Як депутати Рівнеради працюють для перемоги

01.06.2022

Як депутати Рівнеради працюють для перемоги

Першочерговий обов’язок місцевих депутатів – наших представників у Рівнераді – брати участь в ухваленні рішень від імені громади, комунікувати з людьми, аби належно представляти їхні інтереси в органах влади. Та разом з цим з початку повномасштабної агресії рф чимало депутатів більш активно розпочали займатися й іншою діяльністю – волонтерською, координаційною, або ж вступили на службу для захисту держави від ворога. Як місцеві обранці працюють у цей складний період, щоб наблизити перемогу, розповідаємо у межах Громадської ініціативи «Атестація депутатів місцевих рад».

Виконання депутатських повноважень

За період воєнного стану відбулося три сесійних засідання Рівненської міської ради, на яких депутати обговорювали такі питання: 

Дата засідання
Кількість присутніх депутатів
Порядок денний

05.03.2022 р.

33

1.Про звернення депутатів Рівненської міської ради до Президента Сполучених Штатів Америки, Президента Французької Республіки, Федерального канцлера Федеративної Республіки Німеччини, Прем’єр-міністра Великобританії, Генерального секретаря НАТО, урядів та парламентів країн – членів НАТО, послів та дипломатичного корпусу усіх держав НАТО про закриття неба над Україною.

2. Про звернення Рівненської міської ради до міст-партнерів та Конгресу регіональних і місцевих влад Ради Європи щодо ядерної загрози у зв’язку з обстрілами Запорізької атомної електростанції

08.03.2022 р.

32

1. Про звіт про виконання бюджету Рівненської міської територіальної громади за 2021 рік.

2. Про Програму створення місцевого матеріального резерву Рівненської міської територіальної громади для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на 2022-2025 роки.

3. Про внесення змін до Комплексної міської соціальної програми "Турбота" на 2021-2023 роки, затвердженої рішенням Рівненської міської ради від 13.08.2020 № 7764 (в редакції, затвердженій рішенням Рівненської міської ради від 30.12.2021 № 1875).

4. Про зміни до бюджету Рівненської міської територіальної громади на 2022 рік (вх. № 3087 від 21.02.2022).

15.04.2022 р.

24

1. Про врегулювання питання преміювання посадових осіб Рівненської міської ради.

2. Про звернення депутатів Рівненської міської ради щодо релокації українських підприємств та бізнесу із зони бойових дій та прифронтових територій до Рівненської міської територіальної громади.

3. Про звільнення від сплати за оренду комунального майна.

4. Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території Рівненської міської територіальної громади у період дії воєнного стану.


Зазначимо, що під час засідань 5 і 8 березня депутати Рівнеради виявили абсолютну єдність і голосували одностайно за всі питання порядку денного. Найгарячішим виявилося засідання 15 квітня. Депутати активно обговорювали всі питання, та найбільше дискутували щодо звільнення від сплати за оренду комунального майна. В результаті досягти компромісу не вдалося, тож проєкт рішення не отримав достатньої кількості голосів. Як конкретно обранці голосували за рішення, можна переглянути тут

Щодо прийому виборців у період воєнного стану, то у рівненських депутатів різний досвід його проведення. Звісно, депутати, які мобілізовані до війська, не мають змоги здійснювати такі прийоми, а депутати, які волонтерять, часто отримують звернення від людей, але не як депутати, а як волонтери. Наприклад, про це нам зазначала депутатка Олександра Коваленко. Її приймальня у цей період перетворилася на волонтерський центр. Також партійні офіси «Європейської Солідарності» та «Рівне Разом», які депутати використовували для зустрічей із виборцями, теж стали волонтерськими хабами. Деякі депутати, які системно здійснюють прийом виборців, розповідають, що під час визначених для прийому днів виборці не зверталися. Зважаючи на особливий період, радимо людям, які планують потрапити на прийом до депутата, сконтактувати з ним попередньо, щоб бути певними, що прийом точно відбудеться. 

Традиційно до 1 березня депутати звітують перед виборцями про роботу за попередній рік, але цьогоріч повномасштабна війна внесла свої корективи. 15 депутатів Рівнеради прозвітували про свою минулорічну роботу на сайті ради (Михайло Жаровський, Олександр Іванов, Святослав Клічук, Олександра Коваленко, Віталій Коваль, Марчук Катерина, Марчук Світлана, Олена Нездюр, Сергій Рибачок, Романюк Любов, Святослав Стельмащук, Василь Харковець, Олена Хотенко, Юрій Чаборай, Роман Яворський). Ще 16 депутатів розповідали про свою діяльність у етері місцевого телебачення раніше: це Володимир Валявка, Михайло Жаровський, Євгеній Іванішин, Олександра Коваленко, Марчук Катерина, Марчук Світлана, Олена Нездюр, Олександр Нестерук, Юрій Осіпчук, Сергій Рибачок, Романюк Любов, Святослав Стельмащук, Василь Харковець, Анна Хлістунова-Шарпар, Анатолій Чугуєвець, Віктор Шакирзян. Тамара Тимощук прозвітувала як голова про роботу постійної комісії з питань економічного розвитку. Роман Петролюк не звітував про свою роботу як депутата, бо набув повноважень лише у 2022 році.


Служба у Збройних Силах та Силах Територіальної оборони

Павло Алексєвич, очільник фракції «Європейська Солідарність», з перших днів займався територіальною обороною громади, а нині служить у Збройних Силах. Також депутат активно займається волонтерською діяльністю, розповідаючи про потреби військових у турнікетах і не тільки, та збір на це коштів.

Фото з фб-сторінки депутата.

Олександр Курсик, депутат фракції ВО «Батьківщина», служить у Збройних Силах. Рівнянам було особливо приємно побачити відеовітання до Дня народження Кобзаря від механізованої бригади Олександра, яке він розмістив у себе на Facebook-сторінці.

Тарас Обоїста, депутат фракції «Європейська Солідарність», зараз служить у Збройних Силах. Також депутат встигає ділитися порадами з усіма, хто перебуває у ТРО, ЗСУ та тилу, як режисер створює креативні відео, наприклад, про те, для чого турнікет і як його правильно накладати😊

Фото з Facebook-сторінки депутата

Також нам відомо про ще кількох депутатів – представників фракцій ВО «Свобода», «Європейська Солідарність», «Рівне Разом», «Голос», які служать у Збройних Силах України, Силах територіальної оборони та добровольчих формуваннях громади, проте менше розповідають про службу у соцмережах, тож і ми не будемо поки зазначати їхні імена. Зазначимо лише, що більше 20% депутатів Рівнеради стали на захист країни.


Волонтерська підтримка вимушено переміщених людей та військових

Більше половини депутатського складу Рівнеради зайнялися волонтерською діяльністю. Хтось – підтримує військових, хтось – вимушено переміщених людей, хтось координує роботу волонтерських штабів, хтось – підтримує медичний фронт, а хтось – психологічний. Хтось пише про збір коштів і допомогу, аби залучити більшу кількість людей і звітує про результати, хтось – допомагає особисто і принципово непублічно. Про чиюсь участь знає багато людей, про допомогу інших – лише близькі люди. Тим не менш, участь кожного, безумовно, важлива. 

Олександра Коваленко, депутатка фракції «Слуга Народу», стала співзасновницею волонтерського руху Ukraine For Heroes, керує волонтерським Центром «УКРАЇНА ДЛЯ ГЕРОЇВ» під егідою Президента. Центр відправляє продукти харчування та ліки до Києва, Київщини, Чернігівщини, Сумщини, Одещини, Дніпровщини Донеччини, Луганщини, Житомирщини, Харківщини. До підтримки центру долучається Олена Нездюр, депутатка ВО «Батьківщина».

 Фото з Facebook-сторінки депутатки.


Катерина Марчук, депутатка фракції «Рівне Разом» організовує благодійні ярмарки для підтримки військових закордоном. 

Фото з Facebook-сторінки депутатки.

Світлана Марчук, очільниця фракції «Рівне Разом», спільно з ГО «Рівне разом» та КЗ «Будинок ветеранів» збирають мистецькі твори для продажу на таких аукціонах. За кошти із ярмарків волонтери купують авто для бійців.


Фото з Facebook-сторінки ГО «Рівне разом».

Святослав Стельмащук, депутат фракції «Рівне Разом» займався оглядом та укомплектуванням бомбосховищ, долучається до волонтерських ініціатив ГО «Рівне Разом».

Фото з Facebook-сторінки депутата.

Любов Романюк, депутатка фракції «Слуга Народу», традиційно займалася акцією «Паска для друга», тільки цьогоріч не тільки для військових, але й для людей на визволених, але зруйнованих територіях. Депутатка, яка є керівницею управління культури Рівненської ОДА, опікується також волонтерським штабом ГО "Ресурсний центр підтримки ОСББ Рівненщини" та співпрацює із іншими волонтерськими осередками.


Фото з Facebook-сторінки депутатки.



Оксана Майборода, депутатка фракції «Європейська Солідарність», яка є інструкторкою ГО «Рівне-Такмед», навчає місцеву ТРО, також проводить навчання для всіх охочих, як надавати допомогу пораненим в умовах бойових дій. Виручені кошти спрямовуються на закупівлю турнікетів. 

Фото з Facebook-сторінки Рівне Європейське.

Також Оксана допомагає у волонтерських починаннях 5-річному сину, який за донати для госпітальєрів розсилає своє виконання пісні «Стефанія» Калуша.

Депутати фракції «Батьківщина» Олександр Курсик, Олександр Нестерук, Олена Нездюр, Сергій Васильчук та Галина Кульчинська закуповують та передають побутову техніку для місцевого військового госпіталю.

Фото із Facebook-сторінки Галини Кульчинської.

На потреби рівненського госпіталю Віктор Шакирзян, секретар Рівнеради, у березні віддав свою зарплату. Також посадовець спільно з працівниками Рівнеради долучається до роботи на волонтерському складі, де формують гуманітарні вантажі.

Олена Хотенко, депутатка фракції «Слуга Народу» займається продовольчим забезпеченням захисників, пошуком спорядження, медикаментів, отриманням, сортуванням та відправкою гуманітарних вантажів, допомогою внутрішньо переміщеним людям.

Фото з Facebook-сторінки депутатки.

Анна Хлістунова-Шарпар, депутатка фракції «За Майбутнє», яка є директоркою міської спортшколи, зараз організовує тренувальні збори для маленьких спортсменів у Польщі.

Фото з Facebook-сторінки депутатки.

Святослав Клічук, представник «Голосу» у Рівнераді, спільно із іншими активістами заснували ініціативу з психологічної просвіти, підтримки та супроводу «Психологічна оборона Рівного». Вона покликана передати необхідні методики та знання передусім для тих, хто працює з дітьми та батьками. Також спільно з колегою по фракції Зурабом Кантарією, волонтерять у логістичному хабі Громадянської мережі ОПОРА.

Також депутати долучаються до різних ініціатив за місцем своєї основної роботи.

Віталій Коваль, керівник фракції «Слуга Народу», який очолює Рівненську обласну військову адміністрацію, проводить систематичні брифінги про ситуацію у області, займається оповіщенням про повітряну загрозу, реагує на екстренні події на Рівненщині, спілкується із вимушено переміщеними людьми, які знайшли притулок у краї, підтримує релокований бізнес, а також об’єднує зусилля громадського сектору і влади, аби надати кращу гуманітарну підтримку тим, хто цього потребує і розвивати економіку.

Фото з Telegram-каналу Віталія Коваля.

У храмі Всіх Волинських Святих, настоятелем якого є Михайло Жаровський, депутат від фракції «Рівне Разом», було відкрито пункт збору допомоги для армії.


Фото з Facebook-сторінки депутата.

Багато депутатів менше розповідають про свою волонтерську участь у фб, тож про це можна довідатися швидше із подяк для них у соцмережах від інших людей. Деякі з депутатів допомагають, але принципово про це не розповідають. 


Нові реалії і вирішення завжди актуальних проблем: дайджест


Чимало ідей та ініціатив озвучували депутати останніми місяцями як реакцію на нові обставини повномасштабної агресії рф або ж піднімали до обговорення давні питання, які не втратили своєї актуальності в умовах війни. Також обранці продовжили працювати на своєму окрузі та опікуватися звичними для них сферами міського життя.

Павло Алексєвич, керівник фракції «Європейська Солідарність» звертався із депутатським зверненням до міського голови про рекомендації економічної та культурної блокади агресора.

Маріян Года, директор ТОВ «Рівень ЛТД», депутат фракції «За Майбутнє», ще у березні оголосив всеукраїнський конкурс на нову назву пива «Жигулівське», яке випускає його підприємство. В результаті він вирішив замінити назву, придуману більшовиками, на першопочаткову – «Віденське».

Віктор Шакирзян, секретар Рівнеради, який очолює комісію із перейменування міських вулиць, що займається також і вирішенням питань про демонтаж радянських постаментів у місті, зараз збирає пропозиції для створення артоб’єкту на Театральній площі міста.

Микола Бляшин, депутат фракції «Голос», пропонував створити умови для підтримки українського продукту у світі.

Олег Осуховський, депутат фракції ВО «Свобода» висловив позицію про потребу створення спецслужби на зразок ізраїльського Моссаду.

Святослав Клічук, депутат фракції «Голос», висловив ідею переглянути систему оплати праці працівникам органу місцевого самоврядування після перемоги. Причиною послугувала ситуація із преміюванням працівників міськради у період воєнного стану. Також цікавився станом рівненських доріг, як перебувають на гарантійному обслуговуванні, направивши звернення міському голові Рівного.

Галина Кульчинська, очільниця фракції «Батьківщина, роз’яснювала для людей ситуацію із об'єднанням двох навчальних закладів – ліцею «Престиж» та ЗОШ № 4, адже це викликало невдоволення людей і появу у місті оголошень із проханням захистити ЗОШ № 4. 

Олександр Нестерук, депутат фракції «Батьківщина» традиційно посприяв очищенню місцевої водойми, а Любов Романюк, депутатка фракції «Слуга Народу», подякувала Рівненському міському тресту зеленого господарства за оперативне реагування на її звернення і швидке виконання робіт.
 
Оксана Майборода, депутатка фракції «Європейська Солідарність», продовжує займатися міським озелененням, тож опитувала думку людей про порядок висадок.

У ці складні часи робота кожного – важлива. Чудово, коли депутати поряд із своєю основною діяльністю беруть на себе лідерські функції і організовують процеси отримання/доставки/передачі допомоги або ж долучаються своєю участю до інших ініціатив. Так само цінно, коли депутати належно виконують свою роботу, пропонують вирішення проблемних ситуацій і знаходять порозуміння для спільної мети – перемоги.

Контакти: Громадянська мережа ОПОРА у Рівненській області, тел. 0631665859, rivne@opora.org.ua.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка вебплатформи «Місцеві депутати. Атестація».