Як депутати Івано-Франківської міськради спілкуються з виборцями через соцмережі

Як депутати Івано-Франківської міськради спілкуються з виборцями через соцмережі

Від початку повномасштабного вторгнення соціальні мережі стали основним джерелом комунікації між виборцями та місцевими обранцями. Перші кілька місяців регулярні прийоми громадян депутати не проводили, також був обмежений доступ до засідань ради та її органів: на сесії і засідання комісій не міг потрапити ніхто, крім депутатів та працівників ради, а інформували про діяльність ради лише на сайті релізами про прийняті рішення. Окрім того, протягом літа минулого року сайт міськради був на реконструкції - доступу до нього не було. Саме тому соціальні мережі стали джерелом комунікації депутатів ради з жителями виборчих округів. 

Ще з 2020 року майже всі депутати міської ради дуже активно ведуть свої сторінки у соціальній мережі Facebook: у всіх є свої сторінки у цій мережі - як особисті, так і публічні. 

Із 42-х депутатів Івано-Франківської міської ради шестеро вступили до лав ЗСУ та несуть, наразі, службу. Це Андрій Грималюк, Роман Марцінків, Маріанна Продан, Михайло Нагірний та Олег Капустяк з ВО “Свобода” а також Володимир Яблонь з фракції “ЄС”.

Фактично всі депутати починаючи з лютого поширювали інформацію про те, як можна допомогти ЗСУ чи окремим підрозділам, розповідали про свою роботу як волонтерів та повідомляли. як долучитись до волонтерських організацій і рухів. 

Лише чотири депутати міськради не вели сторінки у Facebook - це голова фракції ВО “Свобода” Роман Онуфріїв, який і до того не комунікував з виборцями у соціальних мережах. Микола Ковальчук з ЄС - його сторінка неактивна, проте коментарі відкриті. А от Андрій Строїч з “Свободи” видалив зі своєї публічної сторінки всю інформацію. У керівника фракції ВО “Батьківщина” Руслана Терешка сторінка у Facebook повнюється лише партійними постами або привітаннями із святами. 

Неактивними з початку повномасштабного вторгнення росїї стали сторінки восьми депутатів міської ради. Зокрема Олега Андрухіва, Олега Загурського, Ольги Бойчук, Віталія Бурка, Ростислава Котовича, Галини Куницької, Романа Харука (ВО “Свобода”) Андрія Балагури (ЄС)


З публічної сторінки Андрія Строїча у Facebook зникли майже усі публікації - сторінка станом на грудень 2022 року неактивна. 

Окрім перерахованих депутатів, решта дають можливість виборцям залишати коментарі під дописами, звітують про роботу і прийоми громадян, а також відповідають на повідомлення - самостійно або з допомогою помічників. Посилання на ці сторінки розміщені у профайлах депутатів на сайті міської ради. 

Дванадцять депутатів міської ради мають акаунти у мережі Instagram та доволі активно їх ведуть. Це Сергій Абрам’як, Олег Андрухів, Мар’ян Вагилевич, Ростислав Котович, Уляна Облещук, Віктор Синишин, Маріанна Смаль, Андрій Строїч (ВО “Свобода”), Андрій Балагура, Мар’яна Вершиніна,  Надія Когутяк, Юрій Лозяк  (ЄС).


Сторінка Сергія Абрам’яка в Instagram 

Особливо активний у різноманітних соціальних мережах - депутат Юрій Лозяк з “ЄС”: окрім Facebook та Instagram, він веде ще й YouTube - канал та TikTok


Канал
Юрія Лозяка на YouTube 

З осені 2022 року більша частина депутатів ради відновила прийом громадян офлайн. Про відновлення прийомів громадян депутати міськради почали повідомляти через соціальні мережі. Зокрема оголосили через соціальні мережі про офлайн прийоми громадян Сергій Абрам’як (ВО “Свобода”) Мар’яна Вершиніна, Надія Когутяк, Степан Руднянин (ЄС) 


Пост-звіт про проведення офлайн-прийому громадян на публічній сторінці Степана Руднянина у Facebook

Більшість депутатів у соціальних мережах звітують виборцям про свою роботу в межах округу та під час сесійних засідань. Проте за останній рік досить рідко повідомляють жителів про питання бюджету, тобто чи плануються виділення коштів на вирішення  проблем округу, чи міста загалом, обсяги фінансування тих або інших програм, що необхідні людям тощо. Лише кілька депутатів роблять загальні пости про засідання бюджетної комісії або публікують перелік питань, що розглядають або розглянули на сесії. Проте конкретних сум, пояснень чи причин виділення коштів на ту чи іншу роботу або товари жоден депутат не висвітлює.


Пост депутатки від ЄС Мар’яни Вершиніної про засідання бюджетної комісії міськради в грудні 2022 року.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння підвищенню рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 15 міських рад обласних центрів України та міста Києва, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США) та Міжнародного фонду «Відродження».   За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.