Facebook та Instagram: як депутати Сумської міської ради налагодили онлайн-комунікацію з виборцями в умовах воєнного стану 

Facebook та Instagram: як депутати Сумської міської ради налагодили онлайн-комунікацію з виборцями в умовах воєнного стану 

ГО “Центр суспільних досліджень”  в рамках громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» продовжує дослідження діяльності депутатів Сумської міської ради в умовах дії воєнного стану в Україні.
 
Попри те, що діяльність кожного громадянина, і депутата місцевої ради зокрема, змінилася під час війни та набула нового значення, представники громади у місцевій раді здійснюють свої функції у відповідності та у спосіб, визначений Законом України «Про статус депутатів місцевих рад».

Саме тому в рамках громадської ініціативи було започатковано новий цикл досліджень з метою аналізу сталості роботи депутатського корпусу Сумської міської ради, збереження зв’язку місцевих обранців з виборцями.

Експерти “Центру суспільних досліджень” зібрали з публічних джерел та проаналізували інформацію щодо онлайн-комунікації місцевих обранців з виборцями за період з 1 червня по 1 листопада 2022 року. 

Facebook та Instagram: соцмережі для комунікації з виборцями
Досліджуючи питання онлайн-комунікації депутатів Сумської міської ради з виборцями, експерти “Центру суспільних досліджень” з’ясували, що найпопулярнішою соціальною мережею серед депутатського корпусу у Сумах є Facebook. Водночас більшість представників міської громади у раді також має зареєстровані сторінки у соціальній мережі Instagram.

Усі депутати Сумської міської ради, окрім Юрія Жиленки Юрія, Юрія Перепеки та Олександра Соколова (депутатська група «Платформа за життя та мир» (колишні члени фракції “ОПЗЖ”) мають особисті сторінки у соціальній мережі Facebook. Проте далеко не всі місцеві обранці використовують соціальну мережу для комунікації з виборцями та інформування про свою діяльність та роботу ради як органу місцевого самоврядування загалом. 

Так, 44% депутатів Сумської міської ради не використовували соціальну мережу Facebook для комунікації з виборцями за період з 1 червня по 1 листопада 2022 року. Разом з тим, 56% представників депутатського корпусу активно використовують соцмережу для такого спілкування. 

Лише 31% депутатів інформують виборців про роботу Сумської міської ради та її органів, власну участь у підготовці рішень та інших документів, результати своєї роботи на своїх сторінках у Facebook. Водночас 69% з них не використовують соціальну мережу з такою метою.

62% представників депутатського корпусу Сумської міської ради також мають зареєстровані сторінки у соціальній мережі Instagram. 

Втім, у результаті моніторингу, не було виявлено в соцмережі сторінок 38% депутатів, зокрема: Інни Босенко, Дмитра Васюніна, Олександра Вегери, Расула Галаєва, Рустама Галаєва, Геннадія Гризодуба, Віталія Жиленка, Олександра Кисіля, Олександра Корольова, Євгена Косяненка, Владислава Куца, Юрія Перепеки, Олександра Соколова, Костянтина Тихенка, Володимира Шилова.
Попри наявність офіційних сторінок депутатів у соціальній мережі Instagram, використовують платформу для інформування виборців про свою діяльність лише 14% з них.

Facebook: 31% депутатів інформує виборців про роботу ради
За період з 1 червня по 1 листопада 2022 року лише 31% депутатів інформували виборців про роботу Сумської міської ради та її органів на своїх особистих сторінках в соціальній мережі Facebook. Представники міської громади у раді переважно поширювали інформацію про результати роботи під час пленарних засідань, роботу постійних депутатських комісій, вирішення питань виборців в округах тощо.

Зокрема, за період дослідження інформаційні повідомлення про роботу ради було виявлено на сторінках депутатів: Вадима Акперова, Інни Босенко, Ірини Губської, Сергія Дмитренка, Ірини Дяденко, Ігоря Кальченка, Артема Кобзаря, Евгена Косяненка, Оксани Кубрак, Єфрема Лазарева, Марини Нагорної та Анатолія Сагача.

Переважна більшість депутатів, які періодично інформують виборців про свою діяльність, розповіли на офіційних сторінках у Facebook про результати роботи Сумської міської ради. Зокрема, дописи про це опублікували Сергій Дмитренко, Ірина Дяденко, Ігор Кальченко Оксана Кубрак.

Висвітлювали на своїх сторінках у соціальній мережі результати роботи в окрузі депутати Інна Босенко, Ірина Губська та Евген Косяненко.



Також більша частина депутатів, що активно інформують громаду про свою діяльність, оприлюднили інформацію про вимогу скликати позачергову сесію Сумської міської ради щодо інформування громади про початок опалювального сезону. Таку інформацію оприлюднили зокрема Вадим Акперов, Сергій Дмитренко, Ірина Дяденко,  Артем Кобзар, Марина Нагорна та Анатолій Сагач.  
  
Instagram: 14% депутатів інформують громадян про свою діяльність
Експерти “Центру суспільних досліджень” здійснили моніторинг зареєстрованих сторінок місцевих обранців у соціальній мережі Instagram та аналіз контенту. Лише 14% представників міської громади у раді використовують соціальну мережу для публічного поширення інформації про свою депутатську діяльність. 

Серед місцевих обранців, які використовують соцмережу Instagram для інформування виборців про свою діяльність: Сергій Дмитренко, Артем Кобзар, Оксана Кубрак, Марина Нагорна, Дар’я Резнік, Олег Рєзнік. 

Так, депутат від фракції “Слуга народу” Сергій Дмитренко в червні 2022 року опублікував допис про розгляд нагальних питань Сумської територіальної громади на позачерговій сесії Сумської міської ради. Зокрема пост стосувався скасування орендної плати за комунальне майно, продовження договору оренди Сумської ТЕЦ та підвищення ТОВ “Сумитеплоенерго” орендної плати.


Також на сторінці депутатки Оксани Кубрак (фракція ВО «Батьківщина») в Instagram є допис про результати серпневої сесії Сумської міської ради. У ньому йдеться про рішення міської ради, прийняті під час пленарного засідання.



Артем Кобзар, депутат від фракції “Слуга народу”, 11 серпня на  своїй сторінці опублікував колективне звернення депутатів Сумської міської ради щодо необхідності скликання позачергової сесії Сумської міської ради з розгляду нагальних питань стосовно життєдіяльності громади, зокрема вирішення проблем теплозабезпечення міста.



Депутатка від фракції “Європейська солідарність” Дар’я Резнік на своїй сторінці в Instagram опублікувала депутатське звернення до департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради щодо наявності та технічного стану бомбосховищ міста.



7 липня депутаткою була опублікована відповідь департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради на попереднє звернення.

Бюджет-2023, підготовка до зими та розвиток громади: про що інформують депутати виборців у соцмережах
Проаналізувавши соціальні мережі Facebook та Instagram, експерти з’ясували, що жоден з місцевих обранців на особистих сторінках не інформував про те, яким може бути бюджет міської громади 2023 року та про можливі напрямки розвитку громади після завершення війни в Україні. Натомість лише п’ятеро депутатів - Вадим Акперов, Сергій Дмитренко, Ірина Дяденко, Марина Нагорна та Анатолій Сагач - у своїх дописах на особистих сторінках у соцмережі Facebook згадували про підготовку міської громади до зими. 

Так, у своєму дописі щодо передачі територіальній громаді котельні північного промвузла, яка забезпечує теплом третину міста, депутатка Ірина Дяденко (фракція “Сила і честь”) в мережі Facebook від 9 липня  зазначає: 



11 серпня на особистій сторінці у Facebook Вадим Акперов (фракція «Європейська солідарність») опублікував допис про підготовку Сумської громади до опалювального сезону 2022-2023 рр.

Марина Нагорна, депутатка від фракції “Європейська солідарність” в своєму дописі від 11 серпня також написала про це питання.



Питання підготовки до опалювального сезону підняв на своїй сторінці і депутат від фракції “ВО “Батьківщина” Анатолій Сагач. 

Це ж саме питання підняв у своїх публікаціях у соцмережі Facebook і депутат Сергій Дмитренко.



Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
 
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння підвищенню рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 15 міських рад обласних центрів України та міста Києва, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США) та Міжнародного фонду «Відродження».   За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.