Другий рік повноважень Луцькради: третина депутатів проігнорувала вимогу щодо звітування

Другий рік повноважень Луцькради: третина депутатів проігнорувала вимогу щодо звітування

Кожен рік повноважень депутатів Луцької міської ради логічно завершується виконанням представниками громади у раді свого обов’язку щодо звітування перед виборцями. Не став виключенням і другий рік повноважень депутатів Луцькради VIII скликання. Хто з представників депутатського корпусу вчасно виконав свій обов’язок та у який спосіб, дослідили аналітики Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу в рамках громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад».

Критерій підзвітності депутатів Луцької міської ради оцінювався за кількома показниками: наявність факту звітування депутата за другий рік повноважень, публічне звітування перед виборцями, інформування ради про результати звітування (оприлюднення звіту на офіційному сайті ради), відповідність змісту звіту вимогам закону. 

Оскільки депутати Луцької міської ради вперше звітували про свою роботу в умовах дії воєнного стану, цей фактор також був врахований у дослідженні. Зважаємо також на те, що не всі депутати, які долучилися до лав Збройних Сил України та місцевих підрозділів територіальної оборони, змогли відзвітувати про свою роботу. Відомо, що на захист територіальної цілісності нашої держави стали двоє представників фракції «Європейська Солідарність» Юрій Моклиця і Олександр Ніколайчук, голова фракції ВО «Свобода» Микола Федік, голова фракції «Слуга народу» Роман Бондарук та представник фракції «За майбутнє» Євгеній Ткачук.   

Що говорить законодавство?
Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об’єднаннями громадян. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями. 

Згідно із частиною 2 статті 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» звіт депутата повинен містити відомості про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано, а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу. 

У статті 9 Регламенту Луцької міської ради VIII скликання йдеться про те, що звітування депутатів Луцькради реалізується через два механізми: публікація тексту звіту на офіційному сайті Ради і публічна зустріч з виборцями. Також у частині 3 статті 9 регламенту сказано, що депутати Луцькради зобов’язані у січні-березні щороку надавати для ознайомлення громадськості тексти звітів про свою діяльність і несуть особисту відповідальність за вчасність подання та правдивість інформації поданої у звіті. 

Хто з депутатів Луцькради (не)звітував?
За результатами дослідження було встановлено, що 67% представників Луцької міської громади у раді звітували про свою діяльність перед виборцями в тій чи іншій формі. Текстові звіти окремих депутатів також оприлюднені на офіційному сайті Луцькради. Водночас відсутні відомості про звітування третини місцевих обранців.  

Зокрема, серед депутатів Луцької міської ради, чиї персональні текстові звіти не були оприлюднені на сайті Луцької міської ради та в інших відкритих джерелах станом на 31 березня 2023 року, а про їх звітування перед виборцями на публічних заходах нічого не відомо: Андрій Білан, Алла Жупанюк, Володимир Пшибельський, Микола Федік, Михайло Щур (фракція ВО «Свобода»), Ігор Гнетньов, Лілія Каньовська, Олександр Лазука, Валентина Малютіна, Юрій Моклиця, Олександр Ніколайчук, Микола Яручик (фракція «Європейська Солідарність»), Юлія Дацюк, Оксана Степанюк (фракція «За майбутнє»).

Лише 14% депутатів Луцькради звітували перед виборцями на публічному заході чи онлайн з можливістю для виборців поставити запитання. З-поміж таких місцевих обранців: Алла Доманська, Ірина Колковська (фракція «Європейська Солідарність»), иракція «Громадянський Рух «Свідомі»), Ігор Курілін (фракція «За майбутнє»). Також  із офіційного сайту політичної партії «Слуга народу» відомо, що на публічному заході звітував голова однойменної фракції в Луцькраді Роман Бондарук. Проте, оскільки захід не анонсували у відкритих джерелах, представники громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» не змогли відвідати звіт депутата і підтвердити факт публічного звітування представників фракції. 

64% місцевих обранців оприлюднили на офіційному сайті міської ради чи в інших публічних джерелах свої текстові звіти. Серед депутатів, які станом на 31 березня 2023 року не оприлюднили своїх текстових звітів: Андрій Білан, Алла Жупанюк, Володимир Пшибельський, Микола Федік, Михайло Щур (фракція ВО «Свобода»), Ігор Гнетньов, Лілія Каньовська, Олександр Лазука, Валентина Малютіна, Юрій Моклиця, Олександр Ніколайчук, Микола Яручик (фракція «Європейська Солідарність»), Юлія Дацюк, Оксана Степанюк (фракція «За майбутнє»). 

48% представників депутатського корпусу Луцькради поінформували раду про результати свого звітування, оприлюднивши текстовий звіт на офіційному сайті ради. З-поміж таких депутатів: Андрій Авраменко, Дмитро Грачов, Олександр Козлюк, Ірина Чебелюк (фракція ВО «Батьківщина»), Юрій Безпятко, Віталій Бондар, Микола Дуда, Ігор Курілін, Оксана Лєщинська, Вікторія Майборода, Андрій Разумовський, Олег Тарасюк, Євгеній Ткачук (фракція «За майбутнє»), Ірина Колковська («Європейська Солідарність»), Андрій Лучик, Андрій Маруняк, Алла Надточій, Михайло Наход, Валентин Хаймик, Тарас Шкітер (фракція «Громадянський Рух «Свідомі»). 

Серед депутатів Луцької міської ради, які звітували перед виборцями публічно чи оприлюднили текстовий звіт у відкритих джерелах, проте не поінформували раду про результати звітування – 14% місцевих обранців: Роман Бондарук, Андрій Костенко, Оксана Руднік, Юлія Сачковська, Олександр Ткачук (фракція «Слуга народу»), Алла Доманська (фракція «Європейська Солідарність»).

Про звітування ще 33% депутатів Луцькради не вдалось знайти жодної інформації у відкритих джерелах. У тому числі, такі місцеві обранці не оприлюднили своїх персональних звітів на сайті міської ради. Йдеться про депутатів: Андрія Білана, Аллу Жупанюк, Володимира Пшибельського, Миколу Федіка, Михайла Щура (фракція ВО «Свобода»), Ігоря Гнетньова, Лілію Каньовську, Олександра Лазуку, Валентину Малютіну, Юрія Моклицю, Олександра Ніколайчука, Миколу Яручика (фракція «Європейська Солідарність»), Юлію Дацюк, Оксану Степанюк (фракція «За майбутнє»).

Що у звітах депутатів Луцькради?
Оскільки звітування депутатів Луцької міської ради за другий рік повноважень відбувалося в умовах війни, фактично жоден місцевий обранець не оминув «воєнної теми» у своєму звіті. Водночас зміст звітів лише третини представників депутатського корпусу Луцької міської ради повністю відповідає вимогам Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». 

Нагадаємо, що звіт депутата повинен містити відомості про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано, про роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу. 

Відтак, звітуючи про свою депутатську діяльність, на вимоги законодавства повністю зважили: Алла Доманська, Ірина Колковська («Європейська Солідарність»), Андрій Лучик, Михайло Наход, Андрій Маруняк, Алла Надточій, Валентин Хаймик, Тарас Шкітер («Громадянський Рух Свідомі»), Віталій Бондар, Роман Кравчук, Ігор Курілін, Оксана Лєщинська, Вікторія Майборода, Андрій Разумовський та Євгеній Ткачук («За майбутнє»).

Одного з перелічених в законі критеріїв бракує у звітах депутатів: Андрія Авраменка, Дмитра Грачова, Олександра Козлюка, Ірини Чебелюк (ВО «Батьківщина»), Юрія Безпятка, Миколи Дуди, Катерини Шкльоди («За майбутнє»).

Двом із усіх перелічених в законі критеріїв не відповідають звіти депутатів: Романа Бондарука, Андрія Костенка, Оксани Руднік, Юлії Сачковської, Олександра Ткачука («Слуга народу»), трьом критеріям – звіт Олега Тарасюка («За майбутнє»). 


Найчастіше депутати Луцькради «забували» відзвітувати про прийняті радою та її органами рішення, особисту участь в їх обговоренні, прийнятті та організації їх виконання.

Не вдалось оцінити звіти 33% депутатів у зв’язку з їх відсутністю. А саме звіти: Андрія Білана, Алли Жупанюк, Володимира Пшибельського, Миколи Федіка, Михайла Щура (фракція ВО «Свобода»), Ігоря Гнетньова, Лілії Каньовської, Олександра Лазуки, Валентини Малютіної, Юрія Моклиці, Олександра Ніколайчука, Миколи Яручика (фракція «Європейська Солідарність»), Юлії Дацюк, Оксани Степанюк (фракція «За майбутнє»).