Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу (ЦПАВК) в рамках громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» продовжує дослідження діяльності депутатів Луцької міської ради в умовах дії воєнного стану в Україні.
Попри те, що діяльність кожного громадянина, зокрема й депутата місцевої ради, під час війни змінилася і набула нового значення, роль представника громади у місцевій раді залишається сталою, а закріплені у Законі України «Про статус депутатів місцевих рад» депутатські функції – незмінними.
Саме тому в рамках громадської ініціативи було започатковано новий цикл досліджень з метою аналізу сталості роботи депутатського корпусу Луцькради, збереження зв’язку місцевих обранців з виборцями.
Експерти Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу зібрали з публічних джерел та проаналізували інформацію щодо онлайн-комунікації місцевих обранців з виборцями за період з 1 липня по 1 жовтня 2022 року.
Facebook vs. Instagram: соцмережі для комунікації з виборцями
Досліджуючи питання онлайн-комунікації депутатів Луцької міської ради з виборцями, експерти Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу з’ясували, що найпопулярнішою соціальною мережею серед депутатського корпусу у Луцьку є Facebook. Водночас переважна більшість представників міської громади у раді також мають зареєстровані сторінки у соцмережі Instagram.
Усі депутати Луцькради, окрім Олександра Ткачука (фракція «Слуга народу») мають особисті сторінки у соціальній мережі Facebook. Проте, далеко не всі місцеві обранці використовують соціальну мережу для комунікації з виборцями та інформування про свою діяльність та роботу ради як органу місцевого самоврядування загалом.
Так, 57% депутатів Луцькради не використовували соціальну мережу Facebook для комунікації з виборцями за період з 1 липня по 1 жовтня 2022 року. Разом з тим, 33% представників депутатського корпусу активно використовують соцмережу для такого спілкування. Також 10% місцевих обранців використовують Facebook лише для інформування виборців про свою діяльність, проте не реагують на коментарі під дописами.
38% депутатів Луцькради інформують виборців про роботу міської ради та її органів, власну участь у підготовці рішень та інших документів, результати своєї роботи на своїх сторінках у соцмережі Facebook. Водночас 62% з них не використовують соціальну мережу з такою метою.
65% представників депутатського корпусу Луцької міської ради також мають зареєстровані сторінки у соціальній мережі Instagram.
Втім, у результаті моніторингу не було виявлено в соцмережі сторінок 35% депутатів, зокрема: Віталія Бондаря, Ігоря Гнетньова, Дмитра Грачова, Алли Доманської, Андрія Костенка, Ігоря Куріліна, Андрія Маруняка, Оксани Руднік, Юлії Сачковської, Оксани Степанюк, Олега Тарасюка, Євгенія Ткачука, Валентина Хаймика, Ірини Чебелюк, Михайла Щура.
Попри наявність офіційних сторінок депутатів у соціальній мережі Instagram, використовують платформу для інформування виборців про свою діяльність лише 14% з них.
Також четверо місцевих обранців (9,5%) мають свої сторінки на платформі YouTube. Йдеться про депутатів Аллу Жупанюк, Андрія Лучика, Юрія Моклицю та Тараса Шкітера.
Facebook: 38% депутатів інформують виборців про роботу ради.
За період з 1 липня до 1 жовтня 2022 року 38% депутатів Луцькради інформували виборців про роботу міської ради та її органів на своїх особистих сторінках в соціальній мережі Facebook. Представники міської громади у раді переважно поширювали інформацію про результати роботи під час пленарних засідань, роботу постійних депутатських комісій, вирішення питань виборців в округах тощо.
Зокрема, за період дослідження інформаційні повідомлення про роботу ради було виявлено на сторінках депутатів: Віталія Бондаря, Романа Кравчука, Ігоря Куріліна, Оксани Лєщинської, Андрія Разумовського та Євгенія Ткачука (фракція «За майбутнє»); Андрія Білана, Володимира Пшибельського та Михайла Щура (фракція ВО «Свобода»); Ігоря Гнетньова, Алли Доманської та Ірини Колковської (фракція «Європейська Солідарність») Андрія Лучика, Алли Надточій, Михайла Находа і Тараса Шкітера (фракція «Громадянський Рух «Свідомі»).
Переважна більшість депутатів, які періодично інформують виборців про свою діяльність, розповіли на офіційних сторінках у Facebook про результати роботи 35-ї сесії Луцької міської ради. Зокрема, дописи про це опублікували: Андрій Білан, Ігор Гнетньов, Алла Доманська, Ірина Колковська, Роман Кравчук, Ігор Курілін, Андрій Лучик, Оксана Лєщинська, Михайло Наход, Володимир Пшибельський, Андрій Разумовський, Євгеній Ткачук, Тарас Шкітер.
Про результати роботи постійних та спеціальних комісій Луцької міської ради інформували виборців депутати: Алла Надточій, Михайло Щур, Володимир Пшибельський та Ігор Курілін.
Висвітлювали на своїх сторінках у соціальній мережі результати роботи в окрузі, для прикладу, депутати Андрій Білан та Андрій Разумовський.
Разом з тим, депутат Віталій Бондар розповів і про результати засідання виконавчого комітету Луцької міської ради.
Instagram: 14% депутатів інформують громадян про свою діяльність
В ході дослідження онлайн-комунікації депутатів Луцької міської ради з виборцями експерти ЦПАВК здійснили моніторинг зареєстрованих сторінок місцевих обранців у соціальній мережі Instagram та аналіз контенту. Лише 14% представників міської громади у раді використовують соціальну мережу для публічного поширення інформації про свою депутатську діяльність.
Серед місцевих обранців, які використовують соцмережу Instagram для інформування виборців про свою діяльність, – Андрій Білан, Андрій Лучик, Оксана Лєщинська, Алла Надточій, Андрій Разумовський і Тарас Шкітер.
Для прикладу, на сторінці депутата Андрія Білана (фракція ВО «Свобода») в мережі Instagram було виявлено допис про результати 26-ї сесії Луцької міської ради. У ньому йдеться про рішення міської ради, прийняті під час пленарного засідання, а також про виділені з ініціативи депутата кошти депутатського фонду та озвучені на засіданні запити.
29 вересня на сторінці депутата Андрія Лучика (фракція «Громадянський Рух «Свідомі») в Instagram опубліковано допис про результати пленарного засідання чергової сесії Луцькради. Публікація стосується виділених коштів з «депутатського фонду» для Луцького батальйону тероборони та інших прийнятих рішень під час засідання ради.
Також на своїй сторінці в соцмережі депутатка Оксана Лєщинська (фракція «За майбутнє») поділилася дописом про результати чергового пленарного засідання сесії Луцької міської ради. У дописі йдеться про прийняті рішення під час засідання, зокрема, виділення коштів на потреби військових та розвитку територіальної громади.
На сторінці депутатки Алли Надточій (фракція «Громадянський Рух «Свідомі») в мережі Instagram виявлено допис від 16 вересня про участь депутатки в роботі спеціальної комісії міської ради, яка вирішувала питання присвоєння премії «Успішний педагог» освітянам Луцької міської територіальної громади.
Депутат Андрій Разумовський (фракція «За майбутнє») 26 вересня розмістив на особистій сторінці в соцмережі публікацію про результати постійної комісії Луцької міської ради з питань бюджету та фінансів.
Також 28 вересня на своїй сторінці в Instagram поінформував про результати пленарного засідання сесії Луцької міської ради депутат Тарас Шкітер (фракція «Громадянський Рух «Свідомі»). У дописі депутат повідомив і про виділення коштів зі свого депутатського фонду на потреби міського батальйону тероборони.
Бюджет-2023, підготовка до зими та розвиток громади: про що інформують депутати виборців у соцмережах
Експерти Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу проаналізували, наскільки активно представники міської громади у раді висвітлюють на своїх сторінках у соціальних мережах питання формування бюджету Луцької міської територіальної громади на 2023 рік, підготовки громади до зими та розвитку громади у майбутньому.
У результаті моніторингу соціальних мереж Facebook та Instagram з’ясувалося, що жоден з місцевих обранців на особистих сторінках не інформував про те, яким може бути бюджет міської громади 2023 року та про можливі напрямки розвитку громади після завершення війни в Україні. Натомість лише троє депутатів – Андрій Разумовський, Володимир Пшибельський та Ігор Курілін – у дописах на особистих сторінках у соцмережі Facebook згадували про підготовку міської громади до зими.
Зокрема, у дописі від 26 вересня на особистій сторінці у Facebook Андрій Разумовський (фракція «За майбутнє») згадав про підготовку Луцької громади до опалювального сезону 2022-2023 рр.:
«Цього року місто отримає на 10% менше газу, ніж в минулому сезоні. Якщо буде не дуже холодна зима, то за рахунок енергоефективних заходів, які за цей час провели в місті, газу може вистачити. Якщо ж зима буде дуже холодною, Луцьктепло попередило нас, що в місті може бути інший графік подачі гарячої води – не цілодобово. З позитивного – тариф піднімати не будуть, до закінчення війни мораторій», - йдеться у дописі депутата.
Це ж саме питання підняв у своїй публікації у соцмережі Facebook депутат Ігор Курілін:
«Опалювальний сезон у Луцькій громаді – одне з основних питань, яке розглянули на бюджетній комісії. За словами керівника підприємства «Луцьктепло» Івана Скорупського, місто підготувалося до початку опалювального сезону, проведені ремонтні роботи в мережах, відбулась заміна аварійних комунікацій. Підприємство залучає європейські інвестиції і грантові кошти для проведення ремонтних робіт. І навіть попри те, що місто отримає приблизно на 10% менше газу, ніж зазвичай, при правильному розподілі й економії його повинно вистачити на увесь сезон.», - написав депутат на своїй сторінці.
У дописі на особистій сторінці депутата Володимира Пшибельського в мережі Facebook від 27 вересня також ідеться про результати засідання «бюджетної» комісії, де обговорювали питання підготовки до зими, зокрема, до початку опалювального сезону в громаді:
«ДКП «Луцьктепло» – підприємство стратегічного значення. Від його злагодженої роботи залежить забезпечення лучан теплом. Тож депутатів особливо цікавила готовність підприємства до зими та нового опалювального сезону», - повідомив депутат на своїй сторінці, розповідаючи про звіт керівника підприємства «Луцьктепло» на засіданні «бюджетної» комісії Луцькради.
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння підвищенню рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 15 міських рад обласних центрів України та міста Києва, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США) та Міжнародного фонду «Відродження». За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.