Київські депутати досить активно використовують можливості соціальних медіа для комунікації зі своїми виборцями, тож де в Інтернеті можна знайти обранців та наскільки активно вони спілкуються з громадянами, - аналізували представники Інтегріті ЮА в рамках кампанії «Атестація депутатів місцевих рад».
Стандартними каналами е-комунікації, які використовують місцеві обранці Києва та осередки партій/фракції, зокрема, є партійні та особисті сайти/вебсторінки, особисті та публічні сторінки депутатів або публічні сторінки партійних організацій/фракцій у соціальних мережах. Проте деякі депутати використовують і більш нові прогресивні канали е-комунікації про які зазначимо у цьому дослідженні.
Facebook як основний канал е-комунікації депутатів Київської міської ради
Найбільш популярною соціальною мережею, де здійснюється спілкування на суспільно-політичні теми та відбувається комунікація між депутатами та мешканцями громади, є Facebook, проте останнім часом частина депутатів Київради з’явилася і в Instagram.
Так, станом на середину вересня 2021 року серед 120 депутатів Київради 115 мають сторінки у соціальній мережі Facebook та 69 депутатів - сторінки в Instagram (з них 9 депутатів - закриту приватну сторінку в Instagram).
При цьому переважна більшість депутатів Київради (61 депутат) мають одночасно як особистий профіль/профілі, так і публічну сторінку у Facebook.
Не вдалось знайти жодної сторінки у соціальних мережах Facebook та Instagram лише у п’яти депутатів Київської міської ради. Це Рустем Ахметов, Олена Букало, Сергій Мамоян (усі - фракція «ОПЗЖ»), Юлія Ярмоленко (фракція «Єдність»). Не виключено, що ці депутати взаємодіють із виборцями в інший спосіб. Проте, на нашу думку, місцевим обранцями слід збільшити обсяги висвітлення такої взаємодії, адже у виборців може складатися враження, що депутати не залучають зацікавлені сторони до своєї роботи.
Лідером за кількістю сторінок у соціальних мережах можна назвати Михайла Ковальчука (фракція ВО «Батьківщина»), який має чотири особисті профілі та одну публічну сторінку у Facebook, а також дві сторінки в Instagram. Важливо, що всі ці сторінки ведуться і постійно наповнюються інформацією, зокрема й про депутатську діяльність Михайла Ковальчука.
У переважній більшості особисті профілі та публічні сторінки депутатів Київради дозволяють здійснювати комунікацію через них та залишати питання/коментарі, окрім особистого профілю депутата Київради Михайла Царенка (фракція «ОПЗЖ»), де функція коментарів вимкнена, а публічна сторінка не містить жодного допису чи повідомлення.
Депутати Київради по-різному використовують можливості соціальних мереж. У більшості депутатів комунікація з виборцями спрямована на інформування про суспільно-важливі питання місцевого значення, про свою роботу в Київраді, в окрузі, про власний соціально-політичний досвід тощо. Способи інформування теж різняться: хтось створює свій унікальний контент, хтось – переважно поширює дописи з партійних сторінок або дописи колег-депутатів.
Серед депутатів, які постійно та активно інформують на сторінках Facebook про свою роботу в Київраді й важливі питання місцевого значення, що виникають у депутатській діяльності, можна відмітити Ксенію Семенову, Євгенію Кулебу, Владислава Трубіцина (усі – фракція «Слуга Народу»), Олесю Пинзеник, Михайла Терентьєва, Володимира Гончарова та Олександра Гончарова (фракція «УДАР»), Олександра Супруна та Олександра Тимченка (фракція «ЄС»), Аллу Шлапак (фракція «ВО Батьківщина»), Володимира Ялового (фракція «ОПЗЖ») тощо.
Проте не всі депутатські сторінки у соціальних мережах є активними, і не всі депутати міської ради діляться новинами, що стосуються міськради, чи власним соціально-політичним досвідом.
Так, зокрема, єдина виявлена особиста сторінка депутата Сергія Кримчака (фракція «Єдність») у мережі Facebook останній раз наповнювалася ще у 2015 році (будь-якого інформування Сергієм про свою депутатську діяльність на інших електронних каналах комунікації ми не знайшли).
Депутати Владислав Андронов (фракція «УДАР») та Олександр Плужник (фракція «ОПЗЖ») фактично не висвітлюють інформацію про свою депутатську діяльність у соціальній мережі Facebook, а депутати Леонід Ємець та Сергій Таран (фракція «ЄС») під час інформування на сторінках Facebook зосереджені більше на суспільно-політичних питаннях у країні, а не на питаннях місцевої ради чи своєї депутатської діяльності.
Також у деяких депутатів на сторінці Facebook висвітлюється більше інформації або тільки інформація про діяльність за «основним місцем роботи», а не депутатська діяльність у Київській міській раді. Особливо це прослідковується у депутатів Наталії Берікашвілі (фракція «Єдність»), Олександра Шовковського (фракція «УДАР») та Георгія Зантарая (фракція «Слуга Народу»).
Поширена практика інформування депутатами виборців не шляхом створення унікального контенту, а через репости дописів з партійних сторінок або позначення депутатів у дописах колег.
Є практика, коли комунікація депутатів з виборцями на сторінці Facebook переважно зводиться до привітання зі святами чи важливими датами та висвітлення своєї участі у різних заходах.
Проте важливо, і це стосується переважної більшості депутатів Київради, щоб через канали е-комунікації депутати не тільки вітали виборців зі святами та розповідали про різні заходи чи партійні активності, а й більше інформували про свою діяльність у Київраді, на окрузі та результати такої діяльності, про суспільно-важливі питання/проблеми місцевого значення та які шляхи вирішення цих проблем обираються, про проекти рішень ради, які розробляються та вносяться до порядку денного сесії, як вони впливають на життя громади, що вирішують, що регламентують, а також залучали мешканців громади до публічних консультацій чи громадських обговорень важливих місцевих питань.
Використання депутатами Київради додаткових інструментів для е-комунікації з виборцями
Депутати Київради Володимир Гончаров та Олександр Гончаров (фракція «УДАР»), окрім інформування та комунікації з виборцями в особистих профілях та на публічних сторінках у Facebook, додатково створили та здійснюють комунікацію з громадою через Facebook групи «Володимир Гончаров – Дарниця» та «Олександр Гончаров – Дарниця».
Деякі місцеві обранц -і Андрій Задерейко (фракція «ЄС»), Ярослав Федоренко (фракція «Єдність»), Володимир Слончак (фракція ВО «Батьківщина») та Андрій Странніков (фракція «УДАР») - пропонують своїм виборцям використовувати форму електронного звернення (посилання розміщене в описі профілю сторінок у соціальній мережі Facebook).
Хорошою практикою можна вважати використання депутатами Миколою Конопельком (фракція «Слуга Народу»), Олександром Бродським (фракція ВО «Батьківщина»), Іриною Никорак та Дінарою Габібулаєвою (фракція «ЄС») Telegram-ботів для отримання звернень/пропозицій громадян як додаткового інструменту для отримання зворотного зв’язку з виборцями.
Прогресивним засобом інформування виборців є ведення власних Telegram-каналів. Так, депутати Володимир Бондаренко (позафракційний), Ксенія Семенова (фракція «Слуга Народу»), Павло Бойченко, Володимир Прокопів, Вадим Сторожук та Олександр Тимченко (усі –фракція «ЄС») у своїх Telegram-каналах інформують громаду як про результати своєї депутатської діяльності, так і висвітлюють суспільно-політичні питання Києва та країни. Більш того, цей інструмент дає можливість коментувати підписникам повідомлення депутатів. Також власні Telegram-канали мають депутати Сергій Таран (фракція «ЄС») та Богдан Чорній (фракція «УДАР»). Проте повідомлення в Telegram-каналі Сергія Тарана не стосуються його депутатської діяльності. А Богдан Чорній останій раз публікував дописи у своєму телеграм каналі рік тому - у вересні 2020-го.
Депутат Олександр Тимченко(фракція «ЄС») додатково для інформування про свою діяльність використовує Twitter.
Питання комунікації сьогодні є дуже важливим, адже інформація виступає головним інструментом налагодження стосунків між депутатами та виборцями. А використання електронних каналів комунікації пришвидшує та покращує цей процес і сприяє відкритості й транспарентності представників громади. Тому варто використовувати усі можливі інструменти е-комунікації, а особливо ті що дають широким верствам населення технологічну можливість брати участь в обговоренні важливих місцевих питань.
ОНОВЛЕННЯ. Після поширення матеріалу "Аттестації" у ЗМІ депутатка Київської міської ради Марина Порошенко створила відповідну сторінку у соціальній мережі Facebook
Контакти: В місті Києві за реалізацію ініціативи відповідає громадська організація «Інтегріті ЮА», тел. (050) 538-74-93, e-mail: anticor.ngo2017@gmail.com.
Наразі за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
На платформі Атестація депутатів місцевих рад.
В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком».
На вебсайті: https://integrityua.ngo
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснюється оцінювання та про його результати можна дізнатись на сайті організації.
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Києві за реалізацію ініціативи відповідає громадська організація «Інтегріті ЮА».