Як депутати Сумської міської ради відвідували засідання сесій та комісій у 2022 році?

Як депутати Сумської міської ради відвідували засідання сесій та комісій у 2022 році?

13 місцевих обранців протягом другого року своєї каденції сумлінно взяли участь у понад 90% сесій, а четверо - безвідповідально прогуляли 70-90% засідань. Хтось цілком мав об’єктивні причини для пропусків, виконуючи бойові завдання в лавах ЗСУ, а дехто продовжує ігнорувати депутатські повноваження, незалежно від зовнішніх факторів. 

Про це свідчать результати моніторингу, який у рамках всеукраїнської громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад” посеред інших напрямків оцінювання провели аналітики Сумської платформи реформ, дослідивши дисципліну відвідування засідань сесій та постійних комісій депутатами Сумської  міської ради  з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року. 

Аналіз здійснено на основі публічної звітної інформації про виконання плану роботи Сумської міської ради за 2022 рік, отриманої на відповідний запит.  Враховуючи, що згідно з відповіддю на запит, у розпорядженні міськради відсутня інформація про наявність у окремих депутатів вагомих підстав, таких як служба у Збройних Силах України, що пояснюють причини невідвідування засідань сесій та комісій, даний аспект аналізувався на основі відкритих даних.

Загальні умови аналізу та порівняння з попереднім періодом
Оцінка другого року повноважень депутатів Сумської міської ради проведена з урахуванням незвичності умов функціонування органів місцевого самоврядування  під час воєнного стану, з поправкою на пріоритети діяльності депутатів та долучення до сил оборони країни, але водночас із максимальним дотриманням загальної методології атестації. 

Розуміючи, що на рейтингову таблицю вплинула неможливість досягнення частини критеріїв з об’єктивних причин через службу кількох депутатів в лавах Збройних Сил України,  вважаємо за необхідне відзначити Володимира Чепіка, Олександра Кисіля, Вадима Акпєрова, Олега Рєзніка  окремо “поза конкурсом” . 

Водночас, порівнюючи дані 2022 року з оцінкою за попередній 2021 рік, можна констатувати, що якщо на показники окремих свідомих депутатів дійсно вплинули об’єктивні причини воєнного стану, то деякі не надто відповідальні народні обранці продовжують системно ігнорувати депутатські повноваження за будь-яких умов.

Так, Ірина Купрейчик продовжує бути однією із найзлісніших “прогульників” будь-яких засідань (за даними минулорічної атестації за 2021 рік також пропустила понад 80% засідань комісій та 60% сесій), а Вікторія Гробова так само має стабільний показник “нижче середнього” по відвідуванню постійних комісій (за даними минулого звіту пропущено понад 60% засідань).

А от минулорічні депутати-“відмінники” відвідувань сесійних засідань Олександр Кисіль, Володимир Чепік, Олег Рєзнік, які  вступили до лав ЗСУ,  цілком логічно у воєнному 2022-му не могли відвідувати засідання робочих органів ради з такою ж відповідальністю, виконуючи далеко не менш важливі завдання із захисту держави. Тож цілком ймовірно, що після перемоги України над рашистськими окупантами, згадані депутати-захисники продовжуватимуть так само якісно виконувати свої обов’язки вже у стінах Сумської міської ради.

В той же час деякі депутати у 2022-ому навпаки навіть підвищили особисту дисципліну відвідувань засідань: зокрема, Рустам Галаєв та Анатолій Сагач суттєво активніше почали відвідувати депутатські комісії, Дмитро Васюнін та Владислав Куц  - пропускали менше сесій, а  Олександр Вегера - помітно зменшив кількість проігнорованих як сесій так і комісій. 

Дисципліна відвідування пленарних засідань сесій
Протягом 2022 року Сумською міською радою було проведено 20 сесійних засідань. Загалом скликано 17 сесій , в т.ч. 10 позачергових, 3 сесії мали по два пленарних засідання. 

Тобто навіть в умовах воєнного стану Сумська міська рада продуктивно працювала. Перше засідання після початку нової фази російсько-української війни було проведено вже 05 березня 2022 року. І хоч на ній і було розглянуто єдине питання “Про звернення Сумської міської ради на підтримку прохання Президента України Володимира Зеленського про закриття неба над Україною” - та показово, що явка депутатів в період, коли Суми перебували в оточенні ворога, була досить високою -  участь у сесії взяли 34 із 42 обраних представників громади.

Загалом протягом 2022 року 13 депутатів  систематично та регулярно відвідували пленарні засідання сесій та мають не більше ніж 10% пропусків. До “відмінників” належать: Вадим Акпєров,  Андрій Баранов, Інна Босенко,  Ірина Губська, Олександр Джарішнелов, Сергій Дмитренко, Олена Дяговець, Максим Зеленський,  Артем Кобзар, Євген Косяненко, Оксана Кубрак, Ігор Перепека, Володимир Шилов.    

17 обранців пропустили до 30% сесійних засідань протягом року. Сесійними “хорошистами” були Дмитро Васюнін, Рустам Галаєв, Геннадій Гризодуб, Вікторія Гробова, Валентина Домінас, Ірина Дяденко, Юрій Жиленко, Олександр Зименко, Ігор Кальченко, Владислав Куц, Єфрем Лазарев, Олег Левченко, Світлана Липова, Марина Нагорна, Олег Рєзнік,  Анатолій Сагач,  Дмитро Хандурін.

 7 – пропустили до 50% сесій, тобто відвідали від 50 до 69 відсотків засідань. “Трієчки” отримують Олександр Вегера, Расул Галаєв, Віталій Жиленко, Євген Зюзь, Олександр Кисіль, Олександр Корольов, Дар'я Резнік, Володимир Чепік.

Найнижчий же (з результатами у “2” та “1” бал) рівень дисципліни відвідування пленарних засідань сесій продемонстрували наступні депутати: 

•    Олександр Соколов та Костянтин  Тихенко (кілька разів перейменована фракція “Опозиційна платформа “За життя”) – до 70% пропущених засідань 

•    Ірина Купрейчик (фракція “Сила і честь”), Юрій Перепека (ОПЗЖ) – до 90% «прогулів»

«Варто зауважити, що як протягом 2022 року, так і станом на момент написання даного матеріалу в Сумах існує проблема прозорості діяльності міської ради. Якщо тому факту, що сесії не анонсуються, існує логічне аргументування необхідністю безпекових заходів (хоч насправді останнім часом, на відміну від попередніх періодів, дату сесії цілком можна спрогнозувати, спираючись на регламент), - то аргументів на користь відсутності відеозапису засідання (хоча б постфактум) знайти складно. І взагалі неможливо пояснити той факт, що на сайті міськради “тимчасово” вже далеко не один місяць як зникли всі протоколи засідань 2022-2023 років. Отримати стенограму ходу сесії містяни можуть винятково через відповідний запит.» - заявив Максим Корнієнко, координатор Сумської платформи реформ.

Дисципліна відвідування засідань постійних комісій
В Сумській міській раді працюють 5 постійних депутатських комісій.

Протягом 2022 року постійна комісія з питань планування соціально-економічного розвитку, бюджету, фінансів, розвитку підприємництва, торгівлі та послуг, регуляторної політики, до складу якої входить 10 депутатів, протягом 2022 року провела 10 засідань

Шестеро народних обранців постійної комісії з питань законності, взаємодії з правоохоронними органами, запобігання та протидії корупції, місцевого самоврядування, регламенту, депутатської діяльності та етики, з питань майна комунальної власності та приватизації протягом року зібралися 7 разів.

Постійною комісією з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин, природокористування та екології (9 депутатів) проведено 9 засідань.

10 депутатів, що входять до постійної комісія з питань житлово-комунального господарства, благоустрою, енергозбереження, транспорту та зв’язку, за минулий рік для розгляду профільних питань провели 4 робочі зустрічі.

Постійна комісія з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення, освіти, науки, культури, туризму, сім’ї, молоді та спорту (6 депутатів) протягом року засідала 5 разів. 

Секретар міської ради Олег Рєзнік в даному аспекті не підлягав аналізу, оскільки за регламентом не входить до складу жодної комісії.

17 депутатів протягом другого року повноважень сумлінно відвідували засідання постійних комісій: взяли участь у понад 90% з них та пропустили не більше ніж 10%. Найефективнішими в даному плані були:  Вадим Акпєров, Інна Босенко, Олександр Вегера, Рустам Галаєв, Ірина Губська, Сергій Дмитренко, Валентина Домінас, Максим Зеленський, Євген Зюзь, Артем Кобзар, Євген Косяненко, Оксана Кубрак, Єфрем Лазарев, Олег Левченко, Ігор Перепека, Анатолій Сагач, Володимир Шилов.

10 обранців відвідали від 70% до 89% всіх засідань: Андрій Баранов, Дмитро Васюнін, Ірина Дяденко, Олександр Зименко, Олександр Кисіль, Олександр Корольов, Світлана  Липова, Марина Нагорна, Дар'я Резнік, Дмитро  Хандурін.

Шестеро депутатів взяли участь у 50-69% комісій: Геннадій Гризодуб, Олександр Джарішнелов, Олена Дяговець, Віталій Жиленко, Ігор Кальченко, Костянтин Тихенко.

П’ятеро представників сумських виборців долучилися до 30-49% засідань постійних депутатських комісій: Расул Галаєв, Вікторія Гробова,  Юрій Жиленко, Владислав Куц, Володимир Чепік.

Найнижчий рівень відвідуваності комісій (менше 30% відвіданих та понад 70% пропущених) мають три депутати: Ірина Купрейчик (фракція “Сила і честь”), Юрій Перепека, Олександр Соколов (кілька разів перейменована фракція “Опозиційна платформа “За життя”). 

«Аналогічно із сесійними засіданнями, в Сумській міській раді нині існують проблеми із прозорістю засідань постійних депутатських комісій, які найшвидшим чином варто вирішити одразу після завершення воєнного стану: нездійснення відеозапису та відсутність онлайн-трансляцій, непублікація планів роботи, неанонсування проведення засідань, відсутність у відкритому доступі протоколів засідань та розглянутих матеріалів.» - заявив Максим Корнієнко, координатор Сумської платформи реформ.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
 
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння підвищенню рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 15 міських рад обласних центрів України та міста Києва, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США) та Міжнародного фонду «Відродження».   За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.