Як працюють депутати Черкаської міської ради під час війни

Як працюють депутати Черкаської міської ради під час війни

Нова ініціатива «Атестація депутатів. Війна» започатковує серію публікацій, присвячених публічній діяльності депутатів міських рад обласних центрів в умовах воєнного стану. 

Війна росії проти України суттєво змінила діяльність органів місцевого самоврядування.  Більшість основних функцій, які виконували депутати місцевих рад, після 24 лютого відійшла на другий план. 

У Черкасах, як і у більшості областей, які не зазнали окупації, депутати продовжують представляти інтереси громади у міській раді, проводять пленарні засідання та комунікують із виборцями. Але абсолютна більшість депутатів відтепер займається питаннями оборони, координує гуманітарні напрямки та залучається до різноманітних волонтерських чи військових ініціатив. 

Експерти Черкаської обласної організації “КВУ” зібрали з публічних джерел та проаналізували інформацію щодо активностей місцевих обранців за три місяці війни починаючи з 24 лютого 2022 року. 

Депутатська діяльність
Вторгнення росії консолідувало Черкаський депутатський корпус. 24 лютого депутати терміново зібралися на позачергове засідання. Були розглянуті важливі питання забезпечення оборони міста і зокрема виділення матеріальних і фінансових ресурсів на потреби територіальної оборони.



В наступні тижні сесії і комісії не проводились, хоча був постійно налаштований онлайн-зв'язок і відбувалася певна координація дій міської влади, партій і депутатів. 

Окремо варто зауважити, що майже всі депутати Черкаської міської ради залишились в місті: не вдалось достеменно визначити, чи перебуває в місті депутатка від “ОПЗЖ” Юлія Погостинська.

17 березня Черкаська міська рада в повному складі (42 депутати) звернулася до Міністерства юстиції України із проханням заборонити діяльність в Україні політичної партії «Опозиційна платформа – За життя». Прикметно, що звернення підтримали і 4 депутати від “ОПЗЖ”.

19 травня відбулася 24 сесія Черкаської міської ради, яка пройшла частково в режимі онлайн. Перед цим були проголосовані зміни до регламенту, які й визначили можливість і порядок проведення сесій онлайн. Серед питань, що були розглянуті, - заяви двох депутатів Черкаської міської ради від фракції «ОПЗЖ» Олега Кашка та Ярослава Левицького про припинення депутатських повноважень. Крім того, проголосували питання про припинення існування фракції «ОПЗЖ» у Черкаській міській раді, оскільки всі четверо депутатів написали заяви про вихід з цієї фракції.

Скоріш за все, відтепер в Черкаській міській раді буде не 42, а 40 депутатів. Адже міська ТВК, посилаючись на прецедент, створений ЦВК, зможе не додавати нових депутатів замість вибулих через те, що партія “ОПЗЖ” заборонена в Україні. 

Що ж стосується здійснення прийому громадян, то він фактично призупинений, і депутатські приймальні переформатовані під пункти роздачі гуманітарної допомоги.

Волонтерська діяльність
З перших днів війни абсолютна більшість депутатів Черкаської міської ради (33 з 42, або 79%) активно зайнялась допомогою ЗСУ, теробороні і внутрішньо переміщеним особам. 

За пропозицією депутатів міськради Романа Дісканта, Владислава Пустовара, Віктора Євпака, було терміново перепрофільовано благодійний фонд  “Черкаси проти коронавірусу-19” і перетворено його на «Фонд для перерахунку коштів для захисту міста і підтримки ЗСУ, надання допомоги біженцям, теробороні тощо». Секретар міськради Юрій Тренкін та міський голова Анатолій Бондаренко підтримали таке рішення. (



Варто зауважити, що секретар міської Ради Юрій Тренкін (“Батьківщина”) з перших днів війни активно займається координацією волонтерських ініціатив і гуманітарними питаннями 



Окремі депутати також розпочали власні волонтерські ініціативи.
Наприклад, депутат Араік Мкртчан (“Слуга народу”) постачає продукти першої необхідності для ВПО



Нарек Казарян (ВО “Черкащани”) створив фонд “Цитадель”, який координує допомогу військовим і переселенцям і проводить волонтерську діяльність.



Депутат Іван Сухарьков (ВО “Черкащани”), який також є директором КП “Черкасиводоканал”, крім технічної допомоги ЗСУ, також організував на підприємстві навчання з надання екстреної допомоги за допомоги військових інструкторів-медиків з США та Великої Британії. 

Андрій Мушієк (“За майбутнє”) разом із своїм батьком, депутатом обласної ради Михайлом Мушієком, зібрали кошти, придбали і передали в ЗСУ автомобіль.



Віктор Євпак (“Голос”) разом зі своєю дружиною (громадянкою Великобританії) активізували роботу сімейного “Фонду Віктора і Кароліни Євпак” і активно постачають гуманітарні вантажі в зону бойових дій. 



Депутати від фракції “ЄС” вирішили спільно працювати в гуманітарному напрямку і створили волонтерський центр «Хрещатик-Сіті», який опікується ВПО.

 

Також спільну волонтерську діяльність організували депутатки від партії “Голос” Надія Івашкова, Катерина Холупняк і Валерія Шинкарьова.



Активну проукраїнську позицію зайняв депутат від “ОПЗЖ” Олег Кашко, який щоденно займається волонтерською роботою і звітує про це в соцмережах. 



Також до цієї діяльності активно долучився й інший депутат від “ОПЗЖ” Ярослав Левицький. Варто зауважити, що ці два депутат в перші дні війни оголосили про свій вихід із “ОПЗЖ”, а в квітні подали заяви про складання депутатських повноважень. Станом на кінець травня вони вже не є депутатами. 

Волонтерська допомога буває різною. Наприклад, Карина Абрамова (“Слуга народу”), проводить безкоштовні консультації для вагітних жінок-переселенок зі Сходу.

 

Депутат від партії “Голос” Сергій Шмиголь став обласним координатором невідкладної фінансової допомоги для внутрішньо переміщених осіб, що надається Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців. 

Участь у лавах ЗСУ
Депутати Руслан Батир і Владислав Пустовар проходять службу у лавах ЗСУ. Владислав Пустовар - генерал поліції, в минулому очільник Черкаського УМВС. 



Наприкінці варто згадати депутата Сергія Прядку, який виступив на Іграх Нескорених і  приніс Україні медаль найвищого ґатунку у штовханні ядра.



Загалом депутати Черкаської міської ради починаючи з 24 лютого суттєво змінили напрямки своєї громадсько-політичної діяльності. І хоча не існує прямого зобов'язання  представників місцевих рад займатись гуманітарними питаннями чи брати участь у обороні країни, але усвідомлення необхідності захисту країни і важливості участі у цьому публічних персон, спонукало їх до активності під час війни з агресором. 

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати в соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
На платформі Атестація депутатів місцевих рад.
В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснюється оцінювання та про його результати можна дізнатись на сайті організації.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка вебплатформи «Місцеві депутати. Атестація».