Друга «коронавірусна» сесія Херсонської міської ради консолідувала депутатів

26.04.2020

Друга «коронавірусна» сесія Херсонської міської ради консолідувала депутатів

Депутати Херсонської міської ради на початку квітня виділили на боротьбу з коронавірусом близько 53 млн грн. Найбільша частина суми піде на придбання медичного обладнання та на лікарські й антисептичні засоби для міських лікарень. Були виділені кошти також на комплексну дезінфекцію міста та допомогу малозабезпеченим. Ці рішення консолідували депутатський корпус міської ради. 

Конфлікт конфліктом, але з коронавірусом треба боротися

За три з половиною місяці 2020 року  Херсонська міська рада не змогла провести жодної чергової сесії. Відбулися лише три позачергових пленарних засідання. Це свідчить про затяжний конфлікт депутатів. Передостання невдала спроба зібратися на планову сесію відбулася  після обіду 18 березня. Більшість депутатів просто проігнорували зібрання:  не було необхідного кворуму. На пленарне засідання не прийшли навіть окремі депутати, які працюють у міськвиконкомі, тобто в тій же будівлі, де й знаходиться сесійна зала.

В результаті міський голова навіть оголосив догану одному зі своїх радників-депутатів, який не прийшов на сесію, хоча  ще зранку того ж дня 42 депутати у позачерговому форматі розглянули питання перерозподілу бюджету заради боротьбі з епідемією. Тоді на боротьбу із коронавірусом було виділено близько 13 млн грн, чого було явно недостатньо. 

На тій першій позачерговій сесії з питань боротьби із епідемію коронавірусу після довгих дискусій за пропозицію збільшення суми на фінансування потреб лікарів проголосували лише 26 депутатів. Для ухвалення рішення не вистачило двох голосів. “За” проголосували: Алла Беліченко, Артем  Кияновський,  (депутатська група «Опозиційна платформа за життя», обиралися за списками «Опозиційного блоку»), Віталій Богданов (позафракційний, обирався за списками УКРОПу), Лариса Леонова (позафракційна, обиралася від партії ВО «Батьківщина»), Галина Лугова, Олег Романюк (позафракційні, обиралися від «Блоку Петра Порошенка «Солідарність»), Аркадій Подлєсний, Руслан Рубан, Ігор Токарев (позафракційні, обиралися від ВО «Самопоміч»), Дмитро Больбот, Ігор Грек, Ольга Маренчук, Володимир Сальдо, Ігор Семенчев (фракція «Наш край»), Сергій Волошинов, Дмитро Іванов, Олена Урсуленко (фракція «Солідарність»), Дмитро Ільченко, Катерина Пушкарьова (фракція ВО «Батьківщина»), Іван Горланов, Олександр Ложичев, Віталій Урбанський (фракція ВО «Свобода», Євген Назарян (УКРОП), Сергій Білоковиленко, Оксана Д'якова (фракція Радикальна партія Олега Ляшка), Андрій Дмитрієв (ВО «Самопоміч»).

Секретар Херсонської міської ради Олена Урсуленко емоційно прокоментувала у своєму публічному зверненні  провал голосування за збільшення фінансування заходів протидії епідемії: 

«Під час біди не може бути торгів і бажання поживитись. Повинні бути прийняті тільки комплексні дії та заходи задля збереження здоров’я і життя людей. Не розумію, навіщо сидіти на чемодані зі 150 млн грн, виділених коштів на організацію харчування дітей в освітніх закладах, якщо зрозуміло - вони не будуть витрачені в повному обсязі - в країні карантин! Зараз з бюджету медикам виділили близько  13 млн грн, на мій погляд, цього не достатньо для якісної підготовки протидії цій хворобі. І це підтверджує бюджетний запит від управління охорони здоров’я міста. Так, правильно кажуть: для кого війна, а для кого - мати рідна!».

Вже через кілька днів тридцять депутатів підготували звернення до міського голови з вимогою на найближчій сесії таки розглянути питання збільшення фінансування лікарень та збільшення резервного фонду. Й «друга коронавірусна» сесія була призначена на 1 квітня.

Рекордна явка 2020 року
У день проведення сесії стало відомо, що в Херсоні перша людина захворіла на коронавірусну інфекцію. В сесійній залі зібралися 47 з 52-х депутатів. Це був своєрідний рекорд. Минулого року в середньому до сесійної зали приходили 40 депутатів, а  12 регулярно пропускали пленарні засідання сесії. Цю сесію пропустили лише п’ятеро: Сергій Жуйков та Юрій Кирилов (фракція «Солідарність»), Лариса Леонова та Ірина Ценкер – позапартійні, перша обиралася за списками ВО «Батьківщина», друга – за списками “Блоку Петра Порошенка «Солідарність», Віктор Шевчук («Наш край»). 

Зазначимо, що троє з п’яти (Сергій Жуйков, Юрій Кирилов та Віктор Шевчук) пропустили минулого року абсолютну більшість пленарних засідань – від двадцяти до двадцяти одного з двадцятих двох. До того ж, Сергій Жуйков навіть офіційно звернувся до робочих органів ради із проханням, щоб йому навіть не висилали робочі матеріали сесій. Незрозуміло, чому й досі ці депутати зберігають за собою депутатські мандати. 

Три години обговорень 
Пленарне засідання «коронавірусної» сесії  йшло три години. Відразу скажемо, що всі питання щодо фінансування боротьби із коронавірусною хворобою були вирішені. Актуальність та вчасність депутатських рішень вже частково підтвердилися ближче до вечора, коли стало відомо про першого захворілого. 

Депутати внесли зміни до міського бюджету, до міської комплексної програми «Соціальний захист»,  мiської цiльової програми захисту населення i територiй вiд надзвичайних ситуацiй техногенного i природного характеру на 2016-2020 роки, Програми благоустрою мiста Херсона на 2016-2020 роки тощо. 

Загалом на боротьбу із коронавірусом депутати виділили трохи більше 53 млн грн. 

Куди передбачається витратити бюджетні кошти, можна подивитися на інфографіці, яку підготували у пресслужбі Херсонського міськвиконкому. 

Найбільша стаття витрат (43,4 млн грн) - це придбання медичного обладнання, лікарських та антисептичних засобів і кисню для міських лікарень. 3 млн грн передбачається на грошову допомогу сім’ям, діти яких мають право на отримання безкоштовного гарячого харчування. Більше півтора мільйона гривень піде на дезінфекцію доріг, тротуарів, зупинок, автобусів та тролейбусів. Планується збільшити на 300 тисяч зарплатню соціальних працівникам, які надають допомогу людям на дому. 



Зміни до бюджету внесли за рахунок зменшення статей витрат для управлінь освіти, культури, соціальної політики, капітального будівництва, транспортної, дорожньої інфраструктури та зв'язку, департаменту житлово-комунального господарства.

Гроші є, але їх не витрачають

Станом на 16 квітня в Херсоні склалася парадоксальна ситуація. На боротьбу із коронавірусом було витрачено лише 8% виділених коштів. Про це йдеться в заяві депутатів від фракції ВО «Батьківщина», які звернулися до міського голови з вимогою провести ще одну позачергову сесію та заслухати звіти керівників департаменту бюджету та фінансів та управління охорони здоров’я про використання коштів, які призначені на боротьбу із пандемією. 

Загроза епідемії підвищила активність депутатів

А поки будуть з’ясовувати причини затримки у фінансуванні нагальних проблем на боротьбу із коронавірусом багато депутатів вже взялися активно допомагати у вирішенні проблем лікарям та малозабезпеченим самотужки. 

Так, секретар Херсонської міської ради Олена Урсуленко перерахувала свою зарплатню на боротьбу з коронавірусом. Глава групи «Опозиційна платформа за життя» Єгор Устинов передав партію багаторазових респіраторів та антисептиків колективу пологового будинку  медсанчастині ХБК. Підприємство депутата Валерія Боржкова (фракція «УКРОП») надало для лікарів Херсонської міської лікарні ім. Карабелеша та Херсонської обласної дитячої лікарні хірургічні халати, рукавички, маски, технічні екрани та комбінезони. Директорка школи № 39, депутатка від «Нашого краю» Ольга Маренчук мобілізувала колектив навчального закладу, яким вона керує, й ті зібрали 9229 грн:  3000 грн - для придбання захисних костюмів медсестрам, які несуть варту на КПП при в‘їзді до міста, та 6000 грн - на рахунок ХМКЛ ім. О. С. Лучанського для боротьби з COVID-19.

Частина депутатів приєдналася до чинних благодійних та волонтерських ініціатив або до ініціатив власної партії. Депутатки Оксана Матусевич («Наш край») та Оксана Д’якова (Радикальна партія Олега Ляшка) долучилися в якості волонтерів до роботи Єдиного антикризового штабу. Вони не лише надають благодійну допомогу за свої кошти, а й фасують продуктові набори. 

Станіслав Лисюк (“Опозиційний блок”) приєднався до роботи благодійного фонду Вадима Новинського «Покров» та допомагає розвозити продуктові набори для ветеранів судозаводу та Великої Вітчизняної війни. Сергій Волошинов у рамках партійної ініціативи «Європейської солідарності» допомагає у розповсюдженні продуктових наборів. 

Нагадаємо, що в Україні триває всеукраїнська кампанія Атестації депутатів місцевих рад. Й ми надалі будемо знайомити вас із результатами роботи депутатів Херсонської міської ради. Наразі за постійними оновленнями кампанії можна стежити: 

В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» 

За додатковою інформацією про здійснення ініціативи в місті Херсоні звертайтесь до: Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень, тел. +38 (050) 396 6752, e-mail admos@ukr.net

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».