«Двієчники» і «відмінники»: як працювали депутати міських рад обласних центрів України:  підсумки четвертого року повноважень

«Двієчники» і «відмінники»: як працювали депутати міських рад обласних центрів України:  підсумки четвертого року повноважень

У 16 містах – обласних центрах України переважна більшість депутатів місцевих рад не інформують виборців про свою діяльність за допомогою соцмереж, здебільшого не публікують свої біографії у відкритому доступі та отримали за підсумками четвертого року каденції «трійки» або «четвірки», тоді як «відмінники» є лише у чотирьох містах. Про це свідчать результати оцінювання роботи місцевих депутатів у рамках всеукраїнської громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад», проведення якого ініційоване Одеською обласною організацією Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України» та проводиться вже п’ять років разом з партнерськими організаціями в 14 обласних центрах України, Києві та Краматорську. 

Відповідно до результатів оцінювання роботи впродовж 2019 року, яке проводилося за 20 критеріями, найбільше «відмінників» нарахували у Львівській міськраді – 15 з 64 обранців. Друге місце за кількістю найсумлінніших депутатів посіла Одеська міська рада – троє (хоча у 2018 році їх було семеро). І по одному «відміннику» є у Херсонській і Хмельницькій областях.

При цьому у міських радах нарахували чимало «двієчників»: найбільше – у Миколаївській області, де таких обранців 41 із загальної кількості 54 депутати. На другому місці цього антирейтингу – Вінницька міськрада (27 депутатів з «двійками»), на третьому – Черкаси і Чернігів (по 26 з 42 у кожній міськраді).



Місцеві депутати досить сумлінно відвідують сесії: показник відвідуваності 90%  і вище мають, наприклад, 41 депутат Харківської міськради (з 83), 38 депутатів Львівської міськради (з 54) та 36 київських депутатів (зі 114).



Традиційно гіршою є відвідуваність засідань постійних комісій, на яких розглядаються проєкти рішень, котрі потім виносяться на сесії. За цим показником найбільше сумлінних обранців – знову у Київській міськраді (38), у Харківській – 28, тоді як в Івано-Франківській – 27 з 38 депутатів.



Переважна більшість місцевих політиків дотримуються вимог законодавства та звітують перед громадами. Найбільше звітів експерти нарахували у харківських депутатів (82), київських (80) і львівських (52).



Минулого року місцеві депутати досить сумлінно проводили особистий прийом громадян. Та найменш дисциплінованими були миколаївські депутати (22 прийом не проводили, і це абсолютний антирекорд). 



У соцмережах депутати представлені по-різному, хоча в умовах карантинних обмежень саме інтернет ресурси стали одним із найбільш популярних майданчиків для спілкування з виборцями. Найбільше активних дописувачів у мережі Facebook зафіксовано серед депутатів Київради – 40, Львівської міськради – 25, Одеської - 24. При цьому експерти враховували якість повідомлень – чи присвячені вони саме діяльності депутата.



Водночас у більшості рад проблемним лишається оприлюднення біографій депутатів: стовідсотково це зробили лише у Львові і Харкові, тоді як, наприклад, Краматорську, Кропивницькому і Миколаєві оприлюднено нуль біографічних відомостей, а в Івано-Франківську і Херсоні – по одній.



Завдяки постійній взаємодії експертів «Атестації депутатів місцевих рад» з місцевими депутатами в порівнянні з попередніми роками від 5% до 15% депутатів міських рад, які охоплені «Атестацією», за рік покращили реалізацію своїх повноважень принаймні в одному напрямку:  
-    Здійснення регулярного особистого прийому громадян; 
-    Інформування та активна взаємодія з жителями своїх міст в соціальних мережах; 
-    Проведення публічних звітних кампаній; 
-    Підготовка змісту звітів за рік діяльності у відповідності до вимог закону.

Зазначимо, що кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» проводиться у Вінниці, Івано-Франківську, Києві, Краматорську, Кропивницькому, Луцьку, Львові, Миколаєві, Одесі, Полтаві, Рівному, Харкові, Херсоні, Хмельницькому, Черкасах і Чернігові.

Персональні оцінки кожного депутата за кожним критерієм дивіться на сайті: attestation.in.ua.

Контакти: Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України», 
тел. (048) 716-40-18, e-mail: odesakvu@gmail.com 
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням. 
З
а постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
У соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
У розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»