Фракція прогульників і відмінники з мандатом. Як полтавські депутати ходять на сесії

10.12.2019

Фракція прогульників і відмінники з мандатом. Як полтавські депутати ходять на сесії

Четвертий рік каденції Полтавської міськради завершився і запам’ятався він новою коаліцією, новим виконкомом, плюс трьома новими депутатами та фактично мінус фракцією в раді. Розбираємося у цьому математичному рівнянні і говоримо далі про відвідування пленарних засідань - одному із обов’язків місцевих депутатів.

Перш за все, зазначимо, що рік каденції рахували від 26 листопада (дата, коли відбулося перше засідання Полтавської міськради сьомого скликання) 2018 року до 26 листопада 2019 року. За цей час відбулося 9 сесій, а точніше 11 пленарних засідань, враховуючи той факт, що двадцять третя позачергова сесія складалася із трьох засідань, і ухвалено більше 400 рішень. Проте далеко не всі члени депутатського корпусу були на засіданнях під час обговорень і голосувань за важливі для міста питання. 

Якщо говорити про загальні тенденції, то за рік не знайшлося жодного пленарного засідання, на якому були б усі 42 депутати Полтавської міськради. За результатами аналізу протоколів голосування та відповіді на запит про доступ до інформації, найменше відсутніх обранців було під час двадцять другої сесії у квітні 2019-го. Тоді на засіданні не з’явилися семеро членів фракції “Совість України”, для якої пропускати сесії у повному складі за рік стало традицією.

Найбільшу кількість відсутніх зафіксовано під час двадцять шостої позачергової сесії. На пленарне засідання у серпні 2019-го не з’явилося вже 15 депутатів: до фракції “Совість України” (7 осіб) додалася також у повному складі фракція БПП “Солідарність” (тоді 8 осіб). Нагадаємо, що до цього на двох попередніх сесіях (у червні й липні) БПП “Солідарність” вийшла з коаліції і втратила трьох “своїх” заступників міського голови. Голова фракції Андрій Матковський тоді причиною відсутності депутатів назвав “сором” за дії колег по корпусу: “Нам соромно за позицію депутатів «Рідного міста», СДП, «Батьківщини» та «Свободи», які розподілили перевиконання бюджету в 150 мільйонів грн. І визначили пріоритетом не фінансування закінчення ремонтів у дитсадках, школах, лікарнях міста та пропозиції молоді зі створення Молодіжного центру ініціатив. Натомість вирішили підвищити заробітну плату своїм висуванцям…”

Як би то не було, але сесія відбулася, і без обох фракцій корпус ухвалив більше 30 рішень.

Що ж до кількості пропусків, які назбирала за рік кожна із семи депутатських фракцій, то об’єктивно визначити наразі неможливо. Адже лише три з них від початку четвертого року каденції не змінювали свого складу, це “Совість України”, ВО “Свобода” та “СДП”.

Інші чотири – БПП «Солідарність», «Рідне місто», Об’єднання «Самопоміч» та ВО “Батьківщина” – то змінювали чисельність фракції, то проводили добровільну ротацію депутатів.

Однак, якщо брати до уваги лише фракції зі сталим складом, то перше місце очевидно отримує СДП, рік каденції фракція закрила без пропусків. Друге місце має ВО “Свобода”, у пасиві членів фракції шість пропущених засідань. 

Абсолютним чемпіоном за кількістю прогулів є “Совість України”. Депутати якої за 12 місяців так і не з’явилися на жодному із 11 пленарних засідань. Тож загалом на фракцію припадає 77 пропусків.

Ми спробували отримати коментарі від депутатів “Совісті України” щодо причини відсутності на сесіях. І ось що з цього вийшло: телефон Ліліани Бєлашової після кількох місяців активності знову поза доступом, іншого способу зв’язку з депутаткою знайти не вдалося. 

Максим Голдиш відповів на дзвінок, однак, почувши, що ми представляємо “Атестацію депутатів місцевих рад”, кинув слухавку. На подальші дзвінки депутат не відповів.

Володимир Левченко кілька разів просив перетелефонувати пізніше, після цього заблокував наш телефон.

Владислав Кива теж взяв слухавку, однак ситуація з коментарями від цього не покращилася. Депутат відмовився відповідати, бо “по телефону не бачить, наскільки ми офіційні”. На пропозицію зустрітися і переговорити запропонував приїздити в Соколову Балку - село в Новосанжарському районі Полтавської області, де він начебто зараз працює. Після цього Владислав Кива обірвав розмову.

Схожа ситуація із Володимиром Медяником. Депутат зі словами “я вас не знаю, я по телефону вас не бачу” відмовився будь-що коментувати. А на аналогічну пропозицію зустрітися й відповісти на питання, запропонував прийти у приймальню на прийом. Після цього депутат кинув слухавку і на дзвінки не відповідав. 

Зазначимо, Володимир Медяник, згідно з інформацією, опублікованою на сайті міської ради, проводить прийом кожного останнього вівторка місяця з 16:00 до 17:30 за адресою вул. Майдан Незалежності, 1-б (приймальня партії “Совість України”).  Тобто, наступний прийом, під час якого запропонував зустрітися Володимир Медяник, припадає на 31 грудня. Підкреслимо, підтвердити проведення прийому громадян цим депутатом так і не вдалося.

З Іриною Климко, принаймні, вдалося поспілкуватися, проте коментувати відсутність на пленарних засіданнях депутатка не виявила бажання. А на питання, чи планує надалі відвідувати сесії, відповіла, що “ще не вирішила”. Натомість запропонувала всі запитання ставити голові фракції Григорію Сахну.

З Григорієм Сахном ми сконтактували, однак коментар щодо ситуації з відвідуванням засідань також не отримали. Тому офіційно причина пропусків засідань “Совістю України” залишається таємницею.

Зазначимо, згідно із ст. 20 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, пропуск депутатом більше половини пленарних засідань сесій є підставою для позбавлення мандату.

Продовжимо екскурс персоналіями. Після членів фракції “Совість України” найбільше пропусків за рік мають депутати Анатолій Костенко (ВО “Свобода”) та Андрій Соколов (ВО “Батьківщина”) - у кожного по 4 не відвіданих засідання.

Як розповів Анатолій Костенко, тривалий час він бореться з онкозахворюванням, тому пропуски сесій пов’язані з лікуванням: “Із травня 2019-го хворію, пройшов 6 курсів хіміотерапії. На сьогоднішній день перебуваю на лікуванні в Києві, проходжу курс опромінення в радіології (я вважав, що всі знають про мою хворобу). Я вже восьмий місяць лікую онкозахворювання, тому, на жаль, депутатською діяльністю не маю можливості займатися. Як буде далі - час покаже…”

Депутат Андрій Соколов натомість зазначив, що під час пленарних засідань був у закордонних відрядженнях та “представляв Полтавщину на міжнародних виставках”.



Далі йдуть 14 депутатів, які упродовж четвертого року каденції пропустили по одному пленарному засіданню сесії. Це фракція БПП “Солідарність” у повному складі: Олександр Глазов, Володимир Корчака, Майя Матвеєва, Андрій Матковський, Юлія Мелкумова, Віталій Павлій, Вячеслав Федоряка; двоє представників ВО “Батьківщина” Олег Бєлоножко і Юрій Бойко; “свободівці” Юліан Матвійчук та Артем Чубенко; Олександр Кудацький від “Рідного міста”, Дмитро Лаптєв з Об’єднання “Самопоміч” та Тетяна Паутова (нині позафракційна, набула повноважень у лютому 2019-го).

І завершуємо депутатами, які за четвертий рік каденції не пропустили жодного засідання. Це Дмитро Батигін, Едуард Волков, Микола Перепелиця, Володимир Соколовський (“Рідне місто”), Сергій Бутко, Дмитро Сенчакович (Об’єднання “Самопоміч”), Олександр Кісільов, Юрій Синяк, Олена Чірікова-Зоріна (“СДП”), Анатолій Клименко, Дмитро Петров, Олександр Пінчук (ВО “Батьківщина”), Сергій Литвиненко, Тарас Синяговський, Вадим Ямщиков (ВО “Свобода”) та секретар міської ради Олександр Шамота.

Сюди ж відносимо і депутатів-новобранців, які набули повноважень упродовж четвертого року каденції та не набралися пропусків. Маємо на увазі Тараса Бойка і Віктора Харченка з “Рідного міста”.

До слова, ми не включали до рейтингу вже екс-депутата, колись члена СДП Сергія Луценка, який упродовж четвертого року каденції був позафракційним. Нагадаємо, Сергія Луценка відкликали за народною ініціативою у жовтні 2019 року. Замість нього до фракції СДП увійшов Олександр Рагулін, який набув повноважень 29 листопада під час сесії міської ради.



Підкреслимо, у Полтавській міській раді зберігається тенденція, коли депутати реєструють свою присутність на сесіях, однак фактично пропускають від кількох питань порядку денного до майже цілого засідання – це зафіксовано у результатах поіменного голосування. Прикладом є фракція ВО “Батьківщина”, яка у повному складі покинула двадцять четверту сесію на початку засідання. Однак офіційно пропусків членам фракції не зарахували.

Зазначимо, ми проаналізували відвідування пленарних засідань за три роки каденції і з’ясувалося, що лише двоє депутатів жодного разу не пропустили сесію. 

Наразі, за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад».

За додатковою інформацією про здійснення ініціативи в Полтавській області звертайтесь до: ГО «ПОЛТАВСЬКА ПЛАТФОРМА», e-mail: platformaplt@gmail.com.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».  В місті Полтава за реалізацію ініціативи відповідає ГО «ПОЛТАВСЬКА ПЛАТФОРМА».