Під час пресконференції 13 грудня 2023 року голова громадської організації «Інтегріті ЮА» Юлія Зальцберг розповіла, що за період з 1 вересня по 30 листопада 2023 року представники ГО «Інтегріті ЮА» здійснювали моніторинг громадських приймалень 118 чинних на той момент депутатів Київської міської ради із 120 (офіційний склад ради).
Представниця ГО «Інтегріті ЮА» пояснила, що ще 15 травня 2023 року Київська міська рада підтримала дострокове припинення повноважень депутатки Олени Букало – представниці саморозпущеної фракції «Опозиційної платформи — За життя», заміщення депутатів якої не передбачено у зв’язку із забороною судом діяльності відповідної політичної партії. А станом на кінець періоду моніторингу (23 листопада 2023 року) депутат від фракції «Європейська Солідарність» Сергій Таран за власним бажанням склав повноваження депутата Київської міської ради. Саме тому моніторинг здійснювався щодо 118 депутатів Київської міської ради.
Станом на 1 грудня 2023 року на сайті Київської міської ради в розділі «Депутати» інформація про те, де здійснюється прийом громадян була розміщена у 98% депутатів Київради.
Водночас за результатами проведеного моніторингу щодо організації прийому громадян представниками депутатського корпусу Київради вдалося підтвердити здійснення прийому громадян 92% депутатами Київської міської ради. Йдеться мова про здійснення прийому помічниками або іншими працівниками приймальні, так і особисто депутатами Київради. Дещо інша ситуація з проведенням саме особистого депутатського прийому – зазначила Юлія Зальцберг.
86% депутатів Київради щодо яких здійснювався моніторинг проведення прийомів громадян – виконують свій передбачений законом обов’язок та проводять особистий прийом громадян. Під час моніторингу з різних причин не вдалося підтвердити здійснення особистого прийому виборців відносно 14% місцевих обранців. Це такі 17 депутатів Київської міської ради: з фракції «Слуга Народу» – Юрій Федоренко, з фракції «ЄС» – Олександр Погребиський, з фракції «УДАР» – Андрій Странніков, Олесь Маляревич, з фракції «Голос» – Василь Попатенко, Аліна Михайлова та Олександр Лінчевський (усі – несуть службу у складі ЗСУ); з фракції «ЄС» – Денис Любченко, Володимир Левін, з фракції «Слуга Народу» – Зоряна Скалецька (усі – нещодавно набули повноважень); з фракції «УДАР» – Володимир Гончаров (ймовірно, знаходиться не у Києві); позафракційна (з саморозпущеної фракції «ОПЗЖ») – Юлія Симуніна (приміщення, де знаходиться приймальня, реконструюється); з фракції «УДАР» – Роман Романюк, з фракції ВО «Батьківщина» – Катерина Глімбовська, з фракції «Слуга Народу» – Андрій Вітренко, (з саморозпущеної фракції «ОПЗЖ») – Ігор Кириленко та Рустем Ахметов (не вдалося з’ясувати причини не проведення особистого прийому).
Юлія Зальцберг зауважила, що з початком повномасштабного вторгнення рф більшість представників депутатського корпусу Київради перейшла на проведення особистого прийому громадян за попереднім записом (майже 82% депутатів організовують прийом у такому форматі). З них 64% місцевих обранців Києва, які проводили особисті прийоми громадян, не визначали чіткого графіку особистого прийому. Організація прийомів у такому випадку відбувається так: помічники записують охочих потрапити на особистий прийом до депутата громадян, коли вже є сформований певний список, визначають день та час прийому та повідомляють людей про це по телефону. Без попереднього запису можна потрапити на прийом лише до 4% місцевих обранців.
Що стосується активності громадян у відвідуванні приймалень депутатів у період моніторингу, то тенденція по Києву майже не змінилася за останні роки (до 8% депутатів Київради на прийом потрапляють до 5 жителів громади; до 47% депутатів – від 5 до 10 громадян; до 27% депутатів – від 10 до 15 виборців; ще до 18% депутатів – більше 15 осіб). Хоча в інших місцевих радах спостерігається зменшення активності громадян у відвідуванні приймалень депутатів. Це пов’язано, на думку Юлії Зальцберг, з наявністю «депутатських фондів» у місцевих обранців Києва та можливостями депутатів надавати матеріальну допомогу жителям територіальної громади Києва.
Відповідно перше місце в ТОП-5 питань, з якими жителі міської громади зверталися до місцевих обранців, займає виділення матеріальної допомоги (з такими питаннями зверталися до 91% депутатів). До інших популярних питань належать питання ЖКГ і благоустрою (зверталися до 48% депутатів Київради), гуманітарної допомоги (до 13 % депутатів), транспорту і дорожнього покриття (до 4% депутатів), тарифів (до 1% депутатів).
Голова ГО «Інтегріті ЮА» зауважила, що попри те, що виконання обов’язків депутатів цього складу Київської міської ради було ускладнене кризовими ситуаціями для України, які вплинули на всі сфери життя українського суспільства (громади тощо), такими як карантинні обмеження внаслідок епідемії COVID-19, повномасштабне вторгнення росії на територію України, ці обставини мають об’єднувати:
“І кожна людина в Україні, яка не служить в ЗСУ, має максимально якісно, добросовісно, відкрито виконувати свої обов’язки. Це стосується зокрема і місцевих обранців, яким ми намагаємося допомагати ставати більш відкритими, більш прозорими та відповідальними у своїй діяльності та належним чином виконувати свої повноваження”, - вважає вона.
З результатами моніторингу можна ознайомитися - тут.
Відео презентації результатів моніторингу - тут.
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»