Як черкаські депутати комунікують з виборцями: Facebook-сторінки та офіційні сайти

Як черкаські депутати комунікують з виборцями: Facebook-сторінки та офіційні сайти

Абсолютно всі депутати Черкаської міської ради оприлюднили на сайті ради графіки проведення особистих прийомів громадян. Про це свідчать результати моніторингу процесу комунікації депутатів та депутатських фракцій Черкаської міської ради з жителями міста, який провели представники Черкаської обласної організації Комітету виборців України в рамках кампанії «Атестація депутатів місцевих рад».

Депутати Черкаської міської ради ведуть свою комунікацію з виборцями кількома шляхами: через сайти та соціальні мережі.

Сайт Черкаської міської ради
Хоча сайт є морально застарілим і незручним, але цілком виконує свою функцію щодо інформування про діяльність депутатів, а також концентрує необхідні дані.

Сторінка «Міська рада» на офіційному порталі Черкаської міської ради, міського голови і виконавчого комітету містить повну інформацію про кожного депутата, і на ній оприлюднюються всі відомості про проведення депутатського прийому.  

Зокрема там можна отримати інформацію про: прізвище, ім’я, по батькові депутата; біографію; депутатську комісію; номер виборчого округу; партійну приналежність; місце прийому; час прийому.

Також на відповідній сторінці можна дізнатись про оголошення і порядок денний сесій, регламент міської ради, протоколи пленарних засідань сесій, поіменне голосування міської ради, графік сесій і засідань постійних комісій, інформацію про участь депутатів у роботі сесій і постійних комісій, протоколи постійних комісій і засідань узгоджувальної ради, звіти депутатів, декларації про доходи, карту виборчих округів та розподіл житлових будинків за виборчими округами, про помічників депутатів тощо. 

Важливо акцентувати, що 100% депутатів Черкаської міської ради ХІ скликання оприлюднили на сайті ради графіки проведення особистих прийомів громадян. 

Прикметно, що 32 з 42 депутатів (або 76%) оприлюднили свою біографію станом на початок вересня, хоча станом на травень таких було лише 48%.  

Варто зазначити, що повну інформацію про прийом громадян, включно з телефоном, за яким можна записатись на прийом або отримати консультацію, станом на початок вересня оприлюднили лише 7 депутатів (близько 17% всього депутатського корпусу). Станом на травень таких було 10%.  

Окремо на сайті висвітлюється діяльність секретаря міської ради, міського голови та заступників, виконавчого комітету, структурних підрозділів, комунальних підприємств, установ та закладів. 

Сторінки і сайти місцевих осередків політичних партій  
У Черкаській міській раді 2020-2025 років скликання представлені 7 організацій політичних партій: ВО «Батьківщина», «Слуга народу», «Європейська солідарність», «Опозиційна платформа - За життя», «Голос», «За майбутнє» та ВО «Черкащани».  





Сайти регіональних осередків
Власні регіональні сайти мають три політичні сили: ВО «Батьківщина», «Європейська солідарність» і ВО «Черкащани».  З них тільки у “ЄС” відбувається регулярне оновлення новин і інформації. Сайти ВО «Батьківщина» і ВО «Черкащани» мають останні новини за травень і квітень 2021 року відповідно.



Організації партій «Слуга народу», «Голос» та «За майбутнє» мають тільки свої підрозділи на всеукраїнських  сайтах партій, які в основному містять контактну інформацію. Не вдалось знайти сайт обласної організації партії «Опозиційна платформа - За життя» навіть у розділі «Региональные офисы» на головному сайті цієї партії.

Сторінки у соціальній мережі Facebook
Усі організації політичних партій, представлені у Черкаській міській раді, мають свої Facebook-сторінки. Найбільш активно ведуться сторінки партій  «Слуга народу» та «Європейська солідарність». Щоденно на них розміщується по 3-4 пости, здебільшого про діяльність місцевих депутатів, а також передрук новин центрального офісу партії та її основних спікерів.



Досить регулярно (приблизно одна новина на два дні) наповнюються сторінки місцевих організацій партій ВО «Батьківщина» та ВО «Черкащани». Тут також можна знайти інформацію про місцевих депутатів, але здебільшого на сторінках розміщуються вітання з різноманітними святами і днями народження. 

Менш активно наповнюються регіональні сторінки партій «Голос» і «Опозиційна платформа - За життя»: близько одного оновлення на тиждень. Але якщо у партії «Голос» публікується здебільшого інформація про робочі будні партії і депутатів, то на сторінці “ОПЗЖ” переважно (близько 90%) розміщуються передруки виступів Юрія Бойка. 

Сторінка партії «За майбутнє» не оновлюється більше 4-х місяців і має останню новину про зміну керівництва обласного осередку від 9 травня 2021 року. 



На жаль на жодній із Facebook-сторінок, а також на партійних сайтах неможливо знайти контактні дані  про роботу депутатських приймалень. Хоча на Facebook-сторінках організацій партій «Голос», «Слуга народу» та «Європейська солідарність» періодично згадується робота депутатів, зокрема й щодо прийому громадян.

Сторінки депутатів Черкаської міської ради у соціальній мережі Facebook
Депутати Черкаської міської ради досить активні в соціальних мережах і здебільшого активно комунікують  з виборцями, активістами і журналістами. 

Представники Черкаського КВУ проаналізували активність депутатів у соціальній мережі Facebook за три літні місяці. 

Моніторинг показав, що з 42 депутатів 93 % (39 осіб) мають власну сторінку в мережі Facebook, яка є активною. Ще двоє депутатів (Андрій Мушієк і Олександр Замирайло) зареєстрували сторінки, але вони не оновлюються вже більше року. Щоправда з початку вересня Олександр Замирайло почав активно наповнювати свою персональну сторінку.  Не має своєї сторінки тільки депутат Тимофій Тронц від партії «За майбутнє».



З усіх депутатів Черкаської міської ради  88% (37 осіб)  періодично або активно пишуть про свою депутатську роботу, відвідування сесій, голосування тощо. 



Але з цих депутатів тільки 45% (19 осіб) демонструють реакцію, відповідають на питання та більш-менш активно коментують пости на своїх персональних сторінках. 



Але всього двоє депутатів (5%) інформують про роботу своєї громадської приймальні та питання, які піднімаються на прийомах. Варто відмітити, що один з цих депутатів - секретар міської ради Юрій Тренкін. На жаль, інші депутати в літні місяці 2021 року не слідували його прикладу. 

Нагадаємо, що депутати  місцевих рад є публічними особами і зобов’язані підтримувати зв’язки та періодично звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу. 

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати в соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
На платформі Атестація депутатів місцевих рад.
В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснюється оцінювання та про його результати можна дізнатись на сайті організації.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка вебплатформи «Місцеві депутати. Атестація».