громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» проаналізували канали комунікації миколаївський міських депутатів із виборцями та дійшли наступних висновків: відповідно до інформації з відкритих джерел, комунікація знаходиться на низькому рівні.
Де шукати миколаївських депутатів?
Так, контактна інформація, висвітлена на сайті Миколаївської міської ради, потребує суттєвого оновлення.
Так, у трьох депутатів не вказана контактна інформація – контактний номер, адреса електронної скриньки та щодо наявності сторінки в соціальних мережах – Олена Нестеренко ПП «Слуга народу», Вікторія Перевєрьзєва ПП «Європейська Солідарність», Артем Хачатуров ПП «ОПЗЖ».
Станом на 18 вересня контактний номер телефону не вказаний у 5 депутатів, не працює або відключений – у 3, надано міський (0512…) номер установи, де працює депутат – 4, вказаний номер помічників – 4.
Інформація про місце проведення прийомів громадян частково не актуальна. Це стосується інформації про адреси прийому громадян представниками заборонених партій. Так, у депутатів Партії Шарія вказано вул. Мала Морська, 108, 2 поверх, каб.№7 – за даною адресою розташована партійна громадська приймальня. Деякі депутати від ПП «ОПЗЖ» також вказали адресу партійної громадської приймальні по вул. Спаській, 60-б, наприклад Артем Ільюк, Руслан Москаленко, Єлизавета Тріщанович, Артем Хачатуров.
Хто активний у facebook?
Інформацію про наявність сторінок у соціальних мережах не надали 16 з 54 депутатів. Серед тих, хто її надав, однак не висвітлюють на цих сторінках депутатську діяльність - 12, не публікувалось жодної інформації тривалий час - у восьми депутатів.
Депутати від фракції Партії Шарія Лариса Дробот, Микола Карцев, Олександр Ковтун, Тетяна Кравчук, Андрій Кучеренко хоча надали інформацію про наявність сторінок в соціальній мережі facebook, проте всі вони мають обмеження. Лариса Дробот та Микола Карцев не оновлюють інформацію та не роблять публікації про депутатську діяльність. Тетяна Кравчук, ймовірно, видалила профіль. Олександр Ковтун та Андрій Кучеренко закрили профілі.
Проте є депутати, які активно комунікують з виборцями в соціальних мережах, інформують про свою депутатську діяльність та про суспільно важливі теми.
Віталій Кім (ПП «Слуга народу») переважно інформує про діяльність в рамках роботи на посаді очільника Миколаївської обласної військової адміністрації. Раміль Агабеков (ПП «Слуга народу) також публікує інформацію в рамках діяльності на посаді заступника голова Миколаївської районної ВА. Олександр Розумний, Єлизавета Тріщанович (ПП «ОПЗЖ»), Наталя Горбенко (ПП «Слуга народу») на своїх сторінках висвітлюють волонтерську діяльність.
Тетяна Домбровська (ПП «Слуга народу») активно інформує про політичну та депутатську діяльність на сторінці у facebook, проте на сайті міськради вказане посилання, яке має некоректне покликання на відсутню сторінку. На своїй сторінці депутатка робить публікації за результатами сесій, обговорення законопроєктів, звернень та загальнонаціональних партійних ініціатив.
Юрій Степанець (ПП «Слуга народу») на своїй сторінці у facebook веде активну комунікацію із підписниками, ділиться суспільно важливою інформацією, проводить благодійні збори та інформує безпосередньо про власну депутатську діяльність. Особливу увагу приділяє питанням безбар’єрності.
Федір Панченко (ПП «Пропозиція») та Дмитро Січко (ПП «Пропозиція») використовують сторінки у facebbok в тому числі для комунікації з виборцями та інформування про депутатську діяльність. Дмитро Січко систематично надає інформацію про роботу на окрузі, відповідає на коментарі під публікаціями. Федір Панченко також активно вступає у діалоги під публікаціями та надає досить чіткі відповіді.
Євген Павлович (ПП «Пропозиція»), Сергій Танасов (ПП «Європейська Солідарність») та Андрій Єрмолаєв (ПП «Пропозиція») перебувають на службі в Збройних Силах України і публікації на сторінках в соціальних мережах мають характерний інформаційний посил. Проте варто зазначити, що Євген Павлович знаходить час на відвідування сесій та комісій, відповіді на електронні листи та повідомлення у месенджер, тобто комунікація з виборцями продовжується. Сергій Танасов напроти, після 24 лютого 2022 року не бере участі у депутатській діяльності та у ЗМІ зазначив, що "не в захваті, що він є депутатом". Андрій Єрмолаєв за 2023 рік зробив невелику кількість публікацій, проте деякі з них відображають ненайкращу комунікаційну стратегію у спілкуванні та оприлюднені власних думок.
Також можна звернути увагу на те, що депутати також надають можливість волонтерським ініціативам, громадським організаціям та підприємцям публікувати дописи на facеbook-сторінках. Особливо це виділяється на сторінках Максима Коваленко (ПП «Слуга народу»), Рустамджана Садрідінова (ПП «Наш Край»), Олени Кузьміної (ПП «Слуга народу»).
Переважно депутати Миколаївської міської ради не використовують соціальні мережі для комунікації з виборцями та інформування про свою депутатську діяльність у 2022-2023 рр. На сторінках публікується партійна та волонтерська інформація, передруки новин та «вірусних» картинок, вітальні листівки зі святами. Але як інструмент для комунікації соцмережі використовують одиниці.
Акцентуючи увагу на важливість контактування виборців з депутатами для вирішення проблемних питань округу та місцевих мешканців, враховуючи право громадян на звернення, зокрема, до представницьких органів та ОМС зазначимо про доступні можливості налагодження такої комунікації.
Як сконтактувати з обранцями?
Виборець може контактувати з депутатом за допомогою висвітленої на сайті міськради інформації: зателефонувавши депутату або помічнику, відвідавши особистий прийом громадян, через електронну скриньку та у соціальних мережах. Проте інформація на сайті міськради частково застаріла та обмежує можливості звернення виборців. Але вони можуть надіслати звернення до депутатів через канцелярію Миколаївської міської ради zvern@mkrada.gov.ua, kancel@mkrada.gov.ua. В даному випадку виборець може прослідкувати за ходом розгляду свого звернення, отримавши реєстраційний номер звернення та слідкуючи за реагування на нього у межах законодавчо закріпленого терміну. При оформленні усного звернення також фіксується дата та персональні дані особи, яка звернулася.
Досить часто виборці звертаються до депутатів із питань, які стосуються житлово-комунального господарства та життєдіяльності міста. Для оптимізації роботи міська рада затвердила регламент роботи міського контакт-центру, через який громадяни можуть зареєструвати звернення та відслідковувати його розгляд без пошуку депутата.
На сайті міськради також передбачена форма для звернення онлайн та вказано всі необхідні деталі для оформлення звернення та запитів на інформацію на адресу міського голови, першого заступника міського голови, заступників міського голови, керуючого справами виконавчого комітету Миколаївської міської ради.
Якщо виборець не знає, хто є депутатом його округу, то на початку чинної депутатської каденції було оприлюднено інформацію щодо округів із закріпленими за ними депутатами. Якщо жоден депутат не пройшов по округу виборця, то він має право звернутися до будь-якого з них або до міської ради в цілому.
Інформаційний сайт міськради також надає громадянам можливість публічно подякувати депутатам за фотовиставки, розвиток спорту, «залатані» проїзди і тому подібне. Однак остання подяка від громадян на сайті була зареєстрована 23.02.2023 та адресована Артему Ільюку - депутату від забороненої партії «ОПЗЖ».
На сайті також передбачена можливість ознайомитися з річними звітами депутатів, щоб дізнатися про роботу зі зверненнями громадян та іншою інформацією, проте за 2022 рік інформацію надали 5 з 54 депутатів. Тому зробити висновки про активність депутатів за звітний період немає можливості, тим паче інші доступні ресурси для інформування також використовуються обмежено.
Отже, комунікація з виборцями це важливий елемент роботи депутатів, який в свій час зможе забезпечити їх репутаційними бонусами на майбутні вибори. Для виборців мати налагоджений зв'язок із депутатами це в першу чергу можливість сприяти у вирішенні проблемних питань округу та брати участь в питаннях пов’язаних із місцевим самоврядуванням та життям громади.
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».