Як працюють депутати у постійних комісіях Київради

02.09.2019

Як працюють депутати у постійних комісіях Київради

Продовжуючи моніторинг та аналіз діяльності депутатів Київради, ми звернули увагу на роботу депутатів у постійних комісіях, де повинні готуватися та відшліфовуватися будь-які рішення ради, направлені на забезпечення інтересів територіальної громади.

Адже, відповідно до частини 1 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

При цьому, відповідно до закону, депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради. А у разі пропуску депутатом протягом року більше половини засідань постійної комісії відповідна рада може звернутися до виборців з пропозицією про відкликання такого депутата у встановленому законом порядку.

Отже, брати участь у роботі постійних комісій ради, до складу яких він входить, це обов’язок депутата, що й передбачено законом.

У Київраді створено 13 постійних комісій, і ми проаналізували, як їх засідання відвідують депутати і як в цілому ці комісії працюють.

Узагальнюючи отримані результати, ми звернули увагу, що постійні комісії з невеликою кількістю депутатів - їх членів (від 4 до 6) - мають взірцеві показники відвідуваності: жоден з депутатів-членів комісії не пропускав її засідань. З цього боку можна відмітити постійні комісії Київради з питань дотримання законності, правопорядку та запобігання корупції; з питань культури, туризму та інформаційної політики; з питань місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв’язків; з питань освіти, науки, сім’ї, молоді та спорту; з питань охорони здоров’я та соціального захисту; з питань регламенту та депутатської етики та з питань торгівлі, підприємництва та регуляторної політики.
Натомість комісії з більшою кількістю депутатів-їх членів дають вже гірший результат відвідуваності.

Більше половини засідань постійних комісій, членами яких вони є, пропустили депутати Ваган Товмасян (“Батьківщина”), Петро Кузик (“Свобода”), Алла Шлапак (“Єдність”), Олексій Руденко (“Самопоміч”, “Київська команда”) та Максим Шкуро (“Солідарність”).

Тепер перейдемо до більш детального ознайомлення з роботою постійних комісій Київради та депутатів, які є членами цих постійних комісій.


Постійна комісія Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку
До предметів відання зазначеної комісії належать формування та використання бюджету територіальної громади міста Києва та відповідні контрольні функції. Комісія складається з 20 депутатів. Очолює комісію Андрій Странніков (фракція «Солідарність»). Також до складу комісії входять ще 10 депутатів від фракції «Солідарність», 4 - від фракції «Єдність», по 2 депутати від фракцій «Батьківщина» та «Свобода» та 1 депутат від фракції «Самопоміч».

У 2018 році комісія провела 56 засідань.
Більше половини засідань комісії пропустили 4 депутати: Ваган Товмасян (“Батьківщина”) – 44, Петро Кузик (“Свобода”), який є першим заступником голови комісії – 35, Алла Шлапак (“Єдність”) – 31 та Олексій Руденко (“Самопоміч”, “Київська команда”) – 30. Голова комісії має в пасиві 1 пропущене засідання.

Звіт про роботу комісії на сайті Київради відсутній.

Постійна комісія Київської міської ради з питань власності
До предметів відання зазначеної комісії відносяться питання формування комунальної власності, володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності територіальної громади міста Києва та відповідні контрольні функції. Комісія складається з 11 депутатів. Очолює комісію Леонід Антонєнко (“Самопоміч”, “Київська команда”). 

Також до складу комісії входять 6 депутатів від фракції «Солідарність» та по 1 депутату від фракцій «Батьківщина», «Єдність», «Свобода» та «Самопоміч». Депутат Київської міської ради Вадим Пишняк, який не був членом жодної постійної комісії Київради, увійшов до складу постійної комісії з питань власності 20.12.2018. У 2018 році комісія провела 56 засідань.

Більше половини засідань комісії не пропустив жоден з її членів. Найбільша кількість пропусків засідань комісії у депутата Юрія Вахеля (“Самопоміч”, “Київська команда”) - 20. Голова комісії має в пасиві 10 пропущених засідань.

На сайті Київради розміщено звіт про роботу постійної комісії Київської міської ради з питань власності за 2018 рік. Відповідно до звіту, комісія розглянула 6435 питань (в тому числі 5726 питань оренди комунального майна, 180 проектів розпоряджень, 179 проектів рішень та 350 інших питань).

Постійна комісія Київської міської ради з питань дотримання законності, правопорядку та запобігання корупції
До основних предметів відання зазначеної комісії належать питання правопорядку, боротьби зі злочинністю та корупцією, дотримання законів України у діяльності Київської міської ради, Київського міського голови, формування та діяльності постійних та тимчасових контрольних комісій, депутатських груп, фракцій, депутатів ради, секретаріату Київської міської ради та відповідні контрольні функції.
Комісія складається з 5 депутатів. Очолює комісію Олег Бондарчук (“Свобода”). Також до складу комісії ще входять по 1 депутату від фракцій «Батьківщина», «Єдність», «Свобода» та «Самопоміч». Фракція «Солідарність» не надала свого представника до складу зазначеної комісії.

У 2018 році комісія провела 25 засідань. Зазначена комісія відмічається зразковою відвідуваністю: жоден з депутатів-членів комісії не пропускав її засідань. 

На сайті Київради розміщено звіт про роботу комісії за 2018 рік. Відповідно до звіту, комісія розглянула 415 питань свого порядку денного, підготовлено 21 проект рішень Київради та опрацьовано 460 звернень і скарг фізичних та юридичних осіб, листів, запитів на інформацію, тощо.

Постійна комісія Київської міської ради з питань екологічної політики
До основних предметів відання зазначеної комісії відносяться питання реалізації екологічних прав громадян, місцевих екологічних програм, додержання природоохоронного законодавства, організації озеленення, охорони зелених насаджень, погодження дозволу на спеціальне використання природних ресурсів загальнодержавного значення та відповідні контрольні функції.
Комісія складається з 8 депутатів. Очолює комісію Костянтин Яловий (“Єдність”). Також до складу комісії входять по 2 депутати від фракцій «Батьківщина» та «Самопоміч» і по 1 депутату від фракцій «Єдність», «Свобода» та «Солідарність».

У 2018 році комісія провела 21 засідання. Більше половини засідань комісії не пропустив жоден з її членів. Найбільша кількість пропусків засідань комісії у депутата Олени Антонової (“Батьківщина”) - 3. Голова комісії не має пропущених засідань.

На сайті Київради розміщено звіт про роботу комісії за 2018 рік. Відповідно до ннього, комісія розглянула 1011 питань, з них 890 проекти рішення Київської міської ради (з яких – 253 проекти рішення були внесені до порядку денного пленарного засідання Київської міської ради) та 121 загальних питань (із них 13 електронних петицій, підтриманих територіальною громадою міста Києва, та 6 місцевих ініціатив).


Постійна комісія Київської міської ради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу
До основних предметів відання зазначеної комісії належать питання управління об'єктами житлово-комунального господарства, реформування та якості забезпечення населення житлово-комунальними послугами, паливно-енергетичного комплексу, поводження з побутовими відходами, організації надання ритуальних послуг та відповідні контрольні функції.

Комісія складається з 11 депутатів.  Очолює комісію Володимир Бондаренко (“Батьківщина”). Також до складу комісії входять 4 депутати від фракції «Солідарність», 3 депутати від фракції «Самопоміч» і по 1 депутату від фракцій «Батьківщина», «Самопоміч» та «Свобода».
У 2018 році комісія провела 29 засідань.

Більше половини засідань комісії не пропустив жоден з її членів. Найбільша кількість пропусків засідань комісії у депутатів від фракції «Самопоміч» Вадима Ноздрі (перший заступник голови комісії) – 13 та Наталі Манойленко - 10. Голова комісії має в пасиві 1 пропущене засідання.

На сайті Київради розміщено звіт про роботу комісії за 2018 рік. Відповідно до звіту, комісія вивчила та розглянула 309 питань свого порядку денного, у тому числі 214 проектів рішень Київради.

Постійна комісія Київської міської ради з питань культури, туризму та інформаційної політики
До основних предметів відання зазначеної комісії належать питання культурно-просвітницької діяльності (включаючи питання видавничої справи та розповсюдження книжкової продукції, бібліотечної справи, кінематографії та кінопоказів, народних художніх промислів, відпочинку та розваг, парків та галерей), охорони історико-культурної та археологічної спадщини (включаючи питання збереження та використання історичних споруд, музейної, архівної справи, діяльності заповідників, повернення культурних цінностей), благодійної діяльності, функціонування мережі туристичних послуг та готельного господарства, релігій та національних меншин, діяльності комунальних засобів масової інформації  та відповідні контрольні функції.

Комісія складається з 5 депутатів. Очолює комісію Вікторія Муха (“Солідарність”). Також до складу комісії входять 2 депутати від фракції «Самопоміч» та по 1 депутату від фракцій «Батьківщина» і «Свобода». Фракція «Єдність» не надала свого представника до складу зазначеної комісії.

У 2018 році комісія провела 28 засідань. Зазначена комісія відмічається зразковою відвідуваністю – жоден з депутатів-членів комісії не пропускав її засідань.

На сайті Київради розміщено звіт про роботу комісії за 2018 рік. Відповідно до документу, комісія розглянула та прийняла рішення з 276  питань (з них 111 проектів рішень Київської міської ради та справ, 4 - міські цільові програми).


Постійна комісія Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування
До основних предметів відання зазначеної комісії належать питання  володіння, користування та розпорядження землями територіальної громади міста (включаючи питання передачі земельних ділянок у власність чи користування, приватизації земельних ділянок, припинення права користування та вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності), здійснення контролю за використанням і охороною земель комунальної власності, архітектурно-будівельної діяльності, планування та забудови територій (включаючи питання підготовки та затвердження Генерального плану забудови міста Києва та його приміської зони, проектів детального планування територій, схем планування територій), розміщення рекламно-інформаційного обладнання (засобів реклами) та елементів дизайну міського середовища  та відповідні контрольні функції.

Комісія складається з 23 депутатів. Очолює комісію Олександр Міщенко (“Солідарність”). Також до складу комісії входять ще 12 депутатів від фракції «Солідарність», по 3 депутати від фракцій «Батьківщина» та «Єдність», по 2 депутати від фракцій «Самопоміч» та «Свобода».
У 2018 році комісією заплановано і організовано 31 засідання, проте 4 засідання постійної комісії не відбулися у зв’язку з відсутністю кворуму.

Більше половини засідань комісії пропустив Максим Шкуро (“Солідарність”) - 16. Наступними за найбільшою кількістю пропущених засідань йдуть Вячеслав Непоп (“Солідарність”) та Володимир Старовойт («Батьківщина») - по 15 пропущених засідань. Голова комісії має в пасиві 2 пропущених засідання.

На сайті Київради розміщено звіт про роботу комісії за 2018 рік. Відповідно до нього, комісія розглянула та вивчила 4166 питань, до комісії надійшло та опрацьовано 5455 листів, звернень юридичних та фізичних осіб, урядової кореспонденції, інформаційних запитів, доручень та інших документів.

Постійна комісія Київської міської ради з питань місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв'язків
До основних предметів відання зазначеної комісії належать питання місцевого самоврядування та органів самоорганізації населення, виборів, референдумів та інших форм безпосереднього волевиявлення громадян, адміністративно-територіального устрою м. Києва, організації управління районами в м. Києві, організації та проведення недержавних масових громадських заходів політичного, релігійного, культурно-просвітницького, спортивного та іншого характеру, служби в органах місцевого самоврядування, нагородження та заохочення Київської міської ради та відповідні контрольні функції.

Комісія складається з 4 депутатів. Очолює комісію Олександр Березніков (“Батьківщина”). Також до складу комісії входять по 1 депутату від фракцій «Солідарність», «Самопоміч» та «Свобода». Фракція «Єдність» не надала свого представника до складу зазначеної комісії.
У 2018 році комісією проведено 25 засідань.

Ця комісія також відмічається зразковою відвідуваністю – жоден з депутатів-членів комісії не пропускав її засідань.

На сайті Київради розміщено звіт про роботу комісії за 2018 рік. Відповідно до звіту, комісія розглянула 256 питань, надійшло та опрацьовано 1001 листів, звернень юридичних та фізичних осіб, урядової кореспонденції, інформаційних запитів, доручень та інших документів, надано відповіді на 370 звернень.

Постійна комісія Київської міської ради з питань освіти, науки, сім'ї, молоді та спорту
До сфери діяльності належать питання діяльності закладів освіти та науки, діяльності позашкільних навчальних закладів, науки, науково-технічної діяльності, інноваційної діяльності, розвитку високих технологій, соціального захисту дітей дошкільного та шкільного віку, студентської молоді, педагогічних, наукових, інших працівників закладів та установ освіти і науки м. Києва, соціальної підтримки багатодітних сімей, допомоги сім'ям, які опинилися у складних життєвих обставинах, запобігання насильству в сім'ї, протидії торгівлі людьми, молодіжної політики, фізичної культури, спорту та спортивної діяльності та відповідні контрольні функції.

Комісія складається з 6 депутатів. Очолює комісію Ганна Старостенко (“Солідарність”). Також до складу комісії входять 3 депутати від фракцій «Самопоміч» та по 1 депутату від фракцій  «Батьківщина» та «Солідарність». Фракції «Єдність» та «Свобода» не надали своїх представників до складу зазначеної комісії.

У 2018 році комісією проведено 28 засідань. Жоден з депутатів-членів комісії не пропускав її засідань.

На сайті Київради розміщено звіт про роботу комісії за 2018 рік. Відповідно до нього, комісією було розглянуто 851 питань, у тому числі 711 проектів рішень Київради, до комісії надійшло та опрацьовано 856 листів, звернень юридичних та фізичних осіб, урядової кореспонденції, інформаційних запитів, доручень та інших документів.

Постійна комісія Київської міської ради з питань охорони здоров'я та соціального захисту
До основних предметів відання зазначеної комісії належать питання діяльності закладів охорони здоров'я, забезпечення населення медико-санітарною допомогою, діяльності закладів соціального захисту населення, соціального захисту інвалідів, ветеранів війни, соціального захисту дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, надання громадянам пільг на утримання дітей у школах-інтернатах, а також щодо оплати харчування дітей у школах (групах з подовженим днем), зайнятості населення та заходів щодо соціального захисту населення від безробіття та відповідні контрольні функції.

Комісія складається з 6 депутатів. Очолює комісію Олег Гелевей (“Свобода”). Також до складу комісії входять 2 депутати від фракцій «Солідарність» та по 1 депутату від фракцій  «Батьківщина», «Єдність» та «Самопоміч».

У 2018 році комісія провела 16 засідань. Жоден з депутатів-членів комісії не пропускав її засідань. 

На сайті Київради розміщено звіт про роботу комісії за 2018 рік. Відповідно до документу, комісія розглянула 221 питання, у тому числі 138 проектів рішень Київради.

Постійна комісія Київської міської ради з питань регламенту та депутатської етики
Ця комісія займається питаннями діяльності Київської міської ради, Київського міського голови, формування та діяльності постійних та тимчасових контрольних комісій, депутатських груп, фракцій, депутатів ради, секретаріату Київської міської ради, реалізації депутатами Київської міської ради своїх повноважень, взаємодії Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), електронного урядування та відповідні контрольні функції.

Комісія складається з 4 депутатів. Очолює комісію Олег Макаров (“Самопоміч”, “Київська команда”). Також до складу комісії входять 3 депутати від фракцій «Солідарність». Інші фракції - Батьківщина», «Єдність» та «Свобода» - не надали своїх представників до складу зазначеної комісії.

У 2018 році комісією проведено 15 засідань, причому жоден з депутатів-членів комісії не пропускав її засідань.

На сайті Київради розміщено звіт про роботу комісії за 2018 рік. Відповідно до нього, комісія розглянула 112 питань, з яких 31 проект рішення Київради, а також 75 звернень фізичних та юридичних осіб.


Постійна комісія Київської міської ради з питань торгівлі, підприємництва та регуляторної політики
До основних предметів відання зазначеної комісії належать питання промисловості, регуляторної політики у сфері господарської діяльності, визначення правил торгівлі на ринках, створення та діяльності закладів торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування населення, захисту прав споживачів, тимчасових споруд (малих архітектурних форм) на території м. Києва та відповідні контрольні функції.

Комісія складається з 5 депутатів. Очолює комісію Олександр Бродський ("Єдність"). Також до складу комісії входять 2 депутати від фракцій «Солідарність» та по 1 депутату від фракцій «Самопоміч» та «Свобода». Фракція «Батьківщина» не надала своїх представників до складу зазначеної комісії.

У 2018 році комісія провела 19 засідань, і жоден з депутатів-членів комісії не пропускав її засідань.

На сайті Київради розміщено звіт про роботу комісії за 2018 рік. Відповідно до звіту, комісією було розглянуто 360 питань, з яких 243 - проекти рішень Київради.

Постійна комісія Київської міської ради з питань транспорту, зв'язку та реклами
До сфери її інтересів входять питання будівництва, реконструкції та утримання мережі дорожньо-транспортного комплексу та інфраструктури автомобільних шляхів сполучень, функціонування міського транспорту загального користування, телекомунікації та зв'язку, інформаційних технологій та інформатизації, розміщення зовнішньої реклами та відповідні контрольні функції.

Комісія складається з 9 депутатів. Очолює комісію Олексій Окопний (“Солідарність”). Також до складу комісії входять ще 3 депутати від фракцій «Солідарність», 2 депутати від фракцій «Самопоміч» та по 1 депутату від фракцій «Батьківщина», «Єдність» та «Свобода». 

У 2018 році комісія провела 21 засідання. Більше половини засідань комісії не пропустив жоден з її членів. Найбільша кількість пропусків засідань комісії у депутата Максима Борозенця (“Самопоміч”, “Київська команда)” - 2.

На сайті Київради розміщено звіт про роботу комісії за 2018 рік. Відповідно до звіту, комісія розглянула 358 питань, з яких 234 проекти рішень Київради.

І знову законодавчі прогалини
При аналізі роботи постійних комісій Київради ми виявили декілька цікавих особливостей та прогалин щодо виявлення та врегулювання конфлікту інтересів.

По-перше, можна побачити, що існують «ресурсні» комісії – «бюджетна», «власності»  і «земельна», до відання яких належать питання майна і грошей, які найбільше цікавлять депутатів. При цьому ці комісії дають найбільшу кількість прогульників, що може свідчити про інтерес депутатів при роботі в цих комісіях тільки до пов’язаних з такими депутатами питань.

По-друге, депутати-члени постійних комісій беруть участь у роботі різного роду інших комісій і груп, створених при раді чи її виконавчому органі, що вирішують майнові або грошові питання. Наприклад, комісії з питань оренди майна територіальної громади міста Києва, комісія з розміщення тимчасових споруд (МАФів), комісія з розгляду проектів молодіжних та дитячих громадських, для реалізації яких надаватиметься фінансова підтримка, тощо. При цьому питання виявлення та врегулювання конфлікту інтересів в таких робочих органах ніяким чином не врегульовані ані законом, ані регламентом ради.

Отже, вважаємо за необхідне звернути увагу і законодавців, і представницьких органів місцевого самоврядування на необхідність усунення цієї прогалини та її негативних наслідків для надійного запобігання проявам корупції у діяльності рад та депутатів.

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна стежити:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
На платформі Атестація депутатів місцевих рад.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Києві за реалізацію ініціативи відповідає громадська організація «Інтегріті ЮА».